RECENZIA Krásne fotky cez deň aj v noci: Motorola Fusion prekvapila cenou aj výkonom, zráža ju len batéria

Nová Motorola Edge 30 Fusion (Foto: hashtag.sk)

#Na testovanie sa nám do redakcie dostala Motorola Edge 30 Fusion. Má ísť o zlatú strednú cestu pre tých, ktorí nechcú slabšie Neo, ale ani drahšiu Ultru. Tento pokus o 600-eurovú vyššiu strednú triedu vyšiel a na svoju cenu pôsobí takmer ako vlajka. Síce Fusion nie je dokonalý mobil, no od skvelej kúpy nemá vôbec ďaleko.

Vlajkový pocit

Fusion je vyrobený z rovnakých materiálov ako o tri stovky drahšia Ultra – tela skleného chrbtu a hliníkového rámu. Ochrana na displeji je „len“ Gorila Glass 5. série. V rukách nie je príliš ťažký (cca 170 gramov), no pôsobí prémiovo, dokonca až vlajkovo. Presne takto si predstavujem vyššiu strednú triedu.

Fotoaparát vystupuje na dvakrát – najprv celý veľký modul a potom aj jednotlivé objektívy (len hlavný a ultra-wide). Kryt, ktorý dostaneš v balení, ich zvláda zakryť a na stole sa mobil síce mierne prevažuje, ale zaručene sa nepoškriabu objektívy. Podobne ako Ultra, aj Fusion má zahnuté boky displeja a to poriadne.

Na pohľad je Edge 30 Fusion krásny mobil, ktorý pôsobí ako o niečo menší brat Ultry. Spracovanie a použité materiály sú prvotriedne, pod uhlom sa mení čierna na sivú až tmavomodrú a tlačidlo uzamykania naboku má vrúbkované drážky.

Motorola Edge 30 Fusio
Motorola Edge 30 Fusion (Foto: hashtag.sk)

Fusion pôsobí v rukách neohrabane

Nemôžem si pomôcť a musím spomenúť aj to „ale“. Už od prvého dňa používania som si na zahnutý displej nevedel zvyknúť (a tom som ho štyri roky v minulosti používal denne). Chápem, že veľké zahnutie slúži na bočné svetelné notifikácie ak máš mobil displejom dolu, no zahnutie je príliš veľké a často som naňho doslova klikal v rohoch dlaňou.

Toto sa mi stávalo najmä vtedy, keď som ležal na chrbte a mobil držal nad sebou. Dosť ma to otravovalo. Displej navyše kvôli veľkému zahnutiu pôsobí vysoko – na vrchné tlačidlá som často nevedel kliknúť bez toho, aby som si mobil v ruke prechytil. Tlačidlá sú v dobrej výške (aj hlasitosti) – s nimi som problém nemal.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Mária Švarbová? Pôvodne študovala architektúru, dnes vystavuje fotografie po celom svete a oslovil ju aj Apple

Na jednej strane vyzdvihujem skvelé spracovanie, na druhej jeho praktickosť. Ak bežne používaš mobil dvomi rukami, nebudeš mať s ním žiadny problém. Používal sa mi o niečo zložitejšie ako väčšia Ultra a to aj kvôli nie presnému vyváženiu hmotnosti. Mobil je ťažký najmä na vrchnej strane (pri foťákoch), čím presúva ťažisko vyššie a teda ho robí v jednej ruke ťažším, ako v skutočnosti je.

Displej Motoroly Edge 30 Fusion
Displej Motoroly Edge 30 Fusion (Foto: hashtag.sk)

Dobrý výkon v komplikovanom rozhraní

Na Snapdragon 888+ s 5G nemám zlého slova. Mobil fungoval plynulo počas celého testovania, okrem skúšania hry Candy Crush. Mobil s ňom mal veľký problém, zložitejšie animácie sekali a padali fps. Nakoľko sa toto nestávalo v žiadnej inej hre, problém bude na strane vývojára hry a zrejme jeho optimalizácie, nie samotného smartfónu a jeho výkonu.

K procesoru si môžeš vybrať 8 alebo 12 GB RAM a dokonca až polterové úložisko. To sa v tejto cenovke nevidí vždy. Čítačka odtlačkov prstov v displeji fungovala dobre a aj internetové pripojenie cez Wi-Fi bolo rýchle a stabilné.

Znova však pripomínam, že jednou rukou je mobil náročné ovládať. Motorola do svojho čistého Androidu zasahuje len minimálne a preto horný panel je bez prechytenia mobilu nedostupný – nehovoriac o tom, že nastavenia pre jas sú hneď pod selfie kamerou. Samsung vie nastavenia presunúť nadstavbou na spodnú polovicu displeja, Motorola stále nie a je to veľká škoda.

Fusion vie pri plnej hlasitosti poriadne hučať, no prídeš tým o akékoľvek basy či čisté výšky. Na cca 70 % hlasitosti sa videá dobre počúvali a reproduktory sú mierne nadpriemerné. Stereo efekt nie je dokonalý, ale na občasné YouTube videá postačí. Na sledovanie filmov už odporúčam kvalitnejšie slúchadlá.

Vystpujúce fotoaparáty Motoroly Edge 30 Fusion (Foto: hashtag.sk)

Denné fotky

Fotoaparáty už na pohľad vyzerali, že by mohli byť pripravené na veľké veci. A naozaj sú. Cez deň fotí Fusion skvelo a je jedno, či potrebuješ hlavný objektív, ultra-wide, macro alebo dokonca aj menší zoom. 50 Mpx hlavný objektív má verné farby, ktoré sa len minimálne líšia od ultra-wide, čo veľmi chválim.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čitateľský denník: Mala 10 súrodencov, bola učiteľka a slobodná žena s finančnými problémami: Akú realitu odhaľuje jej známe dielo?

Dobrý však nie je len výsledok. Ostrenie je veľmi rýchle, focus pracoval aj na automatike podľa mojich predstáv a to ako pri fotkách, tak aj pri stabilnom videu. Za samotnú kapitolu sa dá považovať macro, ktoré prekonalo moje očakávania. Síce tu nemá svoj objektív, no dokážeš sa priblížiť k objektu (napríklad vo fotkách kvetu či listu) a odfotiť ich na vlajkovej úrovni.

Hlavný objektív nevie vždy dobre vystihnúť orezanie zaostreného objektu od rozostreného pozadia, no fotka tým príliš netrpí. Záleží aj od svetelných podmienok, či fotíš proti slnku, ktorým objektívom a podobne. 8K video som zbytočne neskúšal, ale 4K je parádne, lenže chýba mu 60 snímok za sekundu. 32 Mpx selfie kamera je na svoju cenu dobrá, v tme ale nevie dobre pracovať s portrétovým režimom.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

V noci som skúsil osvetlené aj neosvetlené scény. V neostených Fusion mierne pohorel, no na svoju cenu som to aj očakával. Fotka je zrnitá, farby zlé a celkový dojem modrého filtra neprirodzený. Mierne osvetlený objekt je na tom už lepšie (krík v galérii).

Automatika s nočným režimom síce osvetlí objekt, ale aj pozadie, ktoré pôsobí príliš modro. Na druhú stranu 50 Mpx bez nočného režimu scénu príliš neosvetlí, no ani pozadie a fotka preto dostane väčšiu hĺbku a vernejšie spracovanie. Odporúčam fotiť na dvakrát a vybrať, ktorá je podľa teba lepšia.

Nočnú ulicu pre istotu zver automatike. Hlavný objektív dlho zaostruje a preto je väčšia šanca mierne rozmazanej finálnej fotky. Farbám dokonca taktiež neprilepší. Celky nechaj na automatiku, blízke objekty foť dvojmo – toľko moja rada. No a škoda, že to skvelé macro v noci nefunguje ani na osvetlenom objekte – tu použi 50 Mpx a orež fotku, bude vyzerať rovnako detailne, no farby budú stokrát lepšie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Gramatika: Vokalizácia, onomatopoja či zvukomalebné citoslovcia... Ak ti tieto pojmy nič nehovoria, pomôžeme ti zorientovať sa!

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria na nabíjanie

Batéria ma príliš nepotešila – nevydržala mi ani dva dni. Vždy som sa pohyboval na úrovni niečo cez 6 hodín so zapnutým displejom. Ide pritom o priemer. Edge 30 Fusion má 4400 mAh batériu. Čakal som lepší výsledok, po prvýkrát som z batérie Motoroly mierne sklamaný.

Nabíjanie však vylepší dojem. V papierovom ekologickom balení nájdeš 68 W originálnu nabíjačku aj s káblom USB-C do USB-C. Mobil je na 100 % nabitý zaručene do 40 minút, za desať minút vieš nabiť asi 40 % batérie. Tak ako väčšina mobilov, aj Fusion po 80 % mierne spomalí a posledné percentá trvajú trochu dlhšie.

Sklamaný som zas a znovu a to z absencie bezdrôtového nabíjania. Ja viem, že takéto komponent zvyšujú výrobnú cenu a aj hmotnosť zariadenia, ale mobil za 600 eur by niečo takéto mal už automaticky mať. Stačilo by pokojne aj 5 W. Možno by som potom nadával na trojhodinové nabíjanie, ale aj to by bolo stále lepšie ako žiadne.

Batéria Motoroly Edge 30 Fusion
Batéria Motoroly Edge 30 Fusion (Foto: hashtag.sk)

Verdikt

Motorola Edge 30 Fusion napokon prekvapila viac, ako som čakal. Po testovaní modelov Neo a Ultra by som napriek tomuto smartfónu stále vyzdvihol Ultru v pomere cena/výkon. Za tri stovky naviac ponúka vylepšenia takmer v každom sektore.

Ak ale chceš na mobile ušetriť, tak vlajkový pocit vieš mať aj z modelu Fusion. Treba brať od úvahy zopár nedostatkov. Fotky, rýchle káblové nabíjanie, pekný displej aj poctivé spracovanie sú na tvojej strane. Osobne mi nadstavba čistého Androidu od Motoroly už dlhšie nevonia, no kvôli nej by som ťa od kúpy určite neodrádzal.

Fusion si svoje publikum nájde a ak ho objavíľ niekde s cashbackom alebo akciou pod 600 eur, kúpou nič nepokazíš. Všetky tri novinky od Motoroly sa túto jeseň vydarili, aj keď (prekvapujúco) Ultra je najkomplexnejšia z nich a za cenu, ktorej by zástanca systému Android nemal dlho odolávať.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame