Project Volterra je odpoveďou na Mac Mini: Windows prišiel s vlastnou alternatívou stolného mini-počítača

Microsoft predstavuje Project Volterra

Microsoft predstavuje Project Volterra (Zdroj: Microsoft)

#Apple to má so svojimi počítačmi rozohrané veľmi dobre. Jedným z nich je aj Mac Mini, teda malá skrinka o veľkosti dlane, ktorá v sebe obsahuje čip s procesorom, RAM-kou, grafikou, úložiskom a tak ďalej. O niečo podobné sa tentokrát pokúsi aj Windows a aj keď koncept vyzerá až nápadito podobne, predsa sa bude niečím líšiť.


Šokujúce odhalenie! Vieme, aký telefón používa Bill Gates: Nejedná sa o žiadny model od Microsoftu


Miesto Intelu mobilný procesor

Podľa oficiálnych informácií je Project Volterra vo vývoji už takmer rok, teda od minulého leta. Čo mnohých môže zaraziť, je absencia Intel procesorov. Microsoft išiel na vnútorné telo inak ako Apple. Miesto Intelu v ňom nájdeš osemjadrový čip Snapdragon.

Ten využívajú už niektoré iné notebooky, napríklad taký Lenovo ThinkPad X13s. Lenže je rozdiel medzi notebookom a počítačom, ktorý je stavaný na progesionálnu domácu prácu. Vieme však, ako si chce novinka od Microsoftu poradiť s nedostatkom výkonu pre náročných používateľov.

Novinku si jednoducho naukladáš na seba, ak potrebuješ väčší výkon
Novinku si jednoducho naukladáš na seba, ak potrebuješ väčší výkon (Zdroj: Microsoft)

Lego od Microsoftu

Project Volterra je navrhnutý tak, aby si skrinky mohol ukladať na seba. Miesto jedného výkonného proceseru síce dostaneš o niečo slabší kúsok, no niektorým môže stačiť. A tým, ktorým nie, stačí jednoducho dokúpiť ďalsí, magneticky ho uchytiť na ten, ktorý už vlastnia a výkon je ihneď zdvojnásobený.

Oproti bežným notebookom má mať Volterra výhodu aj po stránke portov. Ponúkne už štandardne USB-C aj USB-A, ale aj Display Port či Etnerhet, ktorý je dnes v menších ultrabookoch skôr raritou. Čím viac zariadení na seba naukladáš, tým viac portov dostaneš. Majú údajne silu na zvládnutie pripojenia až 6K monitoru, teda podobne ako Mac Mini.

Telo nie je hliníkové ako v prípade Apple. Microsoft sa rozhodol vytvoriť ho z plastov z oceánov, ale nakoľko je toto tvrdenie pravdivé, si overiť nevieme. Každopádne ide o dobrú taktiku. Počítač by mal vyjsť koncom tohto leta. Zapáčil sa ti nový Project Volterra?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, windowscentral.com
Odporúčame