Rebríček 20 najväčších podvodov v športe: Čo všetko sú ľudia schopní urobiť kvôli výhre?

Tonya Harding Margot Robbie

O škandále krasokorčuliarky Tonye Harding vznikol aj film (Zdroj: LuckyChap Entertainment/Miramax)

#Šport milujú mnohí z nás. Jeho história je však popretkávaná nielen úžasnými výkonmi, výsledkami či rekordmi, ale aj veľkými škandálmi, podvodmi a klamstvami. Práve na túto negatívnu stránku športového odvetvia sa teraz pozrieme. Sú toto najväčšie podvody v histórii športu? 

Zimná olympiáda s úplatkom

Americké mesto Salt Lake Cty sa uchádzalo o organizáciu zimných olympijských hier až štyrikrát za sebou, no neúspešne. A bolo čoraz frustrovanejšie. Malo pocit, že má perfektné miesto a že sa mu nedostáva náležitej pozornosti, pretože roky predtým hry hostili iné americké mestá.

V roku 1998 však pri kandidatúre na zimné olympijské hry 2002 členovia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) radikálne zmenili názor a Salt Lake v hlasovaní s prehľadom zvíťazilo. Neskôr sa však ukázalo, že hovorcovia tímu Salt Lake City podplatili niekoľkých vysokopostavených členov MOV, aby hlasovali za nich. Olympijské hry, svätyňu všetkého športového, týmto konaním výrazne poznačili.

Dopingové fiasko Armstronga

Lance Armstrong bol dlho považovaný za legendu. Jeho športová kariéra bola inšpirujúca, mnohé úspechy mu vyniesli nepísaný titul najlepšieho cyklistu v histórii. Armstrong, ktorý prekonal rakovinu a ľahko predbehol všetkých ostatných cyklistov na svete, vyhral sedem pretekov Tour de France. Na svojej športovej tvári mal výraz „všetko je možné“.

Lance bol viac než len športovec. Hýbal svetom. Keď sa v roku 2004 prvýkrát objavili obvinenia z jeho možného športového dopingu, reakcia verejnosti voči nim bola spočiatku veľmi tvrdá. Kto sa opovážil vysloviť takéto rúhanie?

Američan sa veľmi snažil obvinenia vyvrátiť, avšak januári 2013 v rozhovore s Oprah Winfreyovou priznal, že podvádzal celé roky. Dodnes je to z jeden z najväčších podvodov v histórii športu.

Škandál menom Bloodgate

Počas rugbyového zápasu v roku 2009 začal hráč Tom Williams na ihrisku krvácať z úst. V žiadnom prípade to nie je v ragby zriedkavé, ale noviny začali zaplavovať obvinenia, že ide o falošnú krv. Tu je celý príbeh: Manažér Dean Richards sľúbil Williamsovi vysoké zvýšenie platu, ak bude súhlasiť s tým, že bude mať v ponožke schovanú kapsulu s krvou. Tú si mal počas zápasu vložiť do úst.

Pri kontakte s ňou sa zahryzne, aby to vyzeralo, že krváca, čím zastaví čas. Prvý problém nastal, keď Williams pred kamerami v priamom prenose a pred stovkami divákov kapsulu omylom upustil, musel ju zdvihnúť a potom začať odznova. Neskôr sa priznal, že išlo skutočne o kapsulu s krvou, takže bol na štyri mesiac suspendovaný. Horšie obišiel samotný Richards, dostal štyri roky.

História sa opakuje

Lance Armstrong nebol zďaleka jediný, kto podľahol pokušeniu vyhrať preteky za pomoci podporných látok. V roku 2006 sa americký cyklista Floyd Landis zúčastnil na pretekoch Tour de France a v 16. etape bol ďaleko za cieľom. Napriek tomu sa v ďalšej etape neuveriteľne vrátil do boja o prvenstvo. Vtedy sa objavili prvé špekulácie o dopingu. Doping a cyklistika vtedy neboli synonymá a len zriedkavo sa stávalo, že by sa používali nejaké steroidy.

Napriek tomu sa Landisove vzorky moču vrátili s trojnásobným prekročením množstva testosterónu, ktoré sa nachádzalo v jeho tele. Bol to evidentný prípad dopingu. Bol z toho obrovský škandál a neskôr odhalili obrovské množstvo ďalších cyklistov, ktorí užívali steroidy alebo iný druh dopingu zvyšujúceho výkonnosť. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST salámovej pizze: Jediná sa podobala na čerstvú verziu, všetkým však chýbala zásadná ingrediencia!

Nehoda čisto úmyselná

Veľká nehoda Nelsona Piqueta Jr. z roku 2008, známa aj ako „Crashgate“, sa stala škandalóznou až o niečo neskôr, čo sa odohrala. Spočiatku to nepôsobilo ako veľká vec, pretože vo Formule 1, kde Nelson pretekal, boli havárie vcelku bežné.

O niečo neskôr, ako Nelson odstúpil zo svojho tímu (Renault F1), sa však objavili obvinenia, že havária bola úmyselná, výlučne s cieľom získať víťazstvo v pretekoch pre Španiela Fernanda Alonsa. Nelson vystúpil a prehovoril k Medzinárodnej automobilovej federácii FIA. Tvrdil, že ho vtedajší šéf tímu ho skutočne požiadal, aby zinscenoval haváriu.

Prefíkaná maratónkyňa

Bostonský maratón v roku 1980 prekonala dovtedy neslýchaná Rosie Ruizová. Rosie z ničoho nič prebehla cieľovou čiarou v rekordnom čase 2:31:56 h a bez jedinej kvapky potu. Pôsobila, akoby mohla znova bežať celé preteky. Väčší problém bol v tom, že nevyzerala ako maratónska bežkyňa. Celulitída na jej stehnách sa ukázala byť kľúčovým varovným signálom.

Rosie sa naozaj vynorila z ničoho nič. Nikto z ostatných pretekárov si ju nepamätal a Rosie si nedokázala spomenúť na drobné detaily, ako napríklad medzičasy, pamiatky na trati alebo veľké skupiny povzbudzujúcich ľudí. Inak bol jej plán spoľahlivý a nepriestrelný. Nakoniec sa ukázalo, že Rosie je lepšia v jazde metrom ako v maratóne. Titul jej rýchlo odobrali, ale bostonská verejná doprava sa jej ešte musí poďakovať za bezplatnú reklamu.

Peniaze hýbu svetom

Tento bejzbalový škandál, dnes známy jednoducho ako „škandál Black Sox“, sa odohral počas Svetovej série v roku 1919, kde tím White Sox hral proti Cincinnati Reds. Zúčastnilo sa na ňom osem hráčov, ktorí boli doživotne vylúčení z MLB za to, že počas Svetovej série úmyselne prehrávali zápasy. Samozrejme, nie zadarmo, dostali za to slušný balík peňazí.

Tento škandál sa stal základnom známeho filmu Eight Men Out. Dodnes sa polemizuje, či práve  „Shoeless“ Joe Jackson, vtedajší hráč tímu White Sox, by mal zotrvať v Sieni slávy.

Pretekať v hmle sa vyplatí

Džokej Sylvester Carmouche dosiahol v decembri 1990 na louisianskej dostihovej dráhe Delta Downs veľmi zaujímavý výsledok. Svojho koňa s kurzom 25:1 doviedol k dominantnému prvému miestu o 24 dĺžok. Bol to výsledok, ktorý doslova nikto nečakal.

V ten deň nebolo v hustej hmle na dráhu vidieť. Carmouche využil prikrývku z hmly na to, aby použil jednu zo skratiek na trati, ktorou si ušetril polovicu dostihu. Samozrejme, že táto rafinovaná skratka sa pretekárskemu podniku nepáčila a víťazstvo mu bolo odňaté. „Zradný“ Sylvester dostal za svoje úsilie 10-ročný zákaz činnosti.

Plavkyne na steroidoch

V roku 1976 dominovali na olympijských hrách východonemecké ženy. Ich výkony boli excelentné, doslova vyrážali dych. Dlho ich považovali za neporaziteľné. Ukázalo sa však, že tieto ženy nelegálne užívali doping. Nehovoríme ani o dnešných na mieru navrhnutých prostriedkoch na zvýšenie výkonnosti. Hovoríme o starých „dobrých“ steroidoch. 

Samozrejme, nebolo to bez následkov. Mnohé zo športovkýň na sebe pozorovali výrazné zmeny, vrátane pribúdajúceho ochlpenia či zmeny prirodzených ženských čŕt na mužské.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prestaň skrolovať Netflix! Tu je rebríček 20+ najlepších akčných komédií, ktoré musíš vidieť

Systematický ruský doping

Integrita je kľúčovým aspektom každej športovej súťaže. Ak sa má šport brať vážne, musí sa súťažiť podľa pravidiel, ktoré sú spravodlivé a rovnaké pre všetkých. Nie je zvláštne, že využívanie dopingu jednotlivými pretekármi mení výsledky a rekordy, no predstav si scenár, v ktorom by využívanie podporných látok u pretekárov podporoval štát. 

Presne z toho bolo pred letnými olympijskými hrami 2016 v Riu obvinené Rusko, hoci tieto slová znejú ako desivé zveličenie hodné filmu o Jamesovi Bondovi. Po obvineniach, že ruskí úradníci zatajili pozitívne testy športovcov, ktorí sa zúčastnili na olympijských hrách v Londýne v roku 2012, bol celý ruský atletický tím vylúčený z olympijských hier.

Okrem toho bolo Rusko obvinené z rozsiahleho dopingu počas zimných olympijských hier v Soči v roku 2014. Ruskí športovci sa nakoniec museli vzdať aj zápolenia vo veslovaní, vzpieraní, cyklistike či kanoistike. 

Chytil sa do vlastnej siete

Paul Tormanen prevrátil svet súťažného rybolovu naruby. Zbraň zahučala, lode vyrazili a o dve minúty neskôr sa Tormanen vracal s nákladom rýb, ktorý by mu závideli aj kapitáni seriálu Deadliest Catch. Problém bol v tom, že Tormanen už tieto ryby chytil a schoval predtým, než odštartovala súťaž. Čakal len na vhodný okamih, v ktorý svoj cenný lup vyzdvihne. Bol to geniálny plán, aspoň dovtedy, kým ho pri podvode nechytili. 

Tonya Harding

Krasokorčuliarka Tonya Hardingová nebola presvedčená, že má na to, aby porazila svoju hlavnú olympijskú súperku Nancy Kerriganovú. To znepokojovalo jej bývalého manžela Jeffa Giloolyho. Ten bol so svojou polovičkou natoľko „súcitný“, že najal Shanea Stanta, aby Kerriganovej zlomil nohu.

Stant nebol na túto úlohu obzvlášť kompetentný. Kerriganovej nohu iba pomliaždil. Hardingová bola uznaná vinnou ako konšpirátorka pri utajovaní útokov, ale po tom, ako pohrozila právnymi krokmi, jej bolo aj tak umožnené súťažiť na olympijských hrách. Naozaj sa obávali, že by sudca tento čin nepovažoval za hodný diskvalifikácie z olympijského tímu?

Ak chceš vedieť viac, pozri si film Ja, Tonya v hlavnej úlohe s perfektnou Margot Robbie.

Tajomný nadhadzovač

Sid Finch je najlepší nadhadzovač, aký nikdy nebol. Naozaj. Nebolo to kvôli tragédii alebo zraneniu, že Finch nesplnil svoje sľuby. Bolo to preto, že Finch v skutočnosti nikdy neexistoval. Finch bol v roku 1985 aprílovým darčekom časopisu Sports Illustrated športovému svetu.

Ten nechal všetkých, aby sa nadchli pre príbeh o nadhadzovačovi, ktorý dokáže s presnosťou 168 MPH hodiť loptičku, a potom odhalil, že tento príbeh bol podvod. Najhlasnejšie sa smiali profesionálni odpaľovači. Nepochybne to bol skvelý hoax.

Nečestný rozhodca

Tim Donaghy bol 13 rokov rozhodcom súťaže NBA. Vo svojej kariére dozeral na 772 zápasov počas sezóny a 20 play-off zápasov. Donaghy sa nakoniec priznal k obvineniam, že stávkoval na zápasy, ktoré rozhodoval. Robil neobjektívne rozhodnutia, ktoré ovplyvňovali body pri vzájomnom meraní síl medzi tímami. Za svoje činy bol odsúdený na 15 mesiacov väzenia, nakoniec si ich spolu odsedel jedenásť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vybrali sme sa do Ríma aj Florencie: Cestuj radšej mimo leta, vychutnáš si ich ešte lepšie!

6. Danny Almonte

Mladučký hráč americkej bejzbalovej ligy Danny Almonte si získal svet svojím talentom po tom, čo v roku 2001 odohral perfektný bejzbalový zápas v rámci Svetovej série Little League. Almonte sa vyznačoval skvelým brejkbalom, no oveľa viac udivovalo, že dokázal loptičku odpáliť rýchlosťou 80 míľ za hodinu. To bolo na chlapca jeho veku prakticky fyzicky nemožné.

Možno by si bol aj naďalej žil svoj sen najúžasnejšieho hráča, keby sa raz nepreriekol, že namiesto predpísaných 12 rokov už má 14. 

Dora je Hermann

Ach, Hitlerjugend. Jedna z ich akcií sa týkala aj olympijských hier v Berlíne v roku 1936. Presvedčili Hermanna Ratjena, aby súťažil ako Dora v ženskom skoku do výšky. Plán vyšiel. Nikto nezistil, že Dora je v skutočnosti Hermann.

Samozrejme, bolo to preto, lebo to nikoho nezaujímalo. Hermann skončil v ženskom skoku do výšky štvrtý. Po rokoch sa však k svojmu podvodu priznal.

Paralympijský bez hendikepov

Španielsko vyhralo basketbalovú časť turnaja mentálne postihnutých na olympijských hrách v roku 2000 s dominantným výkonom nad ruským tímom 87:63. Ako sa neskôr zistilo, v skutočnosti iba dvaja z 12 hráčov mali nejaké zdravotné postihnutie. Víťazstvo preto neuznali ako právoplatné a športovci odišli z olympijských hier s dlhýmnosom.

Nefunkčné pomôcky

Pravdepodobne si videl také reklamy. Ľudia si nasadia náramok – rovnaký, aký nosia športovci aj celebrity – a zrazu je ich artritída preč, zlepšila sa im rovnováha, získajú väčšiu silu, takmer môžu lietať. Myslíš si, že tomu niekto uveril? Budeš prekvapený.

Hoci žiadna štúdia nikdy nepodložila tvrdenia spoločnosti Power Balance o ich zázračnom náramku, tomu tomuto scamu uverili masy ľudí. Samozrejme, takýchto produktov a „pomôcok“ je dnes viac. Rôzne pásy či bandáže, ktoré ti pomôžu zhodiť váhu bez námahy, diéty, ktoré ťa za krátky čas dostanú do formy či tréningové plány, ako majú profesionálni hráči.

Simonya Popova

Nie je to tak dávno, čo v časopise Sports Illustrated vyšiel článok o 17-ročnej vychádzajúcej tenisovej hviezde a sexsymbole z Uzbekistanu menom Simonya Popova. Uvádzalo sa, že je budúcnosťou ženského tenisu. Článok sa stal virálnym a ľudia sa živo zaujímali o túto krásku.

Simonyu mnohí považovali za najkrajšiu ženu v histórii tenisu. Až na jeden háčik. Zistilo sa, že vôbec neexistuje. Redakcia využila iba počítačom vytvorený obraz a celý príbeh si vymyslela. Autorom príbehu je Jon Wertheim.

Božia ruka

Počas majstrovstiev sveta v roku 1986 strelil Argentínčan Diego Maradona najkontroverznejší a najškandalóznejší gól v histórii futbalu. Išlo o zápas, ktorý bol štvrťfinálovým stretnutím medzi Argentínou a Anglickom. Za stavu 0:0 v 51. minúte dostal Maradona, jeden z najlepších futbalistov všetkých čias, prihrávku pred bránku. 

Loptu ale doklepol do siete rukou. Rozhodca Tunisan Ali Bin Nasser nezapískal a gól platil. Diego dal ďalší gól a Argentína vyhrala celý zápas a takisto samotný turnaj, a to po druhýkrát v histórii. Maradona sa neskôr priznal k podvodu a svoju ruku pomenoval ako „Božia ruka“. 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.com, bleacherreport.com, kreedon.com
Odporúčame