Občianska náuka: Poznáš autora známeho výroku „Myslím teda som“? Bol súčasťou obdobia klasickej novovekej filozofii

Občianska náuka: Poznáš autora známeho výroku

Občianska náuka: Poznáš autora známeho výroku "Myslím teda som"? (Zdroj: Unsplash.com/Brandi Redd)

#Filozofi v období klasickej novovekej filozofie sa rozdeľovali na empiristov a racionalistov, podľa toho, od čoho odvádzali poznanie. Empiristi kládli dôraz na zmyslové poznávanie, racionalisti zase na rozum. Francis Bacon hovoril o štyroch idoloch, ktorých sa musíme zbaviť, aby sme dokázali svet okolo nás správne poznávať.

Sú to idoly jaskyne, kmeňa, trhu a idoly divadla. René Descartes, autor slávneho „Myslím, teda som,“ tvrdí, že by sme mali ku všetkému pristupovať s metodickou skepsou. Thomas Hobbes odvádzal prirodzený stav spoločnosti od frázy „človek človeku vlkom,“ a hovoril o spoločenskej zmluve, v rámci ktorej odovzdáme kúsok svojej slobody vládcom.

Čo sa z podcastu dozvieš?

  • Priblížime ti klasickú novovekú filozofiu a jej filozofov?
  • Tiež ti prezradíme, čo sú to monády a kto v monády veril.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame