Alarmujúce číslo pre Slovákov: Pozri, koľko času denne strávime jedinou vecou

Ľudia so smartfónmi.

Slováci trávia na sociálnych sieťach až príliš veľa času. Zdroj: Getty Images

#Skúsil si si niekedy spočítať, koľkokrát za deň ti pípne telefón? Možno to bude aj stokrát či dokonca viac. Navyše po ňom ihneď siahneš, odložíš všetko ostatné a venuješ sa virtuálnemu svetu. Prekvapí ťa, aký čas Slováci strávia na sociálnych sieťach.

Výsledkom sú takmer tri hodiny

83 % Slovákov využíva sociálne siete každý deň. Podľa prieskumu AMI Digital Index 2023 sme na nich strávili v minulom roku priemerne až 177 minút, čiže takmer tri hodiny. Najčastejšími dôvodmi sú udržiavanie kontaktu s priateľmi, nasledované vyhľadávaním zábavy a informácií.

Bavia nás aj krátke videá, reels, príbehy na Facebooku aj Instagrame či textové príspevky. Najviac scrollujeme Facebook, pozeráme videá na YouTube a čoraz populárnejšie sú Instagram, Pinterest či TikTok. Iba 4 percentá internetovej populácie na sieťach nie sú.

Generácia Z venuje smartfónom ešte viac času

Aj na Slovensku platí rovnica, že čím mladší používatelia, tým viac času na sociálnych médiách trávia. Generácia Z (mladí ľudia vo veku 15 až 26 rokov) používajú sociálne siete až 220 minút denne. Zhruba tri štvrtiny používajú aj Snapchat a TikTok.

Len na porovnanie s Českom – v roku 2023 trávili Česi na sociálnych sieťach v priemere 147 minút denne, čiže až o polhodinu menej ako Slováci. Česká generácia Z na nich trávi zhruba 210 minút, takže vidieť podobnosť s nami. 80 % používateľov navštevuje internet každý deň.

AMI Digital Index 2023.
Zdroj: AMI Digital Index 2023

Zmena ti iba prospeje

Venuješ príliš veľa času obrazovke smartfónu a chceš to zmeniť? Ide o jednoduché kroky. Skús ho napríklad odložiť už hodinu pred spánkom a namiesto scrollovania si radšej prečítaj knihu. Pri stretnutiach s priateľmi si zapni tichý režim a venuj sa naplno konverzácii.

Namiesto nekonečného písania si s priateľmi radšej zavolaj – lepšie sa porozprávate a budeš vnímať hlas aj reálne emócie druhej osoby. Hoci s použitím smartfónu. Daj ho pri plnení dôležitých úloh alebo učení do druhej miestnosti. Uvidíš, ako sa zlepší tvoja pozornosť a koncentrácia na danú úlohu.

Ak si berieš mobil všade so sebou, zabudni na to. Nie, nepatrí ani na záchod. Priznaj sa, netráviš tam kvôli nemu oveľa viac času, než potrebuješ? Nastaviť si môžeš aj časové limity pre sociálne siete.

Koľko času stráviš denne na sociálnych sieťach?

Nezabúdaj na pohyb

Mať krásnu fotografiu na pláži je často podstatnejšie ako sa celý deň kúpať a užiť si slnko. Odpísať na správu alebo spraviť dokonalý príbeh na Instagrame je dôležitejšie ako sa s priateľmi na večeri porozprávať. Doba sa zmenila a treba s ňou držať krok. Pamätaj však na to, aby si trávil čas s ľuďmi a pri činnostiach, na ktorých naozaj záleží.

Či už tvoria sociálne siete časť tvojej práce alebo si nimi krátiš voľné chvíle, nemal by si zabúdať na pohyb. S priateľmi je to vždy lepší nápad. Spoločný čas môžete stráviť aj v športovo-oddychovom areáli pre mladých K Park od Kauflandu. Priblížime ti, o čo presne ide. 

K Park od Kauflandu.
Takto vyzerá K Park od Kauflandu. Zdroj: Kaufland

K Park ti ponúka alternatívu na voľný čas

Kaufland stavia moderné multifunkčné ihriská preto, aby sa mladá generácia rozhýbala. Online svet či sociálne siete chce vymeniť za zmysluplnú zábavu s rovesníkmi pri rôznych druhoch športu.

Takéto aktivity s priateľmi či blízkymi pozitívne ovplyvňujú psychiku, okrem toho posilňujú aj imunitu, zdravý vývoj a spevňujú svaly. K Park ti ponúka možnosti na aktívne využitie voľného času. Hlavne ho budeš tráviť na čerstvom vzduchu.

Hľadáš priestor, kde by si si zahádzal na basketbalový kôš, skúsil street workout, lezeckú stenu či prevetral skateboard? K Park je na to ideálnym miestom. Nič ti však nebráni posedieť si len tak s kamarátmi a prebrať akékoľvek témy. Samozrejme, bez zbytočného času na smartfónoch.

Hlasovať môžeš každý deň

Dnes už funguje 16 K Parkov po celom Slovensku a ďalší môže pribudnúť v tvojom meste. Stačí sa len zaregistrovať a môžeš hlasovať. Navyše sa zapojíš aj do hry o tridsať smartfónov pre hlasujúcich.

Do štvrtého ročníka projektu sa prihlásilo 23 miest a mestských častí, ktoré bojujú o 7 originálnych K Parkov. Hlasovanie prebieha už od konca mája a potrvá do 3. 7. 2024. Sedmička víťazných miest bude zverejnená o deň neskôr. Tak pomôž svojmu mestu, každý deň môžeš odovzdať jeden hlas.

Chcem hlasovať a získať K Park pre svoje mesto

Advertoriál pripravený v spolupráci s Kaufland.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame