Steroidy z teba spravia supermana: Takéto vedľajšie účinky si však určite nepraješ

Muž držiaci steroidy v roke

Užívanie anabolických steroidov ťa spraví silnejším (Zdroj: freepik.com/Drazen Zigic)

#V posledných rokoch sa téma steroidov stala veľmi populárnou a ľudia ju často vyhľadávajú aj na sociálnych sieťach. A hoci o nich vieme, že sú nelegálne, stále sa nájdu takí, ktorí sa nechajú zlákať vidinou vypracovanej postavy bez väčšieho úsilia, prípadne obrovským zlepšením výkonu.

Možno aj ty poznáš človeka, ktorý zvažuje vydať sa „ľahšou“ cestou. V prípade týchto látok je však na mieste použiť veľký výkričník. Nie sú zakázané len tak náhodou, čo by si o nich mal vedieť?

Čo sú steroidy?

Anabolické steroidy majú pôvod v medicíne, kde sa pôvodne používali na liečbu rôznych stavov, ako sú napríklad hypogonadizmus (nedostatočná tvorba mužských pohlavných hormónov), anémia či príliš nízka hmotnosť u pacientov. Začiatok ich histórie sa spája s objavením testosterónu (mužského pohlavného hormónu), čo sa udialo v 19. storočí.

Nemecký chemik Adolf Butenandt izoloval testosterón prvýkrát v roku 1849 z moču a neskôr v roku 1935 ďalší chorvátsky vedec Leopold Ružička syntetizoval tento hormón umelým spôsobom.

V nasledujúcich desaťročiach sa testosterón a ďalšie anabolické steroidy stali populárnymi vo farmaceutickom priemysle na liečbu mnohých chorôb. Ich účinky na zvýšenie svalovej hmoty si športovci začali všímať až v 50. a 60. rokoch 20. storočia.

Avšak, ich potenciálne riziká čoskoro viedli k tomu, že ich používanie sa stalo nebezpečné a nakoniec aj zakázané, či už v mnohých športových organizáciách alebo nemocniciach po celom svete.

Rizikovosť je veľká

Užívanie steroidov prináša so sebou množstvo rizík a nežiaducich účinkov na zdravie, a to nielen krátkodobých, ale aj dlhodobých. Patria sem problémy so srdcom, ako zvýšený krvný tlak a zvýšené riziko srdcových chorôb, problémy s pečeňou, hormonálne nerovnováhy, psychické problémy, vrátane depresie a úzkosti, poruchy zraku, problémy so svalmi a kĺbmi, kožné ťažkosti, ako napríklad akné, zvýšené riziko infekcií a dokonca aj stúpajúce riziko vzniku niektorých typov rakoviny.

Užívanie steroidov môže byť dokonca smrteľné, keď sa vyskytnú závažné komplikácie alebo v prípade, že je dávka týchto látok nadmerne vysoká. Dávkovanie steroidov sa líši v závislosti od mnohých faktorov, ako sú vek, pohlavie, skúsenosti s užívaním steroidov, cieľ užívania (napríklad získavanie svalovej hmoty).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Nadšenci CrossFitu zvládnu neuveriteľné cviky: Je tréning vhodný aj pre teba?

Dávkovanie steroidov sa obvykle udáva v miligramoch a môže sa líšiť v závislosti od konkrétneho typu steroidov a ich formy. Môžeš teda užívať tablety, injekcie alebo krémy. Typické dávky pre niektoré anabolické steroidy môžu byť približne 50 mg až 100 mg týždenne pre mužov a 10 mg až 25 mg týždenne pre ženy. Prijímanie steroidov sa všeobecne udáva v cykloch.

Injekčné anabolické steroidy
Anabolické steroidy sa niekedy užívajú aj pomocou injekcie (Zdroj: unsplash.com/Sam Moghadam Khamseh)

Čo sú steroidové cykly?

Steroidové cykly zahŕňajú určenú dávku a trvanie užívania s cieľom dosiahnuť požadované výsledky. Tieto cykly sú obvykle navrhnuté tak, aby maximalizovali výhody steroidov a minimalizovali ich nežiadúce účinky.

Jeden z typov cyklov sa zameriava na hromadenie svalovej hmoty a zvýšenie sily. Tento cyklus obvykle zahŕňa kombináciu anabolických steroidov, ako sú testosterón, nandrolón a trenbolón.

Existuje aj konzervatívny typ cyklu, ktorý sa sústreďuje na udržanie svalovej hmoty a výkonnosti počas prestávky od steroidov. V tomto prípade sa zvyčajne používajú nižšie dávky steroidov alebo substitučná terapia.

Alternatívne prístupy môžu zahŕňať aj pyramídový cyklus, kde sa dávky postupne zvyšujú a potom znižujú, alebo zásuvkový cyklus, ktorý zahŕňa striedanie rôznych druhov steroidov počas cyklu.

Prečo ľudia užívajú steroidy?

Jedným z najbežnejších dôvodov je túžba po zvýšení svalovej hmoty a sily. Steroidy ako anabolické látky majú totiž schopnosť zvýšiť syntézu bielkovín v tele, čo môže viesť k rýchlejšiemu nárastu svalovej hmoty a sily.

Pre mnohých športovcov sú steroidy atraktívnym prostriedkom na zlepšenie výkonnosti a získanie konkurenčnej výhody. Zlepšujú silu, vytrvalosť a schopnosť obnovy, čo môže mať veľký vplyv na výkon v rôznych športových disciplínach.

Estetické dôvody hrajú tiež dôležitú úlohu. Niektorí užívajú steroidy s cieľom dosiahnuť vzhľad silných vypracovaných svalov, čo môže zlepšiť ich sebavedomie a pocity spokojnosti so svojím telom.

Okrem toho môžu byť steroidy atraktívne aj pre svoje liečebné účinky. Zväčša sú predpísané na liečbu určitých zdravotných stavov, ako sú hormonálne nerovnováhy, svalové ochorenia alebo chronické zranenia, a môžu pomôcť pri rýchlejšom hojení a obnove po zraneniach.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Základ menom hygiena: Táto štúdia hovorí, že dbať na telesnú čistotu po cvičení je dôležitejšie ako si myslíš

Ako je to so steroidmi na Slovensku?

Na Slovensku patria steroidy ku kontrolovaným látkam, čo znamená, že ich výroba, distribúcia a užívanie sú prísne regulované zákonom. Ak si si myslel, že užívanie anabolík u nás je legálne, tak si na peknom omyle.

Na Slovensku sú steroidy klasifikované ako zakázané látky. Ich distribúcia a užívanie bez lekárskeho predpisu je trestné. Pri distribúcii, predaji alebo užívaní steroidov ti hrozí väzenie do výšky 1 až 3 roky a v tom najhoršom prípade až 10 rokov. Stíhať ťa môžu, ak ti anaboliká nájdu vo forme injekcie, krému alebo tablety. 

Ruky v putách
Za prechovávanie steroidov ti hrozí väzenie (Zdroj: unsplash.com/niu niu)

Aj napriek tomu však existuje čierny trh, kde sa tieto látky stále predávajú a používajú, najmä v niektorých fitness komunitách, ako je kulturistika. Nelegálny predaj steroidov je často spojený s nekontrolovanými zdrojmi a nízkou kvalitou výrobkov.

Tí, ktorí sa uchýlia k takejto nelegálnej kúpe, často nemajú prístup k informáciám o dávkovaní, bezpečnosti a možných nežiaducich účinkoch. Aj preto sú vystavení vyššiemu riziku zdravotných komplikácií.

Vedľajšie účinky? Agresivita aj nepokoj

Jedným z najvýraznejších fyzických príznakov užívania steroidov je nadmerné zvýšenie svalovej hmoty. Človek môže rýchlo nadobudnúť výraznú muskulatúru, ale tiež značné zníženie telesného tuku, čo môže viesť k výraznému vyrysovaniu svalov.

Tieto látky môžu mať vplyv aj na psychický stav, predovšetkým náhle zmeny nálady. Osoba užívajúca steroidy môže prejavovať nadmernú agresivitu, podráždenosť, nepokoj, ale tiež výrazný nedostatok zdravého úsudku.

Na druhej strane môže byť charakteristické aj nezvyčajné sebavedomie či hyperaktivita, výnimočné nie sú ani manické stavy. Naznačovať to môže aj prehnaný záujem o cvičenie a tréning, čo môže byť spojené s nezvyčajnou odhodlanosťou dosiahnuť tréningové ciele.

Z fyzických znakov môžu byť prítomné aj zmeny na koži a vlasoch, ako je akné, nadmerné množstvo mazu na pokožke alebo vypadávanie vlasov.

Steroidy v športe

V rámci športových organizácií platia prísne pravidlá a regulácie, ak ide o užívanie steroidov a iných dopingových látok. Medzinárodné športové organizácie, ako je Medzinárodný olympijský výbor (MOV), Svetová antidopingová agentúra (WADA) a rôzne športové federácie, majú vlastné pravidlá a protidopingové programy, ktoré riadia antidopingové testy a uplatňujú tresty v prípade porušenia pravidiel.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Základ menom hygiena: Táto štúdia hovorí, že dbať na telesnú čistotu po cvičení je dôležitejšie ako si myslíš

Podľa týchto pravidiel je užívanie steroidov v súťažiach zakázané. Športovci musia dodržiavať zoznam zakázaných látok a metód, ktorý vydáva WADA, a podrobiť sa antidopingovým testom pred súťažou, počas nej, ale aj po jej skončení.

steroidy
Športovci majú steroidy prísne zakázané (Zdroj: GettyImages)

Ak sa zistí, že športovec bol pozitívny na prítomnosť steroidov alebo iných dopingových látok, môžu ho diskvalifikovať zo súťaže, zmazať výsledky, prípadne uplatniť iné sankcie podľa pravidiel danej športovej organizácie.

Športové organizácie tiež vyžadujú, aby tréneri, lekári a iní členovia tímov dodržiavali pravidlá antidopingu a nezapojili sa do poskytovania steroidov alebo iných dopujúcich látok športovcom. Tieto organizácie tiež zvyčajne poskytujú vzdelávacie programy o dopingu a jeho rizikách, aby športovci boli informovaní a vedeli sa vyhnúť zakázaným praktikám.

Sú steroidy doping?

Steroidy a doping sú dva termíny, ktoré často spolu súvisia, ale majú svoju vlastnú definíciu a význam v kontexte športu. Anaboliká sú chemické látky, ktoré sa používajú na zvýšenie svalovej hmoty, vytrvalosti a výkonu. Patria sem anabolické steroidy, ktoré sú syntetickými verziami mužských pohlavných hormónov, ako je testosterón, a ktoré sa často používajú na zlepšenie fyzických vlastností.

Na druhej strane, doping zahŕňa využitie nelegálnych alebo zakázaných látok, postupov alebo metód na zlepšenie výkonu v športe. Sem môže patriť nielen užívanie steroidov, ale aj iných látok, ako sú stimulanty, beta-blokátory, diuretiká, krvné dopingové látky alebo rôzne hormóny. Pojem doping môže tiež združovať nelegálne postupy, ako je transfúzia krvi alebo zmena biochemických parametrov tela.

Rozdiel medzi steroidmi a dopingom spočíva nielen v ich charaktere a definícii, ale aj v ich príčine a regulácii. Steroidy sú konkrétnym typom látky, ktorá sa používa na zlepšenie fyzických vlastností, najmä svalovej hmoty a sily. Doping však označuje širšiu kategóriu praktík a látok, ktoré sa používajú na zlepšenie výkonu.

Z pohľadu regulácie sa steroidy považujú za formu dopingu a sú zakázané vo väčšine športových organizácií. Naopak, niektoré látky, ktoré sa používajú ako doping, môžu byť legálne vo všeobecnosti, ale sú zakázané v súťažiach a podliehajú regulácii športových orgánov.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame