Dejepis: Položili základ antickej kultúry či demokracie, staroveké Grécko bolo svojho času svetovou veľmocou

Staroveké Grécko

Staroveké Grécko (Zdroj: Getty Images)

#Grécke dejiny siahajú až do obdobia 3 000 rokov pred Kristom, keď na území Balkánskeho polostrova žila civilizácia s názvom Kykladská kultúra. Neskôr na Kréte vznikla Minojská kultúra, ktorá zanikla, keď ju obsadili Mykénčania. Postupne Gréci zveľaďovali svoju krajinu a oproti ostatným niekoľkonásobne rýchlejšie napredovali.

Po gréckej kolonizácii a Peloponézskych vojnách nastalo obdobie, keď Gréci prestávali byť už tou silnou jednotnou krajinou a po dobytí Korintu v roku 146 pred Kristom sa stalo súčasťou Rímskej ríše.

Obdobie starovekého Grécka však malo veľký dopad na rímsku a neskôr aj na celú európsku kultúru. Staroveká grécka filozofia má veľký vplyv na súčasné spoločensko-vedné odvetvia, ako i celkovú modernú vedu. Grékom vďačíme aj za Olympijské hry, ktoré sa prvýkrát konali v roku 776 pred Kristom. Bližšie o starovekom Grécku sa dozvieš v tomto podcaste.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame