Miešaš alkohol s kolovými nápojmi? Na toto by si si mal dať pozor, vedľajšie účinky sú nebezpečné!

Aj keď si mnohí konzumenti alkoholu uvedomujú jeho škodlivosť, je tu ešte jedno nebezpečenstvo, na ktoré nikto nemyslí (Zdroj: Freepik/piyato)

#Pokiaľ piješ tvrdý alkohol, určite si ho niekedy zapíjal takzvanou „brzdou“. Väčšina siahne po kolových nápojoch alebo džúsoch. Pri kolových nápojoch je to ale istej štúdie nebezpečné. Keď si budeš chcieť nabudúce dopriať vodku alebo rum s kolou, spomeň si na to, že to nemusí byť až tak dobrý nápad…

Alkohol škodí, ale…

Aj keď si mnohí konzumenti alkoholu uvedomujú jeho škodlivosť, je tu ešte jedno nebezpečenstvo, na ktoré nikto nemyslí. A to aj v prípade, že po obľúbenom kombe siahneš len počas víkendovej párty.

Ladbible uvádza, že populárne shoty tvrdého alkoholu v kombinácii s kolovým nápojom plným kofeínu môžu byť pomerne dosť škodlivé. A to aj v prípade, že nemáš žiadne zdravotné problémy!

Prečo je to tak?

Určite vieš, že kola obsahuje kofeín. Štandardná 330 mililitrová plechovka má obsahovať až okolo 34 miligramov kofeínu. Ak si myslíš, že zero alternatíva na tom bude o čosi lepšie, tak ťa sklameme – tá môže v sebe ukrývať dokonca až 46 miligramov tejto stimulujúcej látky. Pre porovnanie, shot espressa ukrýva okolo 63 miligramov.

Keď si prerátaš množstvo kolového nápoja, ktorý dokážeš za večer (spolu s alkoholom) vypiť, prídeš na to, že dávka kofeínu je pomerne vysoká…

Vo všeobecnosti sa neodporúča miešať alkohol s kofeínom. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb uvádza, že: „Kofeín môže maskovať účinok alkoholu. U alkoholikov vyvoláva väčšiu chuť, než by inak mali. V dôsledku toho môžu piť viac alkoholu, než si uvedomujú, čím sa zvyšuje riziko škôd spôsobených alkoholom.“

Výsledok štúdie hovorí sám za seba

Štúdia z Manchesterskej univerzity zistila, že bublinkové nápoje (nielen tie kolové) pomáhajú v rýchlejšej absorbcii alkoholu do krvi. Vedci porovnávali čas vstrebania alkoholu na troch vzorkách. Prvá bola čistá vodka, v druhom prípade ju zmiešali s čistou vodou, tretia s perlivým nápojom. Zistilo sa, že alkohol zmiešaný s perlivou vodou má rýchlejšiu reakciu absorbcie u takmer všetkých zúčastnených.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dejepis: Hospodárska kríza pomohla totalite, ako sa Nemci oklepali po 1. svetovej vojne?

Okrem toho, vedci upozorňujú aj na to, že oxid uhličitý v bublinkových nápojoch prirodzene zaťažuje žalúdok tlakom, ktorý rýchlejšie presúva alkohol do krvného obehu. Takže ak budeš nabudúce váhať nad „brzdou“, zvoľ radšej džús.

Prekvapil ťa výsledok štúdie?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame