Počul si už o tejto top lyžiarskej destinácii? Zisti, koľko zaplatíš za ubytovanie či skipas

Austria.info

Uži si lyžovačku v Rakúsku aj ty. Zdroj: ©Schladming-Dachstein/Peter Burgstaller

#Je veľa dôvodov, prečo sa každý rok oplatí tešiť na zimu. Sviatky, stretnutia s priateľmi či pravá zimná lyžovačka. Ak patríš do poslednej kategórie, určite si už aspoň začal premýšľať, kde zas vyvetráš svoje lyže či snowboard.

Pri výbere miesta na tú najlepšiu lyžovačku má každý svoje predstavy. Asi všetci však ocenia upravené zjazdovky a minimálne rady na lanovky a vleky. Určite poteší aj chutné jedlo v reštauráciách alebo možnosť ísť sa večer zabaviť. Vyskúšaj tento rok pobyt v Schladming-Dachsteine a dostaneš všetko, čo sme spomenuli.

Štyri vrcholy a 123 kilometrov zjazdoviek

Tento štajerský región je na zimné športy ako stvorený. Štyri prepojené vrcholy Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm ponúkajú 123 km zjazdoviek. Najviac, 68 kilometrov, je červených, čiže stredne ťažkých.

Určite sa ich oplatí vyskúšať ich čo najviac, táto oblasť sa totiž považuje za jednu z top európskych lyžiarskych destinácií. Na vrchol hociktorého vrcholu sa dostaneš jedným z moderných vlekov a lanovkou, ktorými sú kopce medzi sebou prepojené.

Alebo sa poď lyžovať do Ski amadé, najväčšej lyžiarskej oblasti v Rakúsku. Päť špičkových regiónov z nej robí prestížnu adresu zimných športov v Európe. Čaká tu na teba až 760 km zjazdoviek a 270 vlekov. 

Nočná lyžovačka aj fun park

Ideálnym vstupom je najvyšší zo štyroch kopcov Hauser Kaibling, ktorý sa vypína do výšky 2 015 metrov. Pokračovať môžeš na Planai, z ktorého si vychutnáš jazdu na takmer päť kilometrov dlhom zjazdárskom svahu zaradenom do lyžiarskej a snowboardovej federácie (FIS).

Austria.info
Večerné lyžovanie je parádnym zážitkom. Zdroj: ©Schladming-Dachstein/Gregor Hartl

Ďalší z vrcholov, Hochwurzen, poteší milovníkov nočného lyžovania a sánkovania. Oranžové osvetlenie zaručuje príjemnú atmosféru a dobrú viditeľnosť. Práve tento kopec sa môže pochváliť aj najdlhšou zjazdovkou od vrcholu až dole – má takmer 8 kilometrov. V Reiteralme zas popri zjazdovkách nájdeš aj parádny crosspark a detský areál. Pastvou pre oči je nádherný výhľad na masív Dachsteinu.

Náš tip: Počas lyžovania si vyhladol? Žiadny problém. V oblasti je vyše sto rôznych barov, chatiek, reštaurácií, kde môžeš ochutnať napríklad tradičné rezance so syrom a s kapustovým šalátom – štajerské halušky.

Robbie Williams a množstvo ďalšej zábavy

O zábavu v tejto oblasti ozaj nie je núdza. Hneď 7. a 8. decembra odohrá v Planai Stadium v Schladmingu dva koncerty Robbie Williams.

Robbie Williams.
Robbie Williams. Zdroj: ©Schladming-Dachstein/Harald Steiner

Podobné akcie pokračujú aj počas zimy a každý deň sa dá zabaviť aj v aprés-ski podnikoch, ktoré neraz ponúkajú živú hudbu. Kto vládze, môže sa večer ešte vytancovať na diskotéke.

Náš tip: Zažili ste už niekedy lyžiarske preteky? Výbornú atmosféru má Night Race, ktorý dopĺňajú rôzne zaujímavé vedľajšie podujatia. 

Oddych od svahu? Žiadny problém!

Zimná dovolenka nemusí byť len o čase strávenom na svahu. Srdce nejedného zimného fanúšika poteší 220 kilometrov perfektne upravených a vyznačených bežkárskych tratí, ale aj možnosti na prechádzky a turistiku. Okoreniť bežnú zimnú turistiku môžeš požičaním snežníc.

Austria.info
Vyskúšajte naše tipy na zimnú dovolenku. Zdroj: ©Schladming-Dachstein/Mathäus Gartner

V oblasti je takisto sedem sánkarských tratí, a ak chceš posunúť tento zážitok na iný level, vyskúšaj nočnú sánkovačku. V Schladmingu nájdeš aj vonkajšie klzisko, kde si môžeš zajazdiť na čerstvom vzduchu. Korčule sa dajú požičať na mieste.  

Náš tip: Hoci tvoj bicykel je už pravdepodobne zazimovaný, môžeš tu vyskúšať fatbike. Široké pneumatiky zaručia, že si vychutnáš a spoznáš okolie akčnejším spôsobom na dvoch kolesách. K dispozícii sú aj e-fatbiky, vďaka ktorým to do kopca pôjde ľahšie.

Postarané je aj o najmenších

V Schladming-Dachsteine myslia na všetky vekové skupiny. Na každom zo štyroch kopcov nájdeš aspoň jednu lyžiarsku školu, väčšinou ich je tam hneď niekoľko. Najmenší sa zabavia na Reiteralme, kde je veľký detský areál. Na všetkých štyroch vrcholoch čakajú návštevníkov funcrossy, crossparky, funslopes, skrátka dobrodružné svahy so zábavnými prvkami a zaujímavým terénom, ktoré si užije celá rodina.

Náš tip: Berieš so sebou aj drobcov? Príjemný zážitok pre nich môže byť aj Galstenberg, ktorý ich zaujme galskou lyžiarskou dedinkou.

Ski amadé.
Rakúsko sa oplatí navštíviť. Zdroj: ©Ski amadé/Claudia Ziegler

Koľko ťa to bude stáť?

Ak sa ti Schladming-Dachstein zapáčil, oplatí sa pri plánovaní dovolenky využiť výhodné dovolenkové balíky. Od luxusnejších v troj- a štvorhviezdičkových hoteloch, kde je v cene wellness, polpenzia alebo skipas, až po cenovo priaznivejšie. V apartmáne pre 6 osôb to na týždeň vychádza už od približne 250 eur na osobu. Týždenná permanentka – ak ju nemáš v cene ubytovania – stojí v top sezóne okolo 330 eur, o niečo lacnejšie ju zväčša môžeš kúpiť online. 

Viac o Schladming-Dachsteine

Austria.info.
Počas zimnej dovolenky môžete skúsiť mnoho aktivít. Zdroj: ©Schladming-Dachstein/Peter Burgstaller

Advertoriál pripravený v spolupráci s Rakúskou agentúrou pre cestovný ruch.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame