RECENZIA Druhá časť Duny je strhujúce sci-fi, ktoré píše dejiny tohto žánru

Duna

Film Duna 2 sa oplatí vidieť na veľkom plátne (Zdroj: YouTube.com/ Warner Bros. Pictures)

#Keď táto sága dorazila v roku 2021 vo svojom najnovšom filmovom spracovaní, mnohým skalným fanúšikom žánru sci-fi vyrazila dych. Výnimočný režisér Denis Villeneuve si vzal na starosti moderné sfilmovanie legendárnej Duny od Franka Herberta, v rámci ktorého sme sa len pred pár dňami dočkali pokračovania s názvom Duna: Časť druhá. Ako na nás tento film zapôsobil? Čítaj ďalej!

Poklona autorovi kníh

Pri snímke sa opäť potvrdilo to, že stále môžu vznikať pokračovania úspešných sérií, ktorým sa kvalitou a obľubou podarí prekonať predchádzajúce filmy. Príbeh pokračuje hneď v daný moment, ako sa skončila prvá časť, pričom jeho tempo je o čosi svižnejšie, čo sme veľmi uvítali. Príbehovo sledujeme Paula Atreidesa, ako sa snaží vyrovnať s mocenskými hrami v snahe o ukončenie jeho rodu. Zároveň sa pritom čoraz častejšie stretáva s proroctvom, podľa ktorého je práve on vyvoleným schopným zmeniť svet.

Paul sa bližšie spoznáva s národom Fremenov, do ktorého sa mu postupom času darí viac a viac začleniť, pričom sa vydáva na cestu pomsty za smrť svojho otca. Čelí pritom nejednému zásadnému rozhodnutiu, ktoré definuje jeho budúcnosť a takisto dáva do stávky nielen svoju lásku, ale tiež osud celého univerza.

Prosto, dokonalý podklad od dokonalého autora, ktorému Denis Villeneuve týmito filmami skladá ohromnú poklonu. A ide mu to skutočne bravúrne. 

Duna
Rebecca Ferguson ako Lady Jessica (Zdroj: YouTube.com/Warner Bros. Pictures)

Koniec sladkého chlapca

Hoci sa hlavný predstaviteľ Timothée Chalamet divákom vryl do pamäti skôr ako „sladký chlapec“ , už v prvej Dune na ňom bolo badať, že je pripravený sa tejto nálepky zbaviť. V čerstvom pokračovaní nám to dokázal v plnej paráde, keďže ako Paul Atreides (Muad‘ Dib) zažíva svoj charakterový prerod. Svoju postavu predstavuje nielen v nefalšovanej surovosti pod ťarchou vyvoleného z bájneho proroctva, ale takisto naplno ukazuje skutočne vynikajúce herecké schopnosti.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Xiaomi v tej najlepšej forme: Prečo sa oplatí kúpiť Redmi Note 13 Pro+?

Avšak, podobne ako v prvom diele, aj v tomto mu chrbát kryje celá plejáda hviezdnych mien. Jeho matku s vlastnými postrannými úmyslami hrá veľmi presvedčivo Rebecca Ferguson, vo filme sa opäť s väčším priestorom ukázala aj divácky obľúbená Zendaya.

Nezaostávali ani Austin Butler, Florence Pugh, Christopher Walken, Josh Brolin, Dave Bautista, výborný Stellan Skarsgård alebo takisto aj nesmierne charizmatický Javier Bardem, ktorý je pre mnohých jednou z najobľúbenejších postáv série. A niet sa čomu čudovať, pretože jeho postava Stilgara má nielen veľa priestoru, ale okrem všetkej vážnosti prináša do filmu aj vítaný závan humoru. 

Duna
Fenomenálny Javier Bardem ako Stilgar (Zdroj: YouTube.com/Warner Bros. Pictures)

Unikátny vizuálny zážitok

Čo sa týka vizuálnej stránky tohto filmu, zostali sme v nemom úžase. Dokonale vykreslené scény, jednotlivé zábery, dychberúce spracovanie planéty Arrakis… Ak si potrpíš na vizuálnu kvalitu filmov, Duna: Časť druhá je v tomto smere nefalšované porno. Navyše sa oplatí dodať, že jej rozpočet bol nižší ako minuloročný tretí Ant-Man, pričom v porovnaní kvalít efektov či celkového dojmu je pokračovanie Duny neporovnateľne inde. 

Nehovoriac o tom, že aj po zvukovej stránke je tento film skutočne unikátnym dielom. Dokonalé zvukové inžinierstvo opäť doplnil fenomenálny skladateľ Hans Zimmer, ktorý síce veľa tvorby vzal už z predošlej časti, ale znovu predviedol ohromný výkon. Hudba v súlade s dokonalým vizuálom skutočne hrá prvé husle. 

Duna
Vizuálny zážitok z filmu je nesmierny (Zdroj: YouTube.com/Warner Bros. Pictures)

Záverečné zhrnutie

Takto má vyzerať moderné sci-fi na striebornom plátne. Je tento film bez chybičiek krásy? Rozhodne nie. Tempo rozprávania príbehu sa občas stále trošku vlečie, inokedy zase skáče vpred neprirodzene rýchlo. Dlhé a pomalé zábery na určité scenérie takisto nemusia vyhovovať každému, ale vo finále ide o taký výborný audiovizuálny produkt, že sa na našom mieste nedá urobiť nič iné, len mu udeliť plný počet bodov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Hľadáš tablet do dvesto eur aj s dotykovým perom? Túto novinku od Lenova vrelo odporúčame

Už dlho sme pri sci-fi filme necítili taký veľký emočný náboj pri obyčajných dialógoch či iných veciach, ktoré sú možno v ostatných snímkach zbytočnou vatou. Tu však všetko do všetkého dokonale pasuje a má svoj význam. Ak si aj ty presýtený dokola varenými značkami a sci-fi projektami, ktoré sa hrajú na čosi, čo nie sú, pozri si pokračovanie Duny. Tento film na teba zapôsobí ako svieži vietor v rámci tohto žánru. Nebojíme sa napísať ani to, že píše jeho moderné dejiny. 

Hodnotenie: #####

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame