Máš doma staré bezcenné Lego, ktoré nikto nechce? Toto s ním môžeš už onedlho urobiť!

Spoločnosť dúfa, že počas nasledujúcich 2 až 3 rokov budú schopní zhromaždiť a vytriediť dostatok dielikov (Zdroj: Freepik/freepik)

#Ak nie si zberateľ drahých kúskov, a mal si Lego v detstve (prípadne stále máš) len na hranie a pre radosť, nelám si hlavu s tým, ako zlikvidovať nepotrebné dieliky. Máme pre teba riešenie, ako ekologicky naložiť s opotrebovanými či polámanými kúskami stavebnice.

Lego a uhlíková stopa

 Už dva roky dozadu spoločnosť Lego oznámila, že testujú výrobu kociek z recyklovaných pet fliaš. Materiál mal nahradiť pôvodnú surovinu, ropu z ABS plastu. Nápad však rýchlo upadol do zabudnutia, pretože plánovaný nový spôsob výroby mal zanechávať väčšiu uhlíkovú stopu, než pôvodný postup.

ABS plasty sa však doposiaľ používali vo veľkom. Lego sa preto rozhodlo, že sa budú podieľať na znížení uhlíkovej stopy. Totiž, množstvo spomínaných materiálov vyžadovalo približne 2 kilogramy ropy na 1 kilogram plastu na výrobu Lego kociek.

Zásadná zmena stratégie

Ako Forbes uvádza, spoločnosť mala testovať stovky látok, no aj tak nenašli vhodnú alternatívu. „Spočiatku sme sa domnievali, že bude jednoduchšie objaviť nový materiál, ktorý by vyriešil otázku udržateľnosti,“ konštatuje šéf Lega.

Zmeniť stratégiu produkcie znamenalo komplikovaný proces plný rozhodovania, akému v súčasnosti čelí kopec firiem v problematike ekológie a udržateľnosti.

Pôvodným plánom výrobcu hračiek bolo zbaviť sa do roku 2030 všetkých ropných plastov. Zároveň je v hre aj odstránenie jednorazových plastových obalov, a to do roku 2025.

Dočká sa Lego ekologickejšej alternatívy?

Nahradiť ABS plasty je omnoho náročnejšie, než spoločnosť očakávala. Tento materiál totiž zaisťuje odolnosť jednotlivých dielikov. Náhrada ABS, takzvaným RPET plastom, by znamenala využitie ďalších prímesí, pre udržanie miery odolnosti kociek stavebnice.

Lego si teraz predsavzalo pracovať na udržateľnosti všetkých čiastkových komponentov plastu ABS a postupne začleňuje prírodné a recyklované materiály.

Začnú od nuly?

 „Nechceme cez noc prejsť z nuly na stopercentne zelenú alternatívu, ale začať od nuly s prvkami založenými na prírodných a recyklovaných materiáloch. Tie môžu vo finále tvoriť možno päťdesiat, možno sedemdesiat percent,“ vysvetľuje šéf Lega, Christiansen.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najznámejšie ekologické pojmy ľudskou rečou: Urob si v nich poriadok!

Nechýba im odhodlanie

Aj napriek prekážkam je vedenie Lega odhodlané svoj boj nevzdať. Cieľom spoločnosti je, aby do roku 2032 znížili emisie minimálne o 30 percent oproti roku 2019, a aby ich výroba spočívala v kompletne udržateľných materiáloch.

Do roku 2025 chce spoločnosť strojnásobiť výdavky na udržateľnosť, až na sumu troch miliárd dánskych korún ročne (čo je v prepočte asi 402 miliónov eur).

Zapríčiní to astronomické ceny stavebníc?

Šéf Christiansen má obavy, že prechod na ekologickú dráhu výroby môže ovplyvniť marže. Je zrejmé, že nákup udržateľných materiálov sa odrazí na vyšších nákladoch na výrobu. Avšak, sľubuje, že tento problém by sa nemal preniesť na plecia spotrebiteľov. To, či kvôli krabici Lega budeš musieť siahnuť hlbšie do peňaženky, je zatiaľ vo hviezdach…

V hre je recyklácia

Ambíciou spoločnosti je, v rámci ekológie, aj zrecyklovanie už existujúcich dielikov. Zameriavajú sa na miliardy dielikov, ktoré ležia nepoužité či zničené v mnohých domácnostiach.

V Spojených Štátoch Amerických či v Kanade sa už spustil pilotný proces záchrany starého Lega. Program Replay by mal v priebehu budúceho roka doraziť aj do Európy! V rámci neho môžeš aj ty darovať svoje staré Lego stavebné kocky, ktoré následne vytriedia a vyčistia, a použijú ďalej.

Spoločnosť dúfa, že počas nasledujúcich 2 až 3 rokov budú schopní zhromaždiť a vytriediť dostatok dielikov. Na rad príde komerčnejšie riešenie – zákazníci by mali mať neskôr možnosť vrátiť aj staré sady, ktoré by mohli byť prebalené a uvedené na trh, dokonca za finančnú odmenu!

 „Opakované využitie je lepšie ako recyklácia. Preto koketujeme s obehovým obchodným modelom, ktorý by nám umožnil generovať zisk opätovnou distribúciou kociek. Čo je zásadná zmena myslenia a ideológie“.

 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
25 top stavebníc Lego: Obrovský Rokfortský zámok nie je zďaleka vo vedení, najcennejší kúsok má inú prednosť

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame