RECENZIA Samsung Galaxy A55: Oceníš malé zmeny vo veľkom smartfóne?

Samsung Galaxy A55

Testujeme Galaxy A55 (Foto: Hashtag.sk)

#Jar patrí v Samsungu strednej triede, teda najpredávanejším smartfónom tohto výrobcu. Konkrétne ide o sériu A a my sme mali možnosť otestovať nový Galaxy A55. Ako pomohli v používaní nové komponenty a oplatí sa zainvestovať oproti trošku lacnejšiemu modelu A35?

Väčší a ťažší ako minulý rok

Čo som si všimol už pri rozbaľovaní mobilu, boli jeho rozmery a váha. Zo série Galaxy A sa stala poriadna tehla, čo niektorým bude vyhovovať, no iným menej. A55 je oproti minulému roku z každej strany (okrem hrúbky) o pár milimetrov väčší mobil, čo sa odráža aj na jeho 213-gramovej váhe. Pre porovnanie, minulý rok to bolo o 11 gramov menej.

Vďaka väčším rozmerom sa zväčšil aj displej, a to hneď zo 6.4 na 6.6 palca. Môžu za to aj o trošku menšie rámčeky, ale naozaj len trošku. Stále ide o poriadne rámy, no aspoň brada je už takmer rovnaká ako zvyšok – v modeli A54 naozaj veľmi vyčnievala. Vďaka väčším rozmerom a vyššej váhe pôsobí v rukách veľmi dobre. Nepovedal by som na pohľad, že ide o strednú triedu. No od prémiového dojmu je stále ďaleko.

Zväčšením si prešli aj výstupy na objektívy, aj keď hardvérový update dostal len ultra-wide. Výstupy sú širšie, no hravo ich schová super príslušenstvo od výrobcu. Konečne však A55 dostala zaujímavo rezaný hliníkový rám s jemným výstupkom na tlačidlá hlasitosti a uzamykania. Toto je zrejme najlepšia správa, akú môžem o konštrukcii Galaxy A55 napísať.

Objektívy a brúsený rám Galaxy A55
Objektívy a brúsený rám Galaxy A55 (Foto: Hashtag.sk)

Zaujímavejší je zvonku

Vnútri smartfónu nájdeš starý známy Exynos, tentokrát 4nn model 1480 s novou grafikou. V kombinácii s 8 GM RAM v základe zvláda všetko od nového prostredia One UI 6.1, cez aplikácie, až po hry. Navyše by mal byť aj viac šetrný k batérii, čo sa aj deje, no o tom sa dočítaš nižšie.

Podobne ako lacnejší model A35, aj A55 má chrbát, ktorému sa pod určitým uhlom odrážajú farby spektra. Tentokrát je ale chrbát matný a odtlačky sú vidieť len pod spomínanými uhlami. V podstate, ako vidíš aj na fotke, vytvára mobil na svojom chrbte dúhu. Samsung toto síce nemá ako svoju novinku, ale páči sa mi, že sa snažia vytvoriť niečo zaujímavé. Komu sa to nepáči – šup do krytu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dostali sme rapový album roka? Dame a Smart vydali svoj spoločný projekt a takéto sú naše pocity

Z hľadiska konektivity tu máme vybavenia v podobe Wi-Fi 6, bluetooth 5.3, USB-C druhej generácie a vlastne všetko, čo mal aj minulý model. Tu Samsung nevylepšil nič a zrejme dúfa, že cieľová skupina série A nepozerá na tieto štatistiky. Výrobca šetrí náklady a zákazník zasa svoje peniaze – takže to asi vyhovuje obom stranám.

Zmeny som si nevšimol ani v čítačke odtlačkov prstov, kvalite reprákov alebo rýchlosti pripojenia na sieť. Jednoducho ide o minuloročnú kopírku. Tieto mobily si ľudia nekupujú nové každý rok a výrobcovi takáto recyklácia prechádza. Ostáva však možnosť microSD karty, čo pri strednej triede a jej cieľovke stále niektorí ocenia.

Odrazy na chrbte smartfónu Galaxy A55
Odrazy na chrbte smartfónu Galaxy A55 (Foto: Hashtag.sk)

AI funkcie nehľadaj

Spomínal som, že procesor, grafika a RAM dobre spolupracujú. Takže aj keď A55 stojí polovicu peňazí oproti vlajke od Samsungu, neznamená to, že beží na polovičný výkon. Odozva na tvoje povely je okamžitá a nadstavba funguje bez sekania. Update na najnovšiu verziu softvéru som dostal okamžite po zapnutí.

Trochu ma mrzí, že aspoň tieto drahšie Áčka nechce Samsung vybaviť lepšie aj hardvérovo. AI funkcie, ktoré majú vlajky a po novom už aj sklápačky, by mohli pokojne bežať aj tu, no nie pre všetky má A55 aj hardvérovú možnosť. Minimálne Circle to Search by som uvítal, avšak po držaní stredného tlačidla na displeji mám možnosť len komunikovať s asistentom.

Verím, že časom by mohla táto praktická funkcia pribudnúť a to isté želám aj AI funkciám v galérii. Spomínam to preto, lebo Samsung svoje „Galaxy AI“ sprístupnil už aj na starších vlajkách, no tu ho nečakaj, pretože na to Áčka nie sú hardvérovo pripravené, kým vlajky boli. Možno nejaké časom pribudnú, ale fotiek ani preloženej reči v hovoroch sa to týkať určite nebude.

Displej Galaxy A55
Displej Galaxy A55 (Foto: Hashtag.sk)

Denné fotky

Ak pravidelne čítaš recenzie na Samsung (a to nielen naše), pravdepodobne nebudeš prekvapený, ak napíšem, že na automatickom fotení a bez úprav sú farby zasa veľmi sýte. Znova však dopĺňam, že A55 má cieľovku, ktorá fotky dáva na sociálne siete a príliš ich neupravuje, preto to v tomto prípade neberiem ako mínus.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Nerieš sú späť v životnej forme: Ich nový album Hello je výborný

Na demonštráciu sýtosti a kontrastu som ti do galérie pridal viacero fotiek z hlavného objektívu, kde je osvetlená tráva ladená pomerne dosť do žlta. Napriek tomu fotky nemajú prepaly. Až do 3-násobného zoomu sú aj detaily veľmi pekné, no potom to už stráca dych. Farby sú viac-menej zachované, ale objekty sa zmäkčujú a textúra a hĺbka sa vytrácajú.

Nový ultra-wide je neprekvapivo oveľa tmavší ako hlavný objektív. Zlepšilo sa najmä zakrivenie objektov na krajoch fotky, ale aj textúra. Do galérie pridávam aj priame porovnanie rovnakého záberu na hlavný snímač aj na ultra-wide. Nejde vyslovene o profi fotky, ale na svoju cenovku sú uspokojivé.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

Fotenie v noci je síce kvôli absentujúcej väčšej stabilizácii často náročné, ale výstupy vedia milo potešiť. Kvôli dlhšej uzávierke musíš držať svoj telefón často aj 2 – 3 sekundy v pevnej polohe a fotke niekedy ublíži napríklad aj hlbší nádych. Stabilizácia by to vyriešila. Preto odporúčam po odfotení počkať na post-procesing a pozrieť si, ako fotka naozaj vyberá. Niekedy sa mi stalo, že bola mierne rozmazaná.

Hlavný objektív je viac-menej istota počas nočného fotenia. Či je scéna osvetlená viac alebo menej, takmer vždy dostaneš dobrú fotku. Farby síce výrazne neohúria, ale hĺbka je uspokojivá. Textúra zasa premenlivá – niekedy je dobrá, inokedy nie. Zoom je do 3-násobnu na svoju cenu celkom použiteľný, čokoľvek nad túto hodnotu už nie.

Aj keď má A55 nový ultra-wide, počas fotenia v noci sú výsledky podpriemerné. V podstate práve pozerám na tú fotku, ktorá je v galérii, a uvažujem, čo pozitívne o nej napísať. Nič mi nenapadá. No a ešte upozorním na porovnanie 12 Mpx automatiky a 50 Mpx, kde si môžeš všimnúť, že (okrem množstva pixelov) sú fotky takmer identické.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Ak nemáš dosť Godzilly, pozri si seriál o monštrách: Snáď ťa nevytočí táto postava

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria a nabíjanie

Galaxy A55 je bez väčších problémov dvojdňový telefón. Už pri prvom nabíjacom cykle som sa dostal cez 8 hodín so zapnutým displejom a na tejto číslovke som aj počas celého viac ako týždňa používania ostal. Oceňujem aj pohotovostný režim, resp. keď má mobil vypnutý displej – ak nemáš zapnutý Always On, žerie minimum batérie (asi 3 % denne).

Oproti A35 aj A54 ide o mierne zlepšenie, za čo môže spomínaný nový procesor a možno aj nová nadstavba. Uvedené dva modely vydržia oproti A55 o hodinu so zapnutým displejom o hodinu menej, pretože majú identické procesory aj grafické karty.

Nabíjanie je tradične pomalé – na 100 % budeš čakať zhruba hodinu a 20 minút, pretože Samsung obmedzuje nabíjanie na maximálne 25 W. Adaptér v balení nie je a tie, ktoré majú užívatelia ešte zo starších modelov, aj tak viac ako 25 W nepodporujú. Škoda, že stále nevidíme bezdrôtové nabíjanie, dúfam, že už budúci rok ho budem môcť nabiť aj bez káblov.

Využitie batérie Galaxy A55
Využitie batérie Galaxy A55 (Screenshot: Hashtag.sk)

Verdikt

A55 je nenáročný mobil pre nenáročného používateľa. Nemá nič, čo by bolo prelomové alebo nevídané vo svojej cenovke. Taktiež ale nerobí nič, čo by človeku s budgetom do 500 eur v mobile chýbalo. Aj keď zmeny sú znova oproti minulému roku len minimálne, smerujú len k lepšiemu. Majitelia A53 a starších modelov, prípadne série A3 tento smartfón určite uvítajú.

Ak mám byť úprimný, cenovku by som si vedel predstaviť ešte o trochu nižšiu. Ale keď budeš objednávať počas dobrej akcie alebo prihodíš na oficiálnom Samsung webe slúchadlá za 1 euro (platí do konca mája), môže byť ponuka veľmi výhodná. Stačí vychytať dobrú akciu a mobil získaš výhodnejšie ako lacnejšiu A35 – a to sa oplatí.

Plusy

  • Konečne hliníkový rám
  • Zaujímavé sfarbenie chrbtu smartfónu
  • Lepší procesor aj grafika oproti minulému roku
  • Stále možnosť microSD
  • Uspokojivé denné aj nočné fotky z hlavného objektívu
  • Dvojdňová výdrž batérie
  • Bohaté príslušenstvo

Mínusy

  • Konektivita nedostala takmer žiadne vylepšenie
  • Nový ultra-wide má v noci zlé výsledky
  • Pomalé nabíjanie
  • Vyššia cena (treba hľadať výhodné ponuky alebo akcie)

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame