Dejepis: Ani po potlačení revolúcie slovenské snahy neutíchali

Vývoj na Slovensku v 2. polovici 19. storočia

Ján Francisci (Zdroj: Getty Images)

#Potlačená revolúcia v meruôsmych rokoch vrátila život v Habsburskej monarchii späť do starých koľají. Napriek tomu snahy slovenských národovcov neutíchali a naďalej sa pokúšali presadzovať svoje ciele. Nič na tom nezmenilo ani obdobie dualizmu, počas ktorého naši predkovia čelili tvrdej maďarizácii.

Po porážke revolúcií v Rakúsku a Uhorsku bol zavedený ako forma vlády bachovský absolutizmus. Viedeň sa v duchu svojej politiky potláčania výraznejších národných prejavov snažila za éry Bachovho absolutizmu utlmiť aj slovenský národný pohyb. Po roku 1859 sa Bachov režim ocitol v kríze, ktorú vyvolala medzinárodná izolácia Habsburskej ríše, finančné ťažkosti, ako aj vojenské porážky rakúskych vojsk usilujúcich sa na bojiskách v severnom Taliansku zabrániť jeho zjednoteniu.

Predovšetkým z iniciatívy Štefana Marka Daxnera a Jána Francisciho prijalo nový slovenský národno- politický program s názvom Memorandum slovenského národa. Jeho hlavným cieľom bolo zamedziť diskriminácii nemaďarských jazykov a národov, zákonne uznať osobitosť slovenského národa a vymedziť značný rozsah samosprávy 5 slovenských a 9 maďarsko-slovenských žúp. Pri príležitosti verejných osláv tisícročia príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu sa 4. augusta 1863 založila Matica Slovenská so sídlom v Martine. Do konca 19. storočia sa toho však na našom území udialo ďaleko viac. Ak chceš vedieť, čo všetko, vypočuj si tento diel Schooltagu.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame