Dejepis: Po Francúzskej revolúcii urobil prevrat a napadol každého, koho len mohol

Veľká francúzska revolúcia

Veľká francúzska revolúcia (Zdroj: Getty Images)

#Zlá hospodárska politika na začiatku 18. storočia a úpadok krajiny prinútili Francúzov k jednej z najväčších revolúcií v histórii ľudstva. K nej napokon došlo 14. júla 1789, keď Francúzi dobyli štátnu väznicu, ktorá bola symbolom absolutistickej moci panovníka. Francúzski obyvatelia dobytím Bastily spôsobili štátny prevrat a vypukla Veľká francúzska revolúcia.

Po ukončení revolúcie sa Napoleon vyhlásil za prvého konzula s neobmedzenou mocou. Vo Francúzsku sa Napoleon rýchlo a tvrdo vysporiadal so svojimi odporcami. V roku 1804 vydal občiansky zákonník Code Civil, ktorým kodifikoval občianske práva, a nechal sa vyhlásiť za cisára. Jeho ambície boli natoľko vysoké, že po úspechoch v Prusku a Rakúsku ovládol takmer celú Európu.

V roku 1812 s obrovskou 600-tisícovou armádou vpadol do Ruska. Napoleon vyčkával v Moskve na ponuku vyjednávania, no keď neprichádzala, bol nútený sa obrátiť naspäť. Napoleonova armáda tak nemala dostatočné zdroje potravín, neustále na ňu doliehali ruské útoky, vojaci boli vyhladovaní a vyčerpaní a navyše nezvyknutí na kruté ruské podnebie. Domov sa vracala sotva 40 tisícová armáda. V bitke národov pri Lipsku Napoleon utrpel tvrdú porážku a jeho impérium sa začalo rozpadávať ako domček z karát. Ak sa chceš o Francúzskej revolúcii a napoleonských vojnách dozvedieť viac, vypočuj si tento diel Schooltagu.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame