Navštíviť Rumunsko, či nie? Toto mesto ti dá 900 dôvodov na výlet

Rumunsko Temešvár

Secesný palác lekárnika Salamona Brücka (Zdroj: Zuzana Z)

#V rumunskom Temešvári nájdeš pastiera neďaleko letiska, ako si pokojne stráži svoje stádo oviec a na Námestí víťazstva zasa pána ako vystrihnutého z filmu Sám doma. Pokrytého holubmi, s ktorými sa delí o svoj jediný praclík. Zároveň je to moderná metropola, v ktorej na QR kódy funguje snáď všetko.

Ak očakávaš nízke ceny, nájdeš mesto, ktoré je porovnateľné s Bratislavou. Pre niekoho málo, pre iného stále dosť. Jeden z výletov nás však prekvapivo vyšiel len pár drobných.

Nechcem mesto romantizovať, je zafajčené (ako väčšina Balkánu), miestami ošarpané a neekologické (poháre „to go“ tu fičia jedna radosť). Temešvár ťa však dostane niečím iným. Je plný života a ľudí všemožných národností, ktorí navyše zbožňujú tráviť čas vonku bez ohľadu na počasie.

Jeho architektúra vyráža dych, aj keď sa kvôli rekonštrukcii veľa fasád ukrýva za plachtami. A čo je najdôležitejšie, Temešvár, ktorý je európskym hlavným mestom kultúry pre rok 2023, je plný pozoruhodných eventov. Poradíme ti, ako si ich vychutnať čo najlepšie.

Temešvár dáždniky
V Temešvári sa miesia národnosti aj vierovyznania (Zdroj: Zuzana Z)

Koľko rečí vieš…

Máloktoré mesto sa môže pochváliť toľkými etnikami na jednom mieste. Rumuni, Maďari, Nemci, Srbi, Bulhari, Taliani, Slováci, Česi… V temešvárskych uliciach i školách sa miešajú jazyky a kostoly rôznych vierovyznaní často stoja na jednom námestí.

Kozmopolitný charakter mesta vychádza z dejín. Z rúk Turkov putoval Temešvár Habsburgovcom, počas prvej svetovej vojny bol chvíľu srbský, až sa v roku 1920 pričlenil k Rumunsku. Najväčšiu vlnu migrácie si zažil práve po vyhnaní Turkov. Rakúsky vojvoda Eugen Savojský nechal zdevastované mesto postaviť úplne nanovo, a to so všetkou pompou. Aj preto má Temešvár  prezývku „malá Viedeň“.

Temešvár európske hlavné mesto kultúry
Temešvár je európskym hlavným mestom kultúry 2023 (Zdroj: Zuzana Z)

A keďže riedko zaľudnené územie potrebovalo nový dych, vládca sem s prísľubom pozemku a odpustenia daní pozýval cudzincov. Dnes sa môže pochváliť unikátom – je jediným mestom v celej Európe s tromi národnými divadlami v jednej budove, ktoré hrajú v troch rozličných jazykoch.

Tip: Spoznaj mesto so sprievodcom. Dozvieš sa tak mnohé kuriozity, ktoré by ti inak ušli. Napríklad aj to, kde dodnes ležia zvyšky tureckých hammamov alebo že Francesco Illy, ktorého kávu dnes pozná celý svet, žil v Temešvári ako Ferenc Illy. Až neskôr sa presadil v talianskom Terste, kde vynašiel prvý automatický kávovar Illetta a založil Illycaffè.

900 dôvodov na prechádzku

Temešvár je výkladnou skriňou architektúry. Majestátne secesné paláce tu striedajú barokové aj neoklasicistické stavby. Hoci mnohé sa dočkali citlivej rekonštrukcie, ďalšie sú v dezolátnom stave, čím vytvárajú pôsobivé kontrasty.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 20 najväčších podvodov v športe: Čo všetko sú ľudia schopní urobiť kvôli výhre?

Centru dominuje obdĺžnikové Námestie zjednotenia (Piata Unirii) s trávnikom uprostred, nekonečným radom kaviarenských terás a s historickými budovami v pastelových farbách. Zo všetkých vyčnievajú dve katedrály a barokový palác z 18. storočia, ktorý kedysi slúžil ako rezidencia vládcov Banátu.

Námestie zjednotenia Temešvár
Námestie zjednotenia (Zdroj: Zuzana Z)

Dnes v ňom sídli Múzeum umenia a konajú sa v ňom najväčšie výstavy v meste. Susedí s Casa Brück, secesným palácom lekárnika Salamona Brücka, ktorý pripomína plátok chutnej torty. Na prízemí dodnes nájdeš lekáreň s pôvodným inventárom zo začiatku 19. storočia.

Tip: V Temešvári žartujú, že ti dajú 900 dôvodov na prechádzku. To je počet pamiatkových budov v meste, ktoré naozaj stoja za pohľad. No na Temešvári je neprehliadnuteľná aj všadeprítomná zeleň (leží tu 37 parkov!). Park ruží, Park Regina Maria či Botanický park patria k tým najkrajším.

Námestie víťazstva

Temešvár vie, ako do svojich ulíc priniesť hravosť. Zdobia ich sochy, farebné dáždniky či dlhočizné „lustre“ svietiacich žiaroviek. Život sa sústredí aj na Námestí víťazstva (Piata Victoriei). Širokánsky bulvár so sériou parkov uprostred vznikol zbúraním stredovekého opevnenia Temešváru.

Na konci esplanády sa týči Katedrálny chrám Troch Hierarchov s 11 vežami, ktorý zvonka pripomína zámok a zvnútra je zdobený nánosmi zlata. Obe strany námestia lemujú úchvatné paláce vrátane Lloydovho s historickou reštauráciou z roku 1912. Kuriozitou je, že pravú stranu námestia dokončili v rekordnom čase necelých troch rokov.

Námestie víťazstva Temešvár
Námestie víťazstva v Temešvári (Zdroj: Zuzana Z)

Začiatkom 20. storočia na námestí platili nepísané pravidlá – pravá strana bola určená pre boháčov a dámy „čajíkujúce“ v sprievode guvernantiek. Plebs a deti museli námestím prechádzať po ľavej strane. Z balkóna Paláca kultúry, ktorý pripomína Víťazný oblúk, bol zas v decembri 1989 Temešvár vyhlásený za prvé rumunské mesto oslobodené od komunizmu.

Tip: Bol to práve Temešvár, v ktorom sa rozpútala rumunská revolúcia proti totalitnému režimu. Navštív Múzeum revolúcie, ktoré ťa prevedie všetkými udalosťami, od prvého odporu až po nekompromisnú popravu Nicolaea Ceauşesca.

Brancusiho veľkolepá výstava

V Múzeu umenia sa do 28. januára koná jedinečná výstava rumunského velikána Constantina Brâncuşiho. Sochár strávil väčšinu života vo Francúzsku a jeho abstraktný expresionizmus spôsobil mnoho kontroverzie.

Po príchode do Paríža pomáhal v ateliéri slávneho Augustina Rodina, nezostal tu však dlho. Uvedomil si, že „v tieni veľkých stromov nič významné nerastie“, a pobral sa za svojimi snami. Z tohto obdobia je známa socha Bozk, replika Rodinovho Bozku z bronzu, ktorý však Brancusi vytesal priamo do kameňa. Svoje sochy stále zjednodušoval, až z nich zostávali len abstraktné tvary. Zvečnil tak mnohé svoje ženské múzy, ale aj zvieratá.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Počul si už o tejto top lyžiarskej destinácii? Zisti, koľko zaplatíš za ubytovanie či skipas
Constantin Brancusi výstava
Abstraktné sochy Constantina Brancusiho vzbudili rozruch aj v USA (Zdroj: Zuzana Z)

Vyvolal rozruch v USA

Jeho socha Ryba (1924) pozostávala len z torza bez plutiev. Keď sa ho pýtali, prečo, odpovedal, že čokoľvek navyše by uväznilo pohyb, ktorý v kuse bronzu zvečnil. V podobnom duchu vytvoril sériu vtáčích sôch. Vták v priestore vzbudil v USA riadny rozruch. Abstraktné dielo colníci odmietli uznať za umenie a uvalili naň vysoké clo určené pre priemyselné materiály.

Súd dal o dva roky neskôr za pravdu sochárovi. K Brancusiho posledným dielam patrí veľkolepý pamätník prvej svetovej vojny v Târgu-Jiu zložený zo sôch Stôl ticha, Brána bozku a Nekonečný stĺp. Na sklonku života chcel Brancusi darovať svoje diela Rumunsku, komunistický režim ich však odmietol. Vidieť toľko jeho diel na jednom mieste je výnimočné. 

Nový filmový festival

Titul európskeho hlavného mesta kultúry priniesol do Temešváru aj nový filmový festival TAIFAS. Je zameraný na nové balkánske filmy ocenené na prestížnych festivaloch v Cannes, Berlíne, Sarajeve či Solúne.

Týždeň nabitý filmami uviedol na plátnach skutočné lahôdky ako drámu Embryo, Larva, Butterfly o milencoch žijúcich v nelineárnom čase, kde sa dni náhodne zjavujú v minulosti, budúcnosti i súčasnosti alebo tragicky zábavnú tureckú komédiu Almost Entirely A Slight Disaster.

Festival TAIFAS Temešvár
Festival TAIFAS ponúkol okrem iných snímok aj film Pelican (Zdroj: TAIFAS)

Na festivale sa premietal aj poeticko-zábavný film Pelican o profesionálnom futbalistovi, ktorý sa po zranení zotavuje v ospalých kúpeľoch a popri existenčnej kríze si z nudy vymýšľa dobrodružstvá. Viacvrstvový pohľad na neschopnosť žiť životy, aké chceme, priniesla bulharská dráma The Good Driver a nechýbal ani animák Umelohmotné nebo. Prvý ročník TAIFAS nesklamal. Zavítaj do Temešváru v novembri, aby ti neušlo jeho pokračovanie.

Múzeum komunistického konzumu

Vo štvrti Elisabetin sa medzi málo udržiavanými vilami za jednou z brán ukrýva zvláštne miesto. Z toaletnej misy rastie papraď, váha sa zasekla na neurčitom čísle, lavička je vyrobená z lyží značky Rubin a stenu zdobia plechové vývesné štíty s nezmyselnými odkazmi. Drahý súdruh, vitaj v Múzeu komunistického konzumu.

Žiadne vitríny tu však nečakaj, v postaršom dome plnom dekorácií, platní, hračiek, pohľadníc, nábytku, televízorov či kuchynských potrieb vyrobených za čias komunizmu si môžeš všetko obzerať a obchytať podľa chuti.

Múzeum komunistického konzumu
Múzeum komunistického konzumu (Zdroj: Zuzana Z)

Za nápadom stojí bubeník v metalovej kapele Ovidiu Miháitá, ktorý v dome zároveň manažuje najmenšie rumunské divadlo. Múzeum je bezplatné a aj vďaka neformálnej atmosfére a baru je oň nesmierny záujem. Dokonca sa v ňom natáčali už štyri dobové filmy.

Tip: Zastav sa v miestnej kaviarni Scart Loc Lejer, kde môžeš donekonečna obdivovať bizarné dekorácie. V tej istej štvrti leží aj kaviareň Viniloteca, ktorá je zároveň predajňou vinylových platní a kde si svoju dávku kofeínu vychutnáš v ich kulisách.

Program pre milovníkov výstav

V Temešvári sa s titulom európskeho hlavného mesta kultúry roztrhlo vrece s výstavami, vďaka ktorým aj mnohé nepoužívané budovy chytili nový dych. V ruine bez okien Cazarma U, niekdajších vojenských barakoch, sa koná unikátna séria výstav after SCULPTURE / SCULPTURE after, ktorá spytuje dejiny a hranice sochárstva.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Herný newsfilter: Microsoft sa opäť púšťa do súboja s Apple a Googlom

Ďalšej z ospalých budov, Garrison, vdýchla život skupinová výstava Individual All Around Rôzni autori hľadali prieniky súčasného umenia – od tanečného parketu, cez náhrobné kríže, blikajúce rastliny, obrazy z látok, zvuky narodenia či živý exponát v podobe muža freneticky píšuceho na písacom stroji.

Individual výstava
Výstava Individual Compus (Zdroj: Zuzana Z)

Súčasné umenie prináša aj arttech NFT výstava Iona v Ornella Fusion Gallery, ktorá si posvietila na postavy rumunského dramatika. Digitálny umelec Sami Bogdan ich preniesol do digitálneho veku prostredníctvom umelej inteligencie. Výsledkom sú multifarebné obrazy plné emócií, bojov a nádeje.

Výstava Iona
Výstava Iona v Ornella Fusion Gallery (Zdroj: Zuzana Z)

Prienik medzi vedou a umením hľadá aj program Sci-art your life! galérie META Spațiu. Na výstave Spațialități con(-)centrice sa objavil domáci stroj na výrobu snehu, keďže sneh možno kvôli klimatickej kríze uvidíme už len v galériách či pohľad na voľným okom neviditeľné javy prebiehajúce v liste stromu.

Uži si živé štvrte

Temešvár je ako stvorený na pešie potulky, štvrte Elisabetin, Fabric a Josefin sú hotovou studnicou secesného štýlu. Zdobenie typickými motívmi od pávov, cez labute, vinič či profily žien s vlnitými vlasmi – to všetko aj na ošarpaných budovách ohuruje na každom kroku.

Temešvár mesto
Mesto je ako stvorené na prechádzky (Zdroj: Zuzana Z)

Zaujímavý spôsob, ako spoznať vyše desaťtisíc historických budov, je vydať sa po stopách pouličnej výstavy Heritage under the spotlight. Vďaka spolupráci Polytechnickej univerzity a Národného múzea Banátu v Temešvári pribudli mnohé tabule s QR kódmi a digitálnymi audiopríbehmi. Miešajú sa na nich historické fakty o meste so spomienkami konkrétnych ľudí, ktorí v nich žili naprieč desaťročiami. Osobné sa miesi s verejným – spomienky o kúpaní sa v rieke, revolučnom proteste pred divadlom či menej známe citáty spisovateľov tak umožňujú vidieť, počuť a zažiť Temešvár úplne inak.

Palác kultúry Temešvár
Z balkóna Paláca kultúry bol v decembri 1989 Temešvár vyhlásený za prvé rumunské mesto oslobodené od komunizmu (Zdroj: Zuzana Z)

Tip na záver: Zvez sa jedným z malých parníkov, ktoré premávajú po rieke Bega. Za cestu, ktorá v prepočte stojí okolo 40 centov, tak získaš nový pohľad na mesto. Vystúp napríklad pri bohémskej štvrti Fabric, kde leží aj nezávislé kultúrne centrum Faber s bohatým programom. Nenechaj sa však zmiasť nízkou cenou lístku, ceny v Temešvári sú zväčša porovnateľné s tými bratislavskými.

 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame