Hrozí zánik ľudskej existencie: Už poznáme spôsoby, ako sa to stane!

Hoci sme ťa asi poriadne zaskočili, nemusíš sa obávať najhoršieho (Zdroj: Freepik/DCStudio)

#Aj na teba sa poslednou dobou z každej strany valia proroctvá o konci sveta? Nikto s istotou nevie povedať, čo bude. Touto problematikou sa zaoberajú aj mnohí výskumníci, ktorí prezradili najpravdepodobnejšie scenáre, ktorými môže byť ľudstvo vyhladené zo zemského povrchu. Ide o nejakú hlúposť alebo sme reálne v ohrození?

Blíži sa koniec ľudstva?

Nová štúdia sa zaoberá možnými spôsobmi vymiznutia ľudstva z planéty. Štokholmský výskumný tím univerzitných vedcov prišiel s modelom až 14 rôznych ohrození. Niektoré z nich majú dokonca na nás číhať už teraz.

Podľa expertov je „problém“ v tom, že sa ľudstvu až príliš dobre darí. Výsledok výskumu hovorí, že nadradenosť ľudského druhu nás môže priviesť do nebezpečnej situácie. „Sme schopní inovovať a prispôsobiť sa mnohým okolnostiam a dokážeme spolupracovať v prekvapivo veľkom rozsahu. Ale ukázalo sa, že tieto schopnosti majú neúmyselné dôsledky,“ uviedol antropológ z univerzity.

Ohrozenie na každom kroku

Ako určite vieš, v súčasnosti na nás striehnu viaceré hrozby. Najnebezpečnejšou je klimatická zmena, ktorá je celosvetovým problémom. Podľa vedcov má byť globálne otepľovanie jedným zo znakov toho, že skôr či neskôr príde k ukončeniu éry takzvaného antropocénu, ktoré je úzko späté s vplyvom človeka na pozemský ekosystém.

14 druhov záhuby

Odborníci uviedli až 14 spôsobov, ktorými si ľudia ničia príležitosť na život. Rozdelili ich na globálne (napríklad pandémie, medzinárodné konflikty či monokultúra v poľnohospodárstve), technologické (sem patria jadrové zbrane, znečistenie ovzdušia, ale aj dezinformácie či dokonca umelá inteligencia) a štrukturálne pasce, ako rýchla doba, digitalizovanie sveta či ničenie sociálnej interakcie medzi ľuďmi.

Až 12 z týchto načrtnutých druhov má byť v aktivovanom štádiu. Tento proces ale zatiaľ nepredstavuje riziká, pretože sa nerozvinul do takého rozsiahleho štádia. Horšia správa je, že tieto jednotlivé spôsoby zničenia ľudstva sa vzájomne posilňujú, čo nás ako ľudstvo uzatvára do akejsi pasce.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tlačiarne v Martine založil spisovateľ Jozef Cíger-Hronský: Odpadneš, čo okrem kníh tlačili

Nádej zomiera posledná

Hoci sme ťa asi poriadne zaskočili, nemusíš sa obávať najhoršieho. Výskumníci pracujú na tom, aby k deštrukcii neprišlo (teda, aspoň nie tak skoro). Podľa ich slov je potrebná rýchla a funkčná zmena – a to nielen v tom, že máš splynúť s davom, ale máš premýšľať nad tým, ako proti nemu (vo vážnych témach) bojovať.

Faktom je, že to, že nádej stále existuje neznamená,  že náš osud ešte nie je spečatený. „Veľmi jednoduchá vec, ktorú môže urobiť každý, je viac sa angažovať v prírode a spoločnosti a zároveň sa učiť o pozitívnych aj negatívnych globálnych dôsledkoch našich vlastných skutkov,“ uzatvára výskumník.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame