Gramatika: Dnes si posvietime na našu málo obľúbenú gramatiku: Lexikálny význam už pre teba nebude španielska dedina!

Gramatický či lexikálny význam už pre teba nebudú španielska dedina! (Zdroj: Gettyimages)

#Jazykovedná disciplína, ktorá sa zaoberá jednotlivými slovnými druhmi, ich gramatickými kategóriami a tvarmi sa nazýva morfológia, alebo, ak to chcete po slovensky – tvaroslovie. Každé slovo má gramatický a lexikálny význam a jeho tvar obsahuje dve časti: lexikálnu a gramatickú. Lexikálna časť slova, alebo tvarotvorný základ, dáva slovu jeho význam. Gramatická časť, tvarotvorný formant, nám zase poskytuje informáciu o jeho gramatických kategóriách.

Viete, ako sa nazýva súbor všetkých tvarov jedného slova? Viete, aké gramatické kategórie určujeme pri podstatných menách, prídavných menách, zámenách, číslovkách či slovesách? Ak chcete na maturite poznať odpovede na tieto otázky, počúvajte náš podcast!

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame