Občianska náuka: Kolískou demokracie je Grécko! Poznáš symbol práva?

Občianska náuka: Poznáš symbol práva?

Občianska náuka: Poznáš symbol práva? (Zdroj: Unsplash.com/ Tingey Injury Law Firm)

#Rôzne štátne zriadenia začali vznikať najmä z pudu sebazáchovy, pretože takáto existencia bola jednoduchšia. Kolískou demokracie je Grécko, kde fungovala priama demokracia, čiže na chode krajiny sa mohli podieľať všetci občania.

Medzi najstaršie príklady písaného práva patria Zákony 12-tich tabúľ, ktoré boli vystavené na rímskom fóre a ešte starší Chammurapiho zákonník z čias Mezopotámskej ríše. Symbolom práva je bohyňa Themis, ktorá je zobrazovaná ako žena so zaviazanými očami s mečom v jednej a váhami v druhej ruke. Znamená to, že pred právom sme si všetci rovní a trestu sa nevyhne nikto.

Čo sa z podcastu dozvieš?

  • Povieme ti viac o symbole práva.
  • Povieme ti viac o demokratických zriadeniach, ktoré boli v minulosti.
  • Tiež sa porozpráva o základných pojmoch z oblasti práva.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Túto epizódu Schooltagu ti prináša Trnavská univerzita. Vyber si svoj obor a študuj v rodinnom prostredí malého Cambridgu. Viac info na www.truni.sk/uchadzac.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame