Prekvapujúci výsledok prieskumu, v ktorom sme predbehli aj Čechov: Platia výsledky aj na teba?

Slovensko verzus Česko.

V čom Slováci predbehli Česko? Zdroj: Getty Images

#Slováci sa v prieskumoch radi porovnávajú s okolitými krajinami. Teraz ti ukážeme jeden taký, v ktorom sme vo výsledkoch celkom prekvapujúco predbehli susednú Českú republiku. Zistili sme, že na téme životného prostredia a možnosti zlepšiť život okolo nás nám totiž zrejme záleží viac.

Slováci predbehli Česko

Aj Slováci si postupne začínajú uvedomovať, že pre našu Zem musíme niečo urobiť. Môže ísť pritom o rôzne oblasti – od toho, že budeme častejšie jazdiť na bicykli či autobusom, až po výber služieb a výrobkov, ktoré sú ohľaduplné k životnému prostrediu. A práve v tomto smere zrejme myslíme viac dopredu ako naši susedia z Česka. 

Podľa nedávneho prieskumu by totiž až 62 % oslovených Slovákov privítalo bankové služby a produkty, ktoré by boli šetrné k životnému prostrediu. Len na porovnanie, v Česku na tomto aspekte záleží asi 52 % ľudí. 

Privítal by si aj ty bankové služby a produkty, ktoré by boli šetrné k životnému prostrediu?

„Zelený“ účet či hypotéku si vyberáme častejšie ako Česi

Aj v ďalších bodoch boli na tom lepšie Slováci. Na otázku, či im v súvislosti s finančnými inštitúciami záleží na environmentálnej a spoločenskej zodpovednosti, odpovedalo 56 % áno. Na českej strane to bolo iba 37 %, a to už je výrazný rozdiel. A zatiaľ čo takmer polovica oslovených Slovákov dáva v banke prednosť „zelenému“ úveru či hypotéke pred tou bežnou, v Česku je to len niečo vyše štvrtina respondentov. 

Zdá sa teda, že táto oblasť je Čechom tak trochu vzdialená. Na druhej strane, Slováci si uvedomujú potrebu zmeny – a to tak na strane ľudí, ako aj firiem. Napríklad Greenpeace predpokladá, že o 50 rokov u nás využiteľné vodné zdroje klesnú o 30 až 50 %, pribudnú veľmi silné búrky a do roku 2050 sa zasa výskyt extrémnych horúčav zvýši štvornásobne.

Účet pre zelenší svet je len prvým krokom

Nevieš, čo si máš predstaviť pod službami a produktmi, ktoré dbajú aj na životné prostredie? Jedným z nich je aj Účet pre zelenší svet od VÚB banky. Vysvetlíme ti hlavné rozdiely v porovnaní s bežným účtom.

Je to plnohodnotný účet, ktorý je však zriadený bezpapierovo spolu s bezplastovou kartou. Hneď na začiatok tak prírodu zaťažíš výrazne menej. Pri založení online ho môžeš mať až na 12 mesiacov zadarmo. Ak nemáš vo VÚB banke bežný účet a do konca roka si založíš Účet pre zelenší svet, získaš navyše niekoľko špeciálnych výhod a odmenu až do 60 eur:

  • 30 eur získaš za otvorenie Účtu pre zelenší svet a keď nasporíš minimálne 50 eur na Sporiacom účte, ktorý získaš bezplatne spolu s bežným účtom.
  • Ďalších 30 eur získaš za platby kartou cez Apple Pay/Google Pay/Garmin Pay/Xiaomi Pay/Swatch Pay! v sume minimálne 100 eur.
  • Výhody na iných zelených produktoch vo forme 50 % zľavy z poplatku za poskytnutie Zelenej pôžičky alebo využiť existujúce benefity Zelenej hypotéky.
  • K Účtom pre zelenší svet zriadeným do konca júla dostaneš 50 % zľavu na ročné cestovné poistenie, ak si účet založíš online v internet- alebo mobilbankingu.

* Niektoré odmeny platia len do 31. 7. 2024, tak sa poponáhľaj.

VÚB banka.
Zdroj: VÚB banka

Podpor projekt, ktorý si sám vyberieš

S Účtom pre zelenší svet získaš aj možnosť rozhodnúť o spoločnom projekte starajúcom sa o prírodu alebo komunity. Za každý nový účet ho VÚB banka v tvojom mene podporí symbolickým príspevkom. Vybrať si môžeš z troch projektov.

Podstatou projektu Tône pre život je vysádzanie stromov pri riekach a potokoch. Stromy chránia rieku pred prehriatím a tým pomáhajú rybám a vodným živočíchom prežiť aj v najteplejšom počasí.

Vďaka projektu Upracme si Slovensko a organizáciou dobrovoľníckych brigád sa Slovensko stáva krajším a čistejším miestom.

Projekt Omama občianskeho združenia Cesta von je unikátny svojím zameraním i výsledkami práce. Vyškolené rómske ženy – omamy – navštevujú rodiny v rómskych osadách a rozvíjajú deti od útleho veku.

VÚB banka ti ponúka viac

Mení sa nielen svet, ale aj ponuka bankových služieb a produktov. VÚB banka prijala Zelený manifest, ktorý ju zaväzuje podporovať udržateľnosť. Účet pre zelenší svet je tak vlastne ekologickejšia verzia už existujúcich bežných účtov alebo účtov pre študentov či mladých.

Nejde však o jedinú takúto ponuku. Pribudol k obľúbenej Zelenej hypotéke, Zelenej pôžičke a ESG podielovým fondom, ku ktorým si klienti taktiež našli cestu a tešia sa obľube.

Viac o Účte pre zelenší svet

Petra Polnišová.
Petra Polnišová. Zdroj: VÚB banka

Advertoriál pripravený v spolupráci s VÚB bankou.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame