Dejepis: Od vlčice až po najväčšie svetové impérium, poznáš rok rozdelenia Rímskej ríše?

Staroveký Rím

Vlčica kojí dvojičky Romela a Rema (Zdroj: Getty Images)

#Ako hovorí klasik: Všetky cesty vedú do Ríma. Toto porekadlo vzniklo už dávno a poukazuje na to, aká rozsiahla bola Rímska ríša v období staroveku a aká významná bola výstavba ciest. Rím sa stal svojho času hlavným mestom sveta a toto obdobie je jednou z kľúčových fáz v histórii pokroku ľudstva.

Počiatky Rímskeho kráľovstva datujeme do roku 753 pred Kristom, keď ho podľa povesti založili zjednotitelia italických kmeňov Romulus a Remus. Príbeh hovorí o tom, že tieto dvojčatá boli odkojencami vlčice, ktorá ich zachránila pred utopením sa v rieke Tibera a neskôr ich aj sama vychovala.

Rimania boli odjakživa ambiciózny národ, ktorý chcel neustále rozširovať svoje územie. Po triumfe nad Tarentom sa neskôr v roku 265 pred Kristom podriadili Rímu viaceré grécke obce, no vzápätí prišiel rozsiahly konflikt s fenickým mestom Kartágo v Púnskych vojnách. Postupne sa z Rímskej ríše stala svetová veľmoc a na vojenskej výprave Marca Aurelia prenikli jeho vojská až k oblasti súčasného Trenčína, kde prezimovali na konci roka 179. Bližšie informácie o starovekom Ríme sa dozvieš v tomto podcaste.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame