Občianska náuka: Ľudské práva má každý z nás, poznáme tri generácie

Občianska náuka: Ľudské práva má každý z nás.

Občianska náuka: Ľudské práva má každý z nás. (Zdroj: Unsplash.com/ Duncan Shaffer)

#Ľudské práva sú prirodzené práva a slobody, ktoré má každý človek bez ohľadu na rasu, vierovyznanie, pohlavie, či orientáciu. Vznikať začali v 20. storočí, kedy sa svetom prehnali za sebou dve zničujúce vojny a ľudia si uvedomili, že treba spraviť niečo, čo zabráni tomu, aby sa niečo také zopakovalo.

Existujú tri generácie ľudských práv. Prvá generácia je tvorená občianskymi a politickými právami. Druhú generáciu ľudských práv tvoria hospodárske, sociálne a kultúrne práva. Práva tretej generácie nenájdete v jednom všeobecne záväznom dokumente a na ich uplatnenie musia štáty spolupracovať. Je to napríklad právo na mier, či právo na priaznivé životné prostredie.

Čo sa z podcastu dozvieš?

  • Povieme ti viac o tom, kedy začali vznikať ľudské práva.
  • Priblížime ti tri generácie ľudské práva.
  • Tiež ti prezradíme kto dohliada na ich dodržiavanie.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame