RECENZIA Geniálne stupídny akčný film: Jason Statham je v aktuálnej novinke na vrchole síl

Jason Statham

Recenzia filmu The Beekeeper (Zdroj: MGM)

#Rok 2023 patril v kinách okrem skutočne veľkolepých veľkofilmov aj poriadnym akčným nádielkam. Aktuálne sú síce naše očakávania v roku 2024 možno o čosi nižšie, avšak to neznamená, že sa najbližšie obdobie nemôžeme tešiť na naozaj solídne akčné trháky. Tým prvým zásadným je v tomto smere nový film Jasona Stathama, ktorý už z trailerov sľuboval naozaj poriadne márovačky.

Našim kinám na Slovensku sa síce oblúkom táto snímka vyhla, ale to nás samozrejme nemohlo zastaviť v tom, aby sme sa s tebou nepodelili o naše dojmy z nej. Takže ak chceš vedieť náš názor na Stathamov aktuálny akčný film s názvom The Beekeeper, rozhodne čítaj ďalej!

Poriadna nálož akcie

Do titulku tohto článku sme napísali, že ide o geniálne stupídny akčný film. A nie, naozaj sa žiadne slovíčka v tomto tvrdení navzájom nevyvracajú. Snímka The Beekeeper je totiž film, ktorý si drží atmosféru áčkového kinohitu, avšak je postavený na pomerne jednoduchom scenári, ktorý je miestami deravý… Naozaj, ako ten včelí úľ.

To však nemení absolútne nič na tom, že ide o veľmi uspokojivú akčnú záležitosť, ktorej bojové choregrafie sú v prevedení tejto žijúcej akčnej legendy naozaj veľmi solídne. Nuž, a v prípade spojenia s kvalitným režisérom Davidom Ayerom sa z toho chaoticky zlepeného klišé a rôznych prepojení na súčasné spoločenské témy vlastne vo výsledku stalo niečo skvelé. Vysvetlíme. 

Jason Statham
Jason Statham má vo filme už 56 (Zdroj: MGM)

Jednoduchý scenár

Ako píšeme, scenár tohto filmu je jednoduchý. Nie raz je treba privrieť očko nad niektorými logickými súvislosťami alebo aj výraznými klišé momentami, ktorých je v tomto filme naozaj habadej. Ale to je veľmi príjemné… Síce tu je veľa klišé, ale Ayerovi sa ich podarilo spracovať natoľko efektívne, že si vlastne svoju úlohu s prehľadom spĺňajú na výbornú.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Vydarený záver roka: Druhá séria animovaného Marvel seriálu What If...? bola výborná

Pri horšom výbere hercov, režiséra alebo celkovo nižšej technickej kvalite snímky by sme sa tu mohli baviť nie o béčkovom, ale možno aj céčkovom filme, a to bez preháňania. V tomto prípade sa však pri sledovaní divák dokáže na všetky negatíva vykašľať a jednoducho si užíva poriadnu jazdu, ktorou tento film skutočne je!

Jason Statham
Celá snímka má skutočne vydarené zábery (Zdroj: MGM)

Pôsobivé stvárnenie

Práve celkové spracovanie k našej výslednej spokojnosti veľmi dopomohlo. Od Stathama sa tu očakávalo to, čo vždy… Tvár sa prísne, hláškuj a všetkých rozbi, čo najviac je v tvojich silách. Nuž a Jason podľa všetkého iba spokojne so svojim typickým úškrnom prikývol a doručil nám všetko presne tak, ako to na ňom milujeme.

Akčných sekvencií je tu naozaj viac než dosť, pričom tempo celého príbehu je veľmi svižné a vieme ti sľúbiť, že v ňom prakticky nebudeš mať priestor na nudu. 

Z príbehovej stránky filmu ti stačí vedieť to, že Jasonova veľmi dobrá priateľka je okradnutá spoločnosťou, ktorá manipulatívne a s klamstvami ťahá z ľudí peniaze. Postaršia žena nevie rozdýchať zistenie, že prišla o celý majetok a spácha samovraždu. To Jasona samozrejme rozzúri a on sa vrhne na cestu absolútneho masakrovania celej spoločnosti, ktorej nitky siahajú dokonca až priamo do prezidentského paláca. 

Jason Statham
Jednoduchý scenár s uspokojivým stvárnením (Zdroj: MGM)

Záverečné zhrnutie

Táto rola bola rozhodne šitá Jasonovi na mieru. Každý jeho skalný fanúšik si tu určite príde na chuť a dostane za odmenu síce jednoduchú, ale naozaj pôsobivú akčnú snímku, za ktorú sa jej tvorcovia rozhodne nemusia hanbiť. 

K jej celkovej efektnosti sa pridali aj také herecké mená ako Josh Hutcherson (ktorého správanie budeš naozaj nenávidieť), vždy charizmatická Phylicia Rashad alebo aj samotný Jeremy Irons. Za nás ide o veľmi solídny štart akčných filmov za tento rok, kde sa veríme dočkáme ešte mnohých minimálne takto dobre pôsobivých. Menej stupídne scenáre nás určite iba potešia…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kiná budú v roku 2024 plné trhákov: 30 top filmov, ktoré musíš vidieť

Ale ako sme sa mohli presvedčiť v prípade filmu The Beekeeper na vlastnej koži… Ani nás vlastne veľmi neurazia!

Hodnotenie: #####

 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame