RECENZIA Dostaneš pocit vlajkového smartfónu za menej peňazí? Otestovali sme Galaxy A35

Galaxy A35

Testujeme Galaxy A35 (Foto: Hashtag.sk)

#Jar je v plnom prúde, a to znamená nové mobily strednej triedy od Samsungu. Konkrétne sme do redakcie dostali na testovanie model A35, ktorý kúpiš za cenu približne 370 eur (plus tradičné bonusy od výrobcu). Aj keď na prvý pohľad vyzerá veľmi podobne modelu z minulého roka, predsa prišli zmeny, kvôli ktorým sa oplatí nad kúpou pouvažovať.

Kvapka zmizla, no inak na oko bez zmeny

Začnem tentokrát displejom, kde je najväčšia vizuálne zmena. Miesto kvapky sa tu nachádza kruhový výrez, ktorý má dnes takmer každý smartfón od Samsungu. Je dobré, že výrobca dáva tieto na prvý pohľad nepatrné, no užitočné updaty aj do svojich lacnejších mobilov.

Ak máš dobré oko, možno si všimneš, že jemne narástli aj objektívy a plochý rám je zaoblený už len v mieste tlačidiel. Mobil sa vďaka tomu o niečo lepšie drží. Na pocit to síce vzhľadom na 6,6-palcový displej nemusí vyzerať ktovieako veľa, no kvôli nie úplne tenkým rámčekom pôsobí A35 v ruke mohutne. Môže za to aj nová konštrukcia a zmena materiálov (viac v porovnaní modelov).

Čo sa týka pamäte, tej operačnej aj úložiskovej, tak tu sa tiež nič nemení, pretože v základe ostáva 6/128 GB a môžeš si ju rozšíriť až na 8/256 GB. Komu ani toto nestačí, môže pridať microSD kartu, ktorá zdieľa obojstranný SIM slot (máš teda jednu SIM-ku a jednu pamäťovku alebo dve SIM-ky).

Na sérii A35 (tak ako v minuloročnom modeli) ma zaujala zadná strana zariadenia, ktorá odráža svetlo do farieb celého spektra. Na mnou testovanej žltej to vyzeralo veľmi zaujímavo. Ide o dizajnový prvok, ktorý v smartfónoch len tak nevidíš. Navyše sú do žltej farby zafarbené aj kruhy okolo objektívov.

Odlesky Galaxy A35
Odlesky Galaxy A35 (Foto: Hashtag.sk)

Beží na novej nadstavbe

Nie vždy platí, že násobne lacnejšie mobily oproti vlajkám majú rovnaký pocit z používania ako vlajky samotné. V tomto prípade je to tak. A35 má nový Android 14 aj s nadstavbou One UI 6.1 a počas používania som niekedy aj zabudol, že mám lacnejší mobil. V rukách pôsobí ako S-kové Plusko a to je veru veľký kompliment.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Druhá časť Duny je strhujúce sci-fi, ktoré píše dejiny tohto žánru

Samsung si na tohtoročnej A3-ke dalo veľmi záležať a vylepšila sa aj po stránke používania. Galaxy AI tu z dôvodu slabšieho procesora pochopiteľne nie je, no prechod znova na Exynos (tentokrát 1380) je dobrou voľnou. Mobil beží bez sekajúcich animácii, bez bugov a zvláda aj náročnejšie hry. Dokonca pribudla aj funkcia Always-On, čím sa táto séria zasa približuje k tomu najlepšiemu od Samsungu.

Po bezpečnostnej stránke taktiež nie je čo vytknúť. Stále tu nájdeš optickú čítačku odtlačkov prstov, ktorá nie je najrýchlejšia, ale pre mňa bola dostačujúca. Jedine reproduktory sa mi zdali na vyššej hlasitosti veľmi plechové a nedostatočnými basami. To je však problém takmer pri každom modeli v tejto cene, nakoľko niekde sa šetriť jednoducho musí.

Displej Galaxy A35
Displej Galaxy A35 (Foto: Hashtag.sk)

Reálny update oproti A34 a A33

Prejdem ku konkrétnym štatistikám a ich zlepšeniu počas používania. Preto som sa rozhodol vypichnúť 4 najdôležitejšie zmeny, ktoré oproti rovnakým modelom z rokov 2023 a 2022 priniesla tohtoročná A35 a pocítiš ich na vlastnej koži:

  • Sklenený chrbát: Po novom má Á-čko chrbát zariadenia zo skla, ktorý ďaleko viac chráni displej a vyzerá luxusnejšie (samozrejme, ruka v ruke aj dvíha váhu na 209 gramov).
  • Tvrdené sklo: Displej je potiahnutý sklom Gorilla Glass Victus+, ktoré je aktuálne jedno z najlepších a najpoužívanejších aj v oveľa drahších smartfónoch.
  • Nový hlavný snímač: A35 dáva zbohom 48 Mpx snímačom, prichádza 50 Mpx zo starších sérii Galaxy S. Rýchlejšie ostrí, má krajšie farby, vernejšie textúry a ďaleko detailnejšie nočné fotky.
  • Rýchlejšia Wi-Fi: Konečne aj séria A3 dostáva 6. generáciu Wi-Fi pripojenia, vďaka ktorej sa nielen zariadenia pripojí rýchlejšie, ale posielaj aj dostáva údaje (sťahuje a upload-uje) bleskovo rýchlo.
Výstup objektívov Galaxy A35
Výstup objektívov Galaxy A35 (Foto: Hashtag.sk)

Denné fotky

Pochopiteľne, najciteľnejšie zmeny k lepšiemu sú spôsobené práve 50 Mpx hlavným objektívom, ktorý fotí krásne fotky v plnom rozlíšení, aj na 12 Mpx automatike. Či už som sa zameral na sýtosť a vernosť farieb, detaily textúr, vyváženie bielej či ostrosť, so všetkým som bol v rámci cenovej kategórie spokojný. (Aj keď kvalita 50 Mpx fotky závisí od podmienok a objektu, ktorí fotíš.)

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Máš starší mobil, no túžiš po funkciách pokročilého smartfónu? Vyskúšaj simuláciu najnovšej série Galaxy S24

Samozrejme, nájdu sa miesta, kde biela tesne míňa prepaly alebo by čierna nemusela byť taká čierna, ale pri mobile do 400 eur ide o veľmi dobré výsledky. Zoom je do 3-násobku takmer bez straty kvality, aj keď je len digitálny. 10-násobok je už pomerne dosť rozbitý, no to je v tejto cenovke normálne.

Sklamal ma ultra-wide, ktorý sa oproti minulým dvom rokom stále nezmenil a na výsledku je to poznať. Okraje fotiek sú príliš mäkké, celá scéna tmavá, farby sa ani len nepribližujú realite a akýkoľvek náznak výraznejšej textúry je zliaty do jedného celku (napríklad malé kamienky). Tu už by to chcelo výraznejší update, nakoľko konkurencia je v tomto prípade popredu.

Video sa oproti minulým rokom mení najmä vernejšími farbami a trochu lepšou stabilizáciou, inak stále ponúka 4K a Full HD záznam len na 30 fps. Funkcie videa sú pomerne obmedzené a pre experimentovanie odporúčam aplikácie tretích strán, ktoré ale nie sú vždy zadarmo.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

Nočné fotky dostali tiež citeľné zlepšenie vďaka novému hlavnému objektívu. Mesiac s ním stále neodfotíš ani cez Pro režim, ale inak sú osvetlené objekty verné farbami, hĺbkou aj dobre vyladenými tmavými odtieňmi. Napríklad vo fotke kameňa s tieňom je v tieni stále vidieť textúru kameňov.

Ultra-wide objektívom sa v noci popravde ani nedalo fotiť, preto som skúsil šero, ktoré bolo pomerne výrazne sfarbené do indigovej modrej. Fotka je aj v horších svetelných podmienkach veľmi mäkká, bez hĺbky a všetky zdroje svetla sú prepálené a rozmazané. Ultra-wide je sklamanie, ktoré budeš využívať len v nevyhnutných prípadoch a aj to len počas dňa.

Kvalita digitálneho zoomu sa odvíja podľa objektu, ktorý fotíš. Ak je osvetlený, výsledná fotka je dobrá. Ak musí telefón dosvetľovať v post-procesingu, výsledok je podobný ako v prípade ultra-širokouhlého. V noci sa obom pre istotu vyhni.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria a nabíjanie

Veľkosť batérie sa v sérii A3 nemení už dlho. Aj Galaxy A35 má 5000 mAh kapacitu, no procesor, operačný systém a nadstavba vedia mať na jej využívanie zásadný vplyv. Počas môjho používania môžem skonštatovať, že batéria nie je ani lepšia, ani horšia ako pred rokom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Geniálne stupídny akčný film: Jason Statham je v aktuálnej novinke na vrchole síl

Tak, ako som na prvý test nameral 6,5 hodín so zapnutým displejom, tam som na podobných hodnotách vždy aj bol. Raz to bolo viac k 6 hodinám, inokedy k 7 hodinách. Batéria sa míňala o niečo viac, keď som bol na mobilných dátach. Avšak pod 6 ani nad 7 hodín som sa na bežnej prevádzke so 120 Hz displejom nedostal.

Nabíjanie je len káblové a obmedzené na 25 W. Niekto si bude myslieť, že kvôli šetreniu batérie, iný že kvôli šetreniu pri drahšom USB-C 3. generácie (A35 má USB-C 2.0). Pravda je na oboch stranách – pomalšie nabíjanie šetrí jej životnosť, no vyššie nabíjanie by predražilo výrobu. Avšak čakať hodinu a štvrť na 100 % v roku 2024 už nie je štandard, ako dokazujú aj oveľa rýchlejšie nabité zariadenia napríklad od Motoroly či Xiaomi.

Využitie batérie Samsung Galaxy A35
Využitie batérie Samsung Galaxy A35 (Screenshot: Hashtag.sk)

Verdikt

Osobne sa mi lacnejšie smartfóny testujú lepšie, pretože v niečom prekvapia a v niečom trošku sklamú. Ide o to zistiť v čom a či majú nedostatky reálny dopad na každodenné používanie. Samsung Galaxy A35 rozhodne patrí medzi tieto zaujímavé modely a, ako si mohol čítať vyššie, prekvapenia boli viac pozitívne ako negatívne.

Pre koho je teda určený? Napísať len, že pre nenáročných, by nebolo úplne správne. Aj keď ide o jeden z lacnejších model od výrobcu, ponúka skvelé funkcie, je kvalitne spracovaný a bude ti slúžiť dlhé roky. A35 je pre tých, ktorý chcú pocit z vlajky, no nechcú na ňu minúť veľké peniaze. A ak patríš k tým, ktorí hľadajú zlatú strednú cestu, v tomto prípade určite nezakopneš.

Plusy

  • Dobré zmeny v konštrukcii (sklo na chrbte a nové tvrdené sklo na displeji)
  • Používa sa ako vlajka (rovnaký systém, nadstavba aj spoľahlivosť)
  • Menšie zmeny v dizajne sú vždy k lepšiemu
  • Spoľahlivá čítačka odtlačkov prstov
  • Hlavný snímač robí pekné fotky vo dne aj v noci
  • Dvojdňová výdrž batérie
  • Až 5 rokov podpory aktualizácii a bezpečnosti

Mínusy

  • Zvuk aj basy by chceli po rokoch výraznejšie vylepšenie
  • Ultra-wide sklame
  • Stále pomalé nabíjanie
  • Konkurencia ponúka za podobnú cenu aj nabíjačku a kryt v balení

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame