#Pred vydaním nových slúchadiel od Samsungu som mal tú česť, aby som ich na týždeň vyskúšal. Na novinke ma zaujalo ešte menšie spracovanie, 24-bitový zvuk a konečne matné vyhotovenie. Naživo sú naozaj krásne. Čo však funkcie a spomínaná snaha o revolúciu? Stoja Buds2 Pro (druhá generácia Pro, nie Buds) za tvoju pozornosť?
Kompaktné a mimoriadne ľahké
Ako som spomínal, lesklú farbu nahradila matná. A je krásna. Slúchadlá vyzerajú neskutočne elegantne, aj keď balenie sa takmer vôbec nezmenilo. Vyhotovenie malej škatuľky sa zmestí do každého vrecka a pevný pánt ju neotvorí bez tvojej pomoci.
Samotné slúchadlá by mali byť o niečo menšie, no najmä ľahšie ako ich predchodca z januára minulého roka. Osobne už dva roky používam denne Buds+ a musím uznať, že Buds2 Pro sú oveľa ľahšie a aj pohodlnejšie. Majú len 5,5 gramu, čo si v uchu ani nevšimneš. AirPods Pro vážia ešte o gram menej, no na poli slúchadiel od Androidu ide o veľmi nízku hmotnosť.
Ostala im aj dotyková plocha, ktorá sa líši od mojich Buds+ tým, že ju vlastne nevidíš. Pokyny ale fungujú rovnako a vieš nimi prijať aj odmietnuť hovor, prehrať ďalšiu skladbu, prejsť na predchádzajúcu, stopnúť hudbu či video a podobne. Delay s mobilom je nulový, so starším počítačom presne 3 desatiny sekundy.

Pohodlné nosenie aj počas dlhých hodín
Ak som večer taký vypnutý, že film na telke odmietnem pozerať, vytiahnem preklopný notebook a sledujem v posteli. Nie hodinový, ani dvojhodinový, ale pokojne aj trojhodinový film alebo dva kratšie za sebou. Slúchadlá pri sledovaní sú pritom povinnosťou. Buds2 Pro ma nikdy netlačili a často som ani netušil, že ich mám.
Či už počúvaš len občas v autobuse alebo cestou zo školy, prípadne dlhé hodiny, nikdy nepríde chvíľa, že by ťa tlačili. Ak máš radšej pecky, zrejme budeš sklamaný. No v balení majú na výber hneď tri veľkosti štupľov, takže každý by si mal nájsť svoju veľkosť. Miesto nabíjačky je v balení už len kábel USB-C do C.
Pochváliť musím aj ANC – aktívne potlačenie hluku. Funguje znova skvele, no tentokrát sa dá nastaviť aj automaticky. V tichom priestore je vypnuté, čím šetrí batériu, na ulici zasa aktívne pracuje. Nová funkcia ho však vypne v momente, keď prehovoríš, lebo zistí, že si začal konverzáciu. Využiješ to napríklad počas kupovania zmrzliny alebo cestovného lístka. Potlačenie hluku sa spustí opäť do 5 až 15 sekúnd od tvojej poslednej vety (nastavuješ to v mobile), no funkcia sa dá vypnúť aj úplne.

Revolučný zvuk?
Prejdime na samotnú kvalitu zvuku. Buds2 Pro sú jedny z najlepších slúchadiel na trhu z pohľadu kvality prehrávania zvukového záznamu. Oproti mojim Buds+ hrajú na najvyššej hlasitosti o niečo hlučnejšie, ale aj čistejšie. Revolúciou však má byť 24-bitový zvuk.
Tento údaj zjednodušene laikovi hovorí, aké čisté výšky aj basy môže zvukový systém prehrať. Samozrejme, treba na to aj kvalitné audio. Spotify má stovky hitov v 24-bitovom prevedení, od klasík, až po novinky.
Či už som počúval Queen alebo Imgine Dragons, rozdiel tu je. Nie je zásadne revolučný, no basy sú skutočne výraznejšie a výšky ešte prenikavejšie. Tento zvuk je návykový a dúfam, že sa stane štandardom. Nie každý ho však od bežného 16-bitového bude vedieť rozoznať.
Čo ak budeš slúchadlami počúvať len 16-bitový zvuk? Nuž, filmy som v ňom sledoval, ale aj oproti bežným slúchadlám bol o niečo čistejší a hlučnejší. Síce nič výrazné – ide len o malú zmenu, no napriek tomu ma potešila.

Nepretržitý deň počúvania bez nabíjačky
Výdrž nových slúchadiel sa odvíja od ANC. Ak je nepretržite zapnuté, batéria vydrží o 25 – 30 % menej, ako výrobca udáva. Pri aktivovanom automatickom používaní (teda rozoznávaní, kedy ANC aktivovať a kedy nie) sa vieš dostať na 7 – 8 hodín batérie v slúchadlách. S plne zapnutým ANC klesá výdrž na 5 – 6 hodín, s úplne vypnutým je to aj 8,5 hodiny.
Škatuľka dobije slúchadlá pomerne rýchlo, už do desiatich minút som ich mal nabité na celovečerný film. Slúchadlá nabiješ znova na 100 % 4 až 5-krát, znova v závislosti od ANC. Škatuľka udáva len zelené, oranžové a červené ukazovatele, percentá si vieš skontrolovať v mobile alebo aj na počítači.
Samotná škatuľka je pomocou USB-C dobitá za hodinu, bezdrôtovo do dvoch hodín (dohromady asi 35 hodín prehrávania hudby). Slúchadlá sú kompatibilné aj s iPhonom a fungujú tu dokonca aj dotykové gestá.

Verdikt
Nové Buds2 Pro sú malým pokrokom pre teba, ale veľkým pre Samsung. Prirovnal by som to aktuálne k 8K televízii. Výrobca urobil menší technologická pokrok, no ty si ho ešte do plnej miery neužiješ. 24-bitový zvuk je super, no podporuje ho zatiaľ len málo skladieb na streame – Spotify alebo Apple Music. Časom, keď sa z neho stane štandard, budú slúchadlá plne využiteľné.
Osobne by som ich za svoje Buds+ ešte nevymenil, no odrádzajúcim faktorom je najmä cena – 230 eur. Buds2 Pro sú lepšie po každej stránke a keby som si kupoval svoje prvé bezdrôtové slúchadlá, určite by som nad nimi uvažoval. Možno svoje Buds+ (ktoré som mimochodom kúpil pol roka od vydania za stovku) vymením za rok. A možno práve za Buds2 Pro, keď klesnú na cene.
Chceš byť nonstop v obraze?
Zdieľať na