#Lego stavebnice sú jej život. Ľubka Obernauerová miluje túto hračku odmalička a ako milovníčka čarodejníckej ságy o Harrym Potterovi zbierala hlavne sety s touto tematikou. Hobby sa však premenilo na niečo skutočne seriózne. Dnes je oficiálnou zberateľkou cenných setov.
Na jej webe nájdeš množstvo zaujímavých a užitočných informácií, ale aj jej blog či e-book, v ktorých zanecháva svoje skúsenosti ďalším nadšencom hračiek LEGO. Svoju vášeň zdieľa aj na Facebooku, dokonca založila aj samostatnú skupinu, do ktorej sa môžeš pridať tiež. Ak sa chceš o Ľubke dozvedieť viac, ukážky z jej výstav či skladanie setov, ale aj veľa iného obsahu nájdeš aj na jej kanáli YouTube.
Zberateľstvo stavebníc Lego tvorí kus tvojho života. Ako a kedy to celé začalo?
Som veľkým fanúšikom Harryho Pottera – zbierala som rôzne predmety a oblečenie v tomto dizajne. Môjmu manželovi počas Vianoc napadlo, že mi dá niečo, čo ešte nemám. A bolo to práve Lego Harry Potter. Najprv som sa naňho možno aj trošku hnevala, že mi dal detskú hračku, neskôr ma to ale neskutočne chytilo. Skladať Lego je fantastický relax pre kohokoľvek, nielen pre deti.
V týchto dňoch cestuješ do Dánska, ktoré je rodiskom tejto stavebnice. Čo bolo cieľom tvojej cesty a čo si navštívila?
Ak je Lego veľká súčasť tvojho života, je prirodzené, že chceš vedieť viac. Či už o vzniku samotnej značky alebo to, ako je možné, že plastová hračka dokáže poblázniť toľké generácie ľudí. Lego totiž dvakrát získalo ocenenie hračky storočia. Chcela som vidieť na vlastné oči mesto Billund, ktoré je rodiskom kocky Lego – mesto, ktoré žije touto stavebnicou, kde na každom kúsku cítiť jej atmosféru.
Mňa toto mesto tak nadchlo, že tam budúci rok chcem ísť znovu, aspoň trikrát. Aj kvôli tomu, že tam chcem cestovať s inými nadšencami stavebnice. Navštívila som napríklad aj Lego House, je to fantastické miesto, v ktorom nájdeš nielen múzeum, ale aj herne s kockami, obrovské množstvo aktivít, či obchod, kde predávajú sety, ktoré vieš kúpiť iba na tomto jedinom mieste.
Toho, čo sa dá robiť v Billunde, je však oveľa viac. Určite sa tam oplatí ísť na viac ako jeden deň. Dostupnosť je jednoduchá, lietajú tam aj priame lety z okolitých letísk.
Ktoré sety sa dnes oplatí kúpiť a v budúcnosti budú mať podľa teba veľkú hodnotu?
Určite Lego, ktoré je niečím výnimočné. Napríklad teraz, relatívne nedávno, ste mohli v rámci Slovenskej a Českej republiky vyhrať mini figúrky, ktoré leteli do vesmíru. Ak sa ti ich podarí získať za relatívne nízku cenu (čo je už teraz problém), tak v budúcnosti určite nestratia na hodnote, práve naopak.
Kto sa podľa teba môže nazývať investorom? Respektíve, kde končí čistá zberateľská vášeň a kde už môžeme hovoriť o serióznom investovaní?
Netrúfam si povedať, kto môže o sebe povedať, že je investorom. Ale v mojich očiach je to človek, ktorý to robí kvôli finančnému profitu, pretože akékoľvek investovanie znamená robiť to kvôli zisku.
U mňa sa často tieto dve veci doslova bijú, lebo ako zberateľ „potrebujem“ každý jeden set Harryho Pottera, ale investor vo mne zas vie, že to nie je dobrý nápad. Seriózne investovanie v rámci Lego je podľa mňa vtedy, keď vieš, čo robíš, vieš si zdôvodniť, prečo tento set budeš zaraďovať do investícií a to, čo robíš, robíš dobre. A samozrejme, ak máš zo setov profit.
Na čo si dávať pozor pri kúpe investičných setov?
To, na čo si dávať pozor, je na celú knihu. Nezačni s investovaním do Lego bez toho, aby si si to dôsledne naštudoval, pretože tieto chyby ťa môžu stáť zbytočné peniaze. Pretože tak, ako aj každé iné investovanie, aj speňažovanie Lego stavebníc so sebou nesie riziká.
Hlavne to nerob len preto, že si to videl robiť niekoho iného. Bez toho, aby si poznal jeho investičné stratégie a to, prečo daný set zaradil do svojho investičného portfólia. A samozrejme, bez dôsledného naštudovania celého investorského procesu v rámci Lego stavebníc.
Aby mal set čo najväčšiu hodnotu, tak si kúp nový a ten neotváraj. Pri veľmi starých setoch, ktoré sa už nevyrábajú veľmi dlhé obdobie, je často veľký finančný rozdiel medzi otvoreným a zatvoreným setom.
Na druhej strane, neotvorený set automaticky neznamená, že je investičný, pretože nie každé Lego je investičné. Alebo má ešte pred sebou veľmi dlhé obdobie, aby si na ňom vôbec mohol zarobiť. A niektoré série sa robia v obrovských množstvách, čiže ani tie nie sú vhodné na investovanie.
Set by taktiež mal mať ideálne pekné balenie. Dôležité je aj to, ako tieto sety uchovávaš – sety nesmú byť na priamom slnku, vo vlhkom prostredí, v zafajčených miestnostiach.
Vydala si aj knihy a bezplatný e-book s mnohými tipmi pre nádejných zberateľov. Čo ťa k tomu inšpirovalo?
Blog som vytvorila preto, aby som ľuďom pomáhala. Aktuálne píšem knihy pre začínajúcich zberateľov a investorov. Postupne sa chcem prepracovať až k odbornejším knihám pre pokročilých investorov.
V bezplatnej knihe, ktorú si môže každý stiahnuť, sa môžeš dočítať o tom, na čo si dávať pozor, keď kupuješ napríklad Lego z druhej ruky. Veľakrát som sa totiž stretla s tým, že ľudia nevedia, ako si overiť pravosť setov.
Napríklad si nekontrolujú, či má predávajúci naozaj aj dané Lego atď. Niektorí ľudia naleteli podvodníkom, a pritom stačí len málo a dá sa tomu predísť. Do knihy som pridala aj zoznam najpoužívanejších webových stránok, ktoré aj ja sama využívam pri nákupe.
Ešte dnes si však môžeš zakúpiť moju aktuálnu knihu Ktoré LEGO® kúpiť dnes?. Je to kniha, ktorá ti ušetrí desiatky eur. Rozoberám v nej aj jedno z investorských pravidiel, ktoré je (hlavne v začiatkoch) veľmi nápomocné. V knihe nájdeš cez 300 setov, čiže vybrať si z odporúčaných setov nebude určite problém.
Túto knihu čoskoro stiahnem z obehu a nahradím ju úplne novou – má pracovný názov „Som zberateľ, Som investor. Informácie, ktoré by som chcela vedieť predtým, ako som si kúpila prvú kocku“. Názov pravdepodobne zostane takýto, ale kniha bude obsahovať zoznam všetkých základných informácií, ktoré treba vedieť na začiatku.
Aký set by mala podľa teba spoločnosť Lego vytvoriť?
Podľa mňa by už hlavne nemali tvoriť ďalší Rokfortský expres, pretože týchto vlakov mám toľko, že už nebudem mať za chvíľku miesto na poličke. Už ho mám v mnohých verziách. Lego totiž často vydáva reedície setov (ich novšie verzie). Teraz by však mal vyjsť triediaci klobúk, ktorý chcem celú dobu, ako zbieram sety Harry Pottera, takže ak sa podarí, budem sa z toho veľmi tešiť.
Taktiež je veľatém, ktoré by v rámci Harryho Pottera mohli byť spracované a nám fanúšikom chýbajú. Mohol by sa postaviť napríklad dom Luciusa Malfoya. Videla som ho totiž postavený už vo viacerých verziách od nadšených staviteľov a myslím si, že by mal veľký potenciál, ak by mal veľa zaujímavých detailov. Taktiež by mohla byť vytvorená kuchyňa z Rokfortského hradu, ktorá by bola plná škriatkov.
Ktoré sety z tvojej zbierky sú pre teba najväčšou srdcovkou?
Väčšina setov Harry Potter. Z nich najviac asi „veľká päťka“. Sú to najväčšie sety z danej série a patrí k nim napríklad aj najnovšia Gringottova kúzelnícka banka – zberateľská edícia, a k nej limitovaný set, ktorý sa dal získať iba ako darček k nákupu.
Malý samostatný trezor, ktorý vieš pripojiť k banke. Tento set bol síce darček k nákupu a bol zadarmo, ale už dnes má hodnotu okolo 50 eur. Ďalej Šikmá ulička, Rokfortský expres – zberateľská edícia, Rokfortský hrad a Rokfortská výbava – zberateľská edícia, kde je obrovská sova Hedviga.
A taktiež môj Lego robot Emil, ktorého viem prestavať na rôzne podoby. Vie sa pohybovať, ovláda sa cez aplikáciu a je s ním obrovská zábava. Ľudí fascinuje, keď k nim prehovorí.
Máš vo svojej zbierke kúsky, ktoré sú v nejakom smere aj zberateľsky jedinečné?
Ak si limitovaný priestorom, tak sa musíš rozhodnúť, ktoré sety do svojej zbierky zaradíš. Preto je u mňa jasná voľba Harry Potter a úplne prvé vydania setov z roku, keď sa začali vyrábať. Konkrétne sety z roku 2001 – tých mám viacero. V zbierke by ste objavili aj exkluzívne sety podpísané dizajnérom. Ak by som písala o najnovších prírastkoch len za posledné dva týždne, tak ten zoznam by bol veľmi dlhý (úsmev).
Ale včera som napríklad dostala Lego kvety za to, že som bola ako hosť v jednom podcaste, kde sme sa venovali téme investovanie do stavebníc Lego.
Je nejaká príhoda, ktorá ťa vďaka tvojej zberateľskej vášni postretla?
Prišla som si kúpiť set do hračkárstva (samozrejme, pre seba) a pani za pokladňou sa ma pýta, či to je darček pre moje dieťa. Toto sa mi ale stáva často, že sa u nás Lego spája iba s deťmi. Práve preto som vytvorila na svojom blogu sekciu rozhovory so zberateľmi.
Mám v pláne postupne túto kategóriu zaplniť článkami o dospelých zberateľoch zo Slovenska, pretože chcem ukázať, že Lego je vhodné pre akúkoľvek vekovú kategóriu. Vyrábajú sa totiž fantastické sety aj pre dospelých, s vekovým označením 18+. Tieto modely sú určené primárne na vystavovanie. Medzi nimi nájdeš napríklad aj Eiffelovu vežu či Titanic.
Je nejaký set, ktorý si vždy chcela, no doposiaľ sa ti ho nepodarilo zohnať?
Tých setov, ktoré by som veľmi chcela, je obrovské množstvo, pretože ich nie je nikdy dosť (smiech). Veľmi by som chcela hlavne sety, ktoré sa už nevyrábajú – sú to rôzne špeciálne a jedinečné limitované sety, pričom všetky majú hodnotu nad tisíc eur.
O dva mesiace však majú vyjsť špeciálne limitované edície, ktoré sa vyrábajú len v malých množstvách a budú investorsky veľmi zaujímavé. Tie by som tiež veľmi rada mala vo svojej zbierke.
Aké máš plány s Legom do najbližšej budúcnosti?
Aktuálne mám rozpracovaných niekoľko projektov. Práve sa však sťahujem do inej krajiny, preto niektoré z nich musia rok počkať, kým sa vrátim opäť na Slovensko. Sťahujem sa do mesta, kde je oficiálny Lego Store – jedna z podmienok totiž bola, že budem bývať len tam, kde je aj oficiálny Lego obchod. Jedným zo snov je aj postavenie obrovského čarodejníckeho sveta vytvoreného iba z kociek Lego.
Taktiež práve dokončujem novú knihu, ktorú som už spomenula. V pláne je aj spustenie poradenstva pre zberateľov a investorov a budúci rok taktiež podpora Lego turistiky, kde budem pôsobiť ako sprievodca nadšencov – konkrétne pôjde o rôzne výstavy po svete, v meste, kde vznikla Lego kocka, a mnoho iných miest, ktoré súvisia s touto výnimočnou stavebnicou.
Zdieľať na
Zdieľaní