Počul si už o skutočnej bráne do pekla? Horí už 50 rokov a zostáva záhadou

Brána do pekla

Bránu do pekla by si našiel v Turkménsku (zdroj: YouTube/Inside Edition)

#Počul si už o fenoméne, ktorý nesie názov Brána do pekla? Neďaleko turkménskej dediny Darvaza, kde žije iba 350 obyvateľov, sa nachádza kráter, ktorý skutočne pripomína vstup do podsvetia. Z obrovského krátera neustále šľahajú plamene. Čo sa dozvieš v našom článku?

Pôvod neznámy

Brána do pekla sa nachádza v púšti Karakum v Turkménsku, pričom najbližšie je vyššie spomínaná dedina Darvaza. Žije v nej iba 350 obyvateľov a susedí s kráterom, ktorý má šírku 230 metrov a horí viac ako 50 rokov. Ak by ste hľadali oficiálny názov tohto miesta, našli by ste ho ako plynový kráter Darvaza. Ale takmer každý ho volá Brána do pekla. Ohnivá žiara, ktorá z tohto krátera vychádza, je rozoznateľná z diaľky niekoľko kilometrov. 

Presný vznik tohto obrovského krátera ostáva aj v súčasnosti záhadou. Miestni geológovia sa domnievajú, že k jeho zrúteniu došlo niekedy v 60. rokoch minulého storočia. Zapálili ho o približne 20 rokov neskôr, aby zabránili emisiám nebezpečných plynov. Stopercentne sa však s tou verziou pracovať nedá.

Ide o jedno z najteplejších miest na planéte. Jeden druh pavúkov dokonca dobrovoľne vstupuje do tejto brány pekla a doslova pácha samovraždu.

 

Vznikol kráter omylom? 

Iný zdroj pre zmenu hovorí o sovietskych inžinieroch. Tí vraj v 70. rokoch na tomto mieste navŕtali ropné pole, ale v krátkom časovom horizonte sa zrútilo. Presnejšia verzia uvádza, že ich ropná súprava narazila do obrovskej podzemnej jaskyne so zemným plynom, v dôsledku čoho sa prepadla zem a celá vrtná súprava sa zrútila dovnútra.

Po prerazení plynovej kapsy začali alarmujúcou rýchlosťou unikať jedovaté výpary. Aby Sovieti zabránili potenciálnej ekologickej katastrofe, otvor zapálili v domnienke, že v priebehu niekoľkých týždňov prestane horieť. Aj desaťročia neskôr však ohnivá jama stále funguje. Predpokladá sa, že sovietska vrtná súprava je stále niekde tam dole, na druhej strane tohto vstupu do „podsvetia“. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Spolu s krstnou mamou tvoria kožené výrobky: Moja prvá kabelka bola zo starých šuštiakov

Ľudia vo vnútri krátera

Brána do pekla vzbudzuje interes medzi výskumníkmi. George Kourounis sa stal v roku 2013 prvým človekom, ktorý vkročil na dno krátera. Zbieral vzorky pôdy pre projekt Extreme Microbiome Project. Zostup sponzorovala spoločnosť National Geographic a objavil sa v epizóde seriálu Die Trying. Podivný úkaz popísal ako ohnivé koloseum – všade, kam sa pozrieš, sú tisíce týchto malých ohníčkov. Zvuk vo vnútri pripomínal zvuk prúdového motora, rev, vysoký tlak či zvuk horiaceho plynu.

Napodiv tam nebol žiadny dym. Horí to veľmi čisto, takže ti nič nezakrýva výhľad. Vidíš len každý malý lúčik plameňa. Aby Kourounis mohol zostúpiť dovnútra, použil na mieru vyrobený kevlarový postroj pripevnený k viacerým lanám Technora. Oblečený mal celotelový hliníkový oblek s autonómnym dýchacím prístrojom. 

Netradičná turistická atrakcia

V postsovietskom Turkménsku sa kráter stal malou turistickou atrakciou. Ku kráteru vedie neupravená cesta bez značenia a v jeho blízkosti vyrástli jurty. Ľudia z celého sveta organizujú výlety do púšte, aby videli neoficiálny vstup do pekla. Niektorých desí, iných priťahuje, ale je to niečo, čo by si pozrel na vlastné oči prakticky každý.

V roku 2018 sa plynový kráter využíval ako nočná zastávka automobilovej rallye Amul-Hazar. V roku 2019 sa Berdimuhamedow objavil v štátnej televízii, ako v okolí krátera robí akrobatické kúsky s donutmi. Snažil sa tak vyvrátiť fámy o svojej údajnej smrti. 

Nezvyčajná teória

Osud horiaceho krátera je však možno v nedohľadne. V januári 2022 národný líder turkménskeho ľudu (po prezidentovi druhý najsilnejší muž v krajine) Gurbanguly Berdymuhamedov nariadil vláde Turkménska, aby začala skúmať, ako požiar uhasiť. Neočakáva sa však, že to bude také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. 

Okolo tohto krátera je obrovské množstvo teórií, dohadov a mýtov. Objavili sa názory, že na uhasenie tohto ohnivého úkazu by museli použiť atómovú bombu. Keďže však nikto nevie, ako by to dopadlo, radšej sa do toho nepúšťajú. Nateraz kráter v turkménskej púšti ostáva netradičným turistickým miestom a mýtickou lokáciou, akú nikde inde na svete rozhodne nenájdeš.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Len pre silné žalúdky: Neuveríš, čo ukrývajú nádoby v pivnici tejto opustenej fabriky!

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, Atlas Obscura, YouTube, NDTV, The Travel
Odporúčame