Vybrali sme sa do Ríma aj Florencie: Cestuj radšej mimo leta, vychutnáš si ich ešte lepšie!

Rím

Rím nenadarmo prezývajú večné mesto (Zdroj: GettyImages)

#Taliansko je pre Slovákov každoročne veľmi obľúbenou turistickou destináciou. Niektorí idú za morom a oddychom, ďalší vyhľadávajú hory. No nájdu sa aj takí, ktorých láka história či dokonca šport. My sme sa rozhodli navštíviť hlavné mesto Rím a miesto, kde na teba doslova dýchnu dejiny – Florenciu. 

Uprostred sezóny čakaj tlačenicu

Na Taliansku je úžasná jeho pestrosť. Či už ideš do Ríma, Milána, Neapola, Turína, Benátok, Florencie, Salerna či Palerma, všade nájdeš niečo iné. Hoci je tu všadeprítomná výnimočná architektúra a história, nemôžeš sa zbaviť pocitu, že jednotlivé časti tejto krajiny ponúkajú rozdielne čriepky mozaiky. Práve takýto pocit sme mali, keď sme navštívili Rím a Florenciu.

Ak si v správach počul, že známe európske metropoly zažívali počas leta nevídaný nával turistov, môžeme to potvrdiť. V obidvoch našich destináciách sme stretali húfy ľudí z celého sveta. Predsa len, letné obdobie so sebou prináša oveľa väčší nával zahraničných návštevníkov ako napríklad na jeseň či v zime. Ak teda nemáš rád davy, letným mesiacom sa radšej vyhni a zabookuj si výlet niekedy na jar alebo na jeseň.

Vodu od pouličných predavačov nekupuj

V obidvoch mestách nás zhodne vítali poriadne vysoké teploty, v polovici augusta bolo pravidelne okolo 36 až 38 stupňov Celzia. Dodržiavanie pitného režimu poriadnymi množstvami vody je tu povinnosť, inak riskuješ, že ti príde zle. Našťastie, na verejných miestach je vysoký počet studničiek, kde si vodu môžeš doplniť.

A inak, ak ti indickí obchodníci budú núkať vychladenú fľašku vody za jedno euro, nenechaj sa zlákať. Na internete nájdeš množstvo videí, kde vidieť, ako podnikavci vyberajú z košov prázdne PET fľaše a následne ich plnia v studničkách, v ktorých si ich môžeš naplniť aj sám. A zadarmo.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
V tejto reštaurácii nájdu Nitrania ázijské mňamky: Ako podľa vône spoznáš kvalitné suši?
Koloseum
Slávne rímske Koloseum (Zdroj: archív JV)

Rím ponúka všetko od športu až po kultúru

Večné mesto. Prečo je Rím večný, pochopíš naplno, až keď ho navštíviš. V minulosti vypálený či dobytý, no vždy bol nanovo vybudovaný a stále je krásny. Povinné jazdy medzi pamiatkami ako Koloseum, Forum Romanum, Pantheon, Piazza Venezia, Piazza Navonna či Fontana di Trevi či Španielske schody, môžeš okoreniť menej známymi miestami.

Množstvo pizzérií, reštaurácií, zmrzlinární či možností kúpiť si suveníry pravdepodobne ani nemusíme vypisovať. Ak máš ale čas navyše, zájdi na futbal, na Stadio Olimpico, kde sú doma rímske kluby AS a Lazio. Viac ako 60-tisíc priaznivcov totiž dokáže vytvoriť takú elektrizujúcu atmosféru, že na moment zapochybuješ, či si prišiel kvôli fandeniu alebo tomu, čo sa deje na ihrisku.

Mystický zážitok

A ak chceš len tak „vypnúť“ myseľ, stačí sa prejsť centrom mesta. Veľké množstvo pouličných umelcov buď tancuje, spieva alebo hrá, čo dotvára kolorit tejto destinácie a zanechá v tebe naozaj príjemné a pozitívne spomienky. 

V Ríme na teba dýchne história, nehovoriac o tom, že toto mesto obsahuje štát v štáte – Vatikán. Domov pápeža, kde nájdeš úžasnú Sixtínsku kaplnku či Baziliku svätého Petra. Človek nemusí byť prísny kresťan, aby ocenil, aké majestátne pamiatky ľudia na tomto mieste vytvorili.

A Námestie svätého Petra pred bazilikou len dotvára emóciu, ktorú sväté mesto ponúka. Ver alebo nie, budeš odtiaľ odchádzať s pocitom, že skutočne je nad nami niečo väčšie, ako sme my sami. V niektorých momentoch sa dá hovoriť priam o mystickom zážitku. 

Fontána di Trevi
Fontána di Trevi (Zdroj: archív JV)

Bašta talentov a intelektuálov

Ak máš rád históriu, umenie, literatúru alebo sochárstvo, Florencia je mesto pre teba. Ponúka všetko, od úžasnej architektúry a dómu Santa Maria del Fiore, ktorý ti vyrazí dych po príchode do historického centra, až po Michelangelovu sochu Dávida, pri ktorej sa budeš cítiš naozaj maličký.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Brad Pitt? Aj v 60-ke vyzerá sexi, kedysi však zarábal poriadne bizarným spôsobom

Budeš cítiť, že na týchto miestach sa písali dejiny, ktoré ovplyvňovali vývoj nielen v samotnom Taliansku. Domácich treba pochváliť, múzeá majú vyriešené vynikajúcim spôsobom. Kto chce, ten si doslova len prezrie exponáty. Ale ak máš záujem, môžeš sa o jednotlivých dielach vďaka sprievodcom, popisom či QR kódom dozvedieť aj tie najmenšie detaily. 

Šľachtický rod Mediciovcov svojho času skupoval drahocenné exponáty a lákal na toto miesto najväčších mysliteľov a renesančných umelcov vtedajšej doby. Medzi nimi spomínaného Michelangela, ale napríklad aj geniálneho Leonarda da Vinciho. Mediciovci sa totiž domnievali, že rozvoj bude najvýraznejší, keď najšikovnejší a najinteligentnejší ľudia z celej krajiny budú sústredení na jednom mieste. 

Socha Dávida
Socha Dávida je nečakane veľká (Zdroj: archív JV)

Most, ktorý odolal aj Hitlerovi

Svoje sochy majú v meste aj Dante Alighieri, Francesco Petrarca, Giovanni Bocaccio či dokonca bájny Hercules. Určite neobíď ani most Ponte Vecchio, ktorý bol odjakživa trhoviskom a to miestni rešpektujú dodnes. Nájdeš tu skutočne lukratívne zlatníctva a obchody so šperkami. Od miestnych sme sa dozvedeli o tradícii, podľa ktorej predajcovia z jednej strany mosta ponúkali svoj tovar, pričom na druhej strane mali svoje príbytky, kde bývali, čo im umožňovalo pracovať dlhšie.

Táto krásna historická pamiatka má pre mesto veľký význam aj vďaka tomu, že na ňu bral v druhej svetovej vojne ohľad aj nacistický vodca Adolf Hitler. Ten údajne zakázal, aby tento most odpálili. Ak by si sa chcel o období talianskej renesancie dozvedieť viac aj inou formou, skús seriál Da Vinciho demóni. 

Ponte Vecchio
Most Ponte Vecchio zostal nedotknutý aj počas druhej svetovej vojny (Zdroj: archív/Jakub Vaverka)

Pizza dostupná pre všetkých

Zhodli sme sa, že výlet do Talianska je vždy dobrá voľba. Či už letíš z Bratislavy, z Viedne, alebo sa rozhodneš ísť autom na niekoľkohodinový road trip, neoľutuješ. Ľudia sú tam úprimní a emotívni, kuchyňa je svetová, pričom gastronomické chuťovky ako pizza, cestoviny a lasagne majú práve na Apeninskom polostrove svoj domov. A tomu zodpovedá aj ich kvalita.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Počul si už o skutočnej bráne do pekla? Horí už 50 rokov a zostáva záhadou

A potom je len na tebe, môžeš ochutnáš. Veľa ľudí nevie, že pizza, či si ju kúpiš v malej prevádzke niekde na rohu, alebo si ju zaobstaráš na veľkolepom námestí niekde v centre mesta, si drží svoju cenu. Vieš si dať skutočne famóznu pizzu za približne 7 až 12 eur. Takže, kto by si myslel, že tento pokrm bude v Taliansku predražený, mýlil by sa. Dokonca tu niektoré reštaurácie kvôli turistom ponúkajú aj pizzu Hawaii, i keď pre väčšinu Talianov zostáva urážkou ich kultúry. 

Katedrála Santa Maria del Fiore
Katedrála Santa Maria del Fiore (Zdroj: archív JV)

Ako píšeme v úvode, v Taliansku sa dá v zime lyžovať, v lete chodiť na turistiku do hôr, kúpať sa pri mori, objavovať jazerá, chodiť po športových podujatiach a koncertoch, ale aj spoznávať históriu a vidieť jedny z najvyhlásenejších diel sochárskeho či maliarskeho sveta. Ty si zvolíš, čo v Taliansku zažiješ, ale isté je, že keď tam vycestuješ, budeš sa chcieť vrátiť.

P.S.: Taliančina je taký ľubozvučný jazyk, že pocítiš silnú potrebu stiahnuť si do mobilu aspoň dve alebo tri miestne skladby. 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame