Veľký úspech! Dve slovenské univerzity sa umiestnili v prestížnom svetovom rebríčku!

Dve slovenské univerzity sa umiestnili v prestížnom svetovom rebríčku!

Dve slovenské univerzity sa umiestnili v prestížnom svetovom rebríčku! (Zdroj: Facebook/Univerzita Komenského v Bratislave)

#Aj na Slovensku máme skutočne významné univerzity, ktoré dokázali preraziť aj vo svetovom rebríčku Ranking 2022. Kým Univerzita Komenského je našou stálicou a objavuje sa v tomto rebríčku už desať rokov, novinkou je však Žilinská univerzita.

Ranking 2022 je svetový rebríček tých najlepších univerzít, ktorý zahŕňa viac ako 1 600 univerzít v rôznych krajinách. Ide o doteraz najväčšie a najrozmanitejšie hodnotenie univerzít. Rebríček je pritom zostavovaní na základe 20 indikátorov, ktoré tvoria 4 oblasti, a tovýučba (40 %), výskum (40 %), medzinárodná rôznorodosť (10 %) a finančná udržateľnosť (10 %). Rebríček čerpá podklady z Clarivate Analytics, inštitucionálnych informácií a z bibliometrických údajov z Web of Science, informovali o tom pracovníci Univerizity Komenského na ich webe. Tento rok sa v rebríčku umiestnili hneď dve slovenské univerzity. 

Jednou z nich je Univerzita Komenského, ktorá sa umiestnila na 426. mieste. Oproti minulému roku tak klesla o 22 priečok. Najlepšie hodnotenie získala UK v indikátore „vzdelávanie“, v ktorom jej patrí 178. miesto, čo znamená, že patrí do zlatej ligy. Hodnotí sa tu pomer počtu učiteľov a študentov, pomer počtu učiteľov a udelených bakalárskych titulov, resp. doktorátov, pomer počtu doktorátov a bakalárskych titulov, ako aj reputácia škol
y,“
poznamenala univerzita na svojom webe.

Ďalšou univerzitou, ktorá sa umiestnila v prestížnom rebríčku je aj Žilinská univerzita, ktorá obsadila 658. miesto. Z českých univerzít sa najlepšie umiestnila Karlova univerzita v Prahe, ktorá obsadila 254. miesto. Poľské univerzity sa v rebríčku nenachádzali.

Posted by Žilinská univerzita v Žiline on Sunday, May 15, 2022


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s našim maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, uniba.sk
Odporúčame