Uvažuješ nad novým stolným počítačom? Postavili sme proti sebe počítač, all-in-one a Mac

Apple iMac je jednou z alternatív stolného počítača

Apple iMac je jednou z alternatív stolného počítača (Zdroj: Unsplash.com/Domenico Loia)

#Aj my sme nedávno nemohli zaspávať, nakoľko sme uvažovali nad tým, ktorá alternatíva počítača je najlepšia. Ak máš aj ty podobný problém, tak vitaj, pomôžeme ti ho rozlúsknuť. Pozbierali sme všetky poznatky, aby sme ti predstavili tri typy počítačov – tradičný so skriňou a monitorom, all-in-one a alternatívu od Apple. Ktorý je vhodný a pre teba, koľko zaňho zaplatíš a čo vo výsledku dostaneš?


Project Volterra je odpoveďou na Mac Mini: Windows prišiel s vlastnou alternatívou stolného mini-počítača


Stolný počítač

Zrejme najčastejšie sa stretneš práve so stolným počítačom, ktorý tvorí samotná skrinka s komponentami a monitor. Ide o najlepšiu voľbu pre tých, ktorí si chcú sami vybrať konkrétne komponenty. Je len na tebe, aký procesor si vyberieš, koľko RAM potrebuješ, aké úložisko je pre teba to pravé a podobne. Takto si vieš vyskladať vlastný počítač, ktorý bude vyhovovať presne tvojím požiadavkám a v prípade potreby vymeníš alebo upgradneš jeden z komponentov.

Najväčšou výhodou je teda voľnosť. Aj voľba samotného monitora je na tebe, môžeš si vybrať nie len veľkosť, ale aj rozlíšenie či značku. No a v neposlednom rade máš voľné ruky aj vo výbere príslušenstva. Je na tebe, akú si kúpiš myš, klávesnicu, webkameru, mikrofón… Pre mnohých ide o jasnú voľbu.

Aj tá však môže mať zopár zádrhelov. Tým prvým je nutná znalosť ako v komponentoch, tak v samostatnom skladaní zariadenia. Ak v tomto nie si ako doma, určite vyhľadaj pomoc alebo sa aspoň spýtaj kamarátov, či so skladaním počítača nemajú skúsenosti. Profesionáli si za poskladanie komponentov do skrinky účtujú pokojne aj 50 eur.

Výhody: sám si vyberieš komponenty, prijateľnejšia cena, možnosť výmeny alebo upgradu komponentu

Nevýhody: nutnosť dokúpiť sotfwér, znalosť počítačovej technicky, pomerne veľa káblov a príslušenstva

Cena: v závislosti od komponentov, začať môže už na 500 – 600 eurách, vyšplhať sa môže na niekoľko tisíc

Stolný počítač si musíš sám zložiť
Stolný počítač si musíš sám zložiť (Zdroj: Pexels.com/Valentine Tanasovich)

All-in-one

Takzvané all-in-one, alebo všetko v jednom, sú v podstate len monitory, v ktorých je uložený aj hardvér. Procesor, RAM, SSD, grafika… všetko je skryté v obrazovke, ktorá sporadicky býva hrubšia ako bežný monitor. Vďaka tomu však nemusíš mať žiadnu skrinku, ktorá v menšej miestnosti môže zaberať miesto navyše či pri vyššom výkone a zlých vetrákoch nepríjemne fučať. V all-in-one zariadeniach dostaneš aj predinštalovaný softvér (vo väčšine prípadov najnovšiu verziu Windowsu) a základné programy.

Samozrejme, nezaobíde sa to bez kompromisov. Nakoľko je všetko zabalené v monitore, musíš sa uspokojiť s tými komponentmi, ktoré tam máš. Niektoré modely vedia pomerne jednoducho meniť napríklad veľkosť úložiska alebo operačnú pamäť, no aj tu platia určité limity. Na konkrétny model sa spýtaj vopred, či sa dokáže upgradovať.

Čo sa týka samotného monitoru, budeš sa musieť vo väčšine prípadov uspokojiť s Full HD rozlíšením. Vyššie rozlíšenie ponúkajú až drahšie modely. Dedikované grafické karty sú tiež skôr výnimkou a nájdeš ich skôr pri high-end modeloch.

Výhody: nezaberie veľa miesta, vhodný na domácu kancelársku prácu, klávesnica a myš sú už v cene

Nevýhody: niektoré modely nemajú možnosť upgradu, rozlíšenie monitora býva priemerné, drahšia alternatíva stolného počítača

Cena: od 600 eur, lepšie modely stoja od 1000 eur, zvyčajne o 20 % viac ako vlastný stolný počítač

All-in-one má všetky komponenty v monitore
All-in-one má všetky komponenty v monitore (Zdroj: HP)

Apple Mac

Apple má dve alternatívy, ak hovoríme o stolných počítačoch. Jedným z nich je Mac mini, malá skrinka s komponentami, ktoré napojíš na monitor. Majú predinštalovaný operačný systém macOS, aký poznáš z MacBookov. V podstate hovoríme o prenosnom počítači za prijateľnú cenu.

Druhou alternatívou je iMac, takže all-in-one od Apple. Majú rovnaké komponenty ako MacBook, ibaže s oveľa väčším displejom s rozlíšením až do 5K. Nové modely s čipom M1 sú dokonca cenovo rovnako dostupné ako základné MacBooky Pro. iMac má v cene zarátané aj príslušenstvo v podobe myšky, klávesnice či trackpadu – navoliť si ho vieš podľa seba.

Dôležité je však vedieť, že nový M1 čip sa skladá z procesora, operačnej pamäte, úložiska a grafiky. Nedá sa teda meniť ani upgradovať a v akej konfigurácii si ho navolíš, v takej ti aj ostane. Preto ešte pred samotnou kúpou zváž, čo od neho budeš potrebovať. Z praxe však môžeme povedať, že aj pri náročnejšej kancelárskej práci či edite fotiek a strihu videí stačí aj základný model.

Výhody: stabilný operačný systém a softvér v cene, jednotný ekosystém s iPhonom, hodinkami či iPadom, kompaktné rozmery

Nevýhody: vyššia cena komponentov oproti Windowsu, nemožnosť upgradu, pri vyšších modeloch aj cena

Cena: Mac mini začína na 700 eurách bez monitoru, takže za tisícku si vieš zložiť slušný počítač, iMac s M1 čipom začína na 1400 eurách v základnej konfigurácii, môže sa dostať až k trom tisíckam

iMac s čipom M1
iMac s čipom M1 (Zdroj: Apple)

Na ktorú vlnu nastúpiš ty?

Rozhodovanie nie je veru ľahké. Každá alternatíva má svoje plusy aj mínusy. Do stolného počítača odporúčame ísť najmä gamerom, ktorí majú vlastné požiadavky a nutnosť po roku prejsť na lepšiu grafickú kartu či lepšiu operačnú pamäť. Taktiež odporúčame dokúpiť kvalitný monitor s plynulým snímkovaním a herné príslušenstvo.

All-in-one s Windowsom je vhodné pre ľudí, ktorí očakávajú veľa muziky za málo peňazí. Na bežnú domácu prácu alebo učenie z domu maximálne postačí a nezaberie príliš veľa miesta. Taktiež je prostredie operačného systému jednoduché a nevyžaduje náročné učenie gest.

No a Apple zasa odporúčame kreatívcom alebo ľuďom, ktorí investujú aj viac peňazí do profesionálnejšej práce. Samozrejme, ak už si v Apple ekosystéme, prejsť na Mac mini či iMac je pre teba jasná voľba. Ponúka skvelé prostredie, výborný výkon s vlastným čipom a možnosť prepojenia s mobilom, tabletom či hodinkami. Priprav sa však, že budeš musieť siahnuť hlbšie do vrecka.

Aký počítač používaš ty?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame