Dejepis: Slovenský štát bol satelitom nacistického Nemecka, proti ktorým krajinám sme viedli vojnu?

Slovenský štát

Prezident Jozef Tiso (Zdroj: Getty Images)

#Mníchovská dohoda a Viedenská arbitráž Hitlerovi nestačila. Slovákov dostali Nemci pod tlak a po rozpade Česko-Slovenska bol vyhlásený Slovenský štát. Počas vojny bol satelitom Nemecka a prvých pať rokov oficiálne na strane vojsk Osi. Na čele s prezidentom Jozefom Tisom sme napáchali viaceré zverstvá, za ktoré, nebyť Slovenského národného povstania, by sme po vojne skončili na strane porazených.

Priamym dôsledkom rozpadajúcej sa Česko-slovenskej republiky bola 6. októbra 1938 podpísaná Žilinská dohoda, na základe ktorej vznikla slovenská vláda na čele s Jozefom Tisom. V prípade, že Slovensko vyhlási samostatnosť, Hitler prejavil ochotu garantovať jeho existenciu. Po Tisovom návrate z Berlína sa zvolal snem, na ktorom sme vyhlásili 14. marca 1939 samostatný Slovenský štát.

To, že sme boli pod ochranou Nemecka, však neznamenalo, že Slovensko nebude viesť žiadnu vojnu. 23. marca 1939 maďarské vojská vtrhli na naše územie z Podkarpatskej Rusi. Na napadnutí Poľska 1. septembra 1939 sa vo veľkej miere podieľala slovenská armáda. 22. júna 1941 Nemecko napadlo Sovietsky zväz a slovenská vláda vyslala vojenské jednotky, ktoré sa pripojili k ťaženiu proti Sovietskemu zväzu.

V roku 1944 už bolo Slovensko na dne a nenávisť voči Nemcom na Slovensku eskalovala. Tá sa prejavila 29. augusta 1944, keď vypuklo Slovenské národné povstanie. Ak sa chceš dozvedieť o Slovenskom štáte až do vypuknutia SNP dozvedieť viac, vypočuj si tento diel Schooltagu.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ako vyplniť a podať prihlášku na vysokú školu? Drž sa týchto krokov a máš to zmáknuté
Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame