Chceš študovať či pracovať v USA, Kanade alebo Austrálii? Poradíme, ako to dáš aj počas pandémie

Peter Ilko

(Zdroj: Injoy Agency)

#Peter Ilko strávil v zahraničí ako študent aj neštudent množstvo času. Myšlienka vzdelávať našincov v ďalekej Austrálii, Amerike či Kanade sa mu zapáčila natoľko, že v roku 2011 založil agentúru Injoy Agency, ktorá okrem obľúbeného Work & Travel programu sprostredkúva rôzne kultúrno-výmenné pobyty po celom svete. Ako fungujú študentské programy počas pandémie? Sú dnes drahšie či lacnejšie? A ktoré krajiny sú v súčasnosti vôbec dostupné?


Za koľko peňazí môžeš vydať knihu? Aj na túto otázku nám rozhovore odpovedala mladá spisovateľka Michaela


V agentúre sa špecializujete na sprostredkovanie práce a študijných pobytov v Kanade, USA, Austrálii a na Novom Zélande. Ktoré krajiny si navštívil ty a kde sa ti páčilo najviac?

Všetky spomínané. Dva roky som žil a pracoval vo Washingtone DC v USA, študoval som v Sydney v Austrálii, kde som mal v rámci študijného pobytu možnosť aj na dva týždne cestovať po Novom Zélande. Posledné roky najčastejšie chodím kvôli práci práve do Kanady. Každému vyhovuje niečo iné, mne osobne sa veľmi páči v Kanade a musím povedať, že v súčasnosti sa jednoznačne najúspešnejšie príbehy našich klientov píšu práve tam.

Peter Ilko
Peter Ilko strávil v zahraničí ako študent aj neštudent množstvo času (Zdroj: Injoy Agency)

V čom ti tieto pobyty zmenili život?

Naučil som sa, že veci v živote môžu fungovať aj inak. Cestovanie a štúdium v zahraničí ma veľmi obohatili, rozšíril som si obzory, získal nové poznatky a zmenilo ma to aj ako človeka. Základom našej práce v agentúre je to, že sa snažíme prispieť k rozvoju našej krajiny tým, že umožňujeme vycestovať mladým ľudom do zahraničia. Odtiaľ sa mnohí vracajú ako iní ľudia. Plný nových zážitkov a skúseností. Mnohí dokonca nájdu samých seba, zistia, kým v skutočnosti sú, čo ich baví, napĺňa a čomu sa chcú venovať. A vôbec, čo od života chcú a očakávajú.

Korona radikálne obmedzila krátkodobé aj dlhodobé pobyty v zahraničí. Ako ste sa s pandémiou vyrovnali v agentúre?

Samozrejme, tak ako rôzne segmenty turizmu, aj my sme pocítili dopad koronakrízy, pretože väčšina programov bola zrušená alebo pozastavená. Na strane druhej nás to prinútilo pozrieť sa na veci aj z iného uhla pohľadu a hľadať aj iné možnosti, ako sa uplatniť v rámci biznisu.

Mali ste ľudí, ktorí sa ocitli v zahraničí „zaseknutí“?

Priamo „zaseknutých“ nie. Pandémia vypukla pred spustením letnej sezóny, to znamená, že program WAT sa v lete nezrealizoval a naši klienti, aj napriek tomu, že mali všetko pripravené, do zahraničia nevycestovali. V zahraničí sme však mali a máme klientov, ktorí sú na dlhodobých programoch, a teda boli s novou situáciou súvisiacou s covidom konfrontovaní priamo v danej krajine.

Aké programy ponúkate v Injoy aktuálne?

Austrália a Nový Zéland sú kvôli covidu stále zatvorené, USA začali postupne od novembra 2021 otvárať hranice pre zaočkovaných a Kanada nám funguje celý čas. Práve Kanada nám pomohla toto náročné obdobie vydržať.

Ide primárne o programy pre študentov či neštudentov?

Máme klientov neštudentov aj študentov, ale najviac z nich momentálne posielame študovať práve do Kanady.

Peter Ilko
Zaklateľ agentúry Injoy Agency verí, že sa USA už tento rok opäť naplno otvoria mladým ľuďom ako to bolo predtým (Zdroj: Injoy Agency)

Zdraželi kvôli pandémii ceny ponúkaných programov?

Na toto je ťažké jednoznačne a plošne odpovedať, ale napríklad školné v Kanade zlacnelo, pretože školy chcú prilákať čo najviac ľudí z celého sveta. Tieto zľavy boli a sú oproti cenám pred vypuknutím pandémie výrazné. Pobyty v USA pravdepodobne mierne zdražejú, pretože tam za posledné 2 roky nikto nevycestoval. Vo všeobecnosti je však cestovanie komplikovanejšie aj byrokraticky náročnejšie, ale jednoducho svet sa zmenil a my sa musíme s ním.

Kedy je najlepší čas zaregistrovať sa do niektorého z programov?

Naše motto v agentúre znie NOW OR NEVER. Takže čím skôr, tým lepšie. Pri všetkých programoch je to individuálne, ale treba počítať s tým, že vízová agenda dnes trvá dlhšie.

Nový Zéland aj Austrália sú aktuálne uzavreté, Amerika sa otvorí aspoň očkovaným. Existujú indikácie, že by sa to mohlo zmeniť?

Situácia v USA sa od novembra zmenila. Takisto môžu kedykoľvek prísť podobné informácie napríklad z Austrálie aj Nového Zélandu, ale reálnejšia je možnosť, že k zmene príde až neskôr v priebehu tohto roka.

Aká je budúcnosť obľúbeného amerického letného WAT programu? Vlani ani predvlani sa nekonal.

WAT je najväčší kultúrno-výmenný program, ktorý USA majú, Funguje už od roku 1961. Ročne sa ho zúčastňovalo viac ako 100 000 ľudí z celého sveta. Prináša benefity účastníkom, aby mohli spoznať americkú kultúru, spoločnosť a život ako taký.

Mladí môžu v Štátoch počas WAT legálne pracovať, pri nákladoch spojených s vycestovaním ide o zlomok v porovnaní so štúdiom v USA. Možno aj preto sa programu zúčastňovalo pravidelne aj viac ako 2000 našincov ročne.

Takisto z daného programu benefitujú zamestnávatelia v USA, americká vláda a mnohé ďalšie organizácie zapojené do celého procesu, vrátane nás. Zmeny určite prídu, ale veríme, že iba pozitívne. Pokiaľ americká vláda, sponzori, zamestnávatelia a agentúry budú chcieť, dopyt vo svete, ale aj u nás na Slovensku sa určite nájde.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame