Kto je Mária Švarbová? Pôvodne študovala architektúru, dnes vystavuje fotografie po celom svete a oslovil ju aj Apple

Mária Švarbová so svojou knihou Swimming Pool

Mária Švarbová je známa na celom svete (Zdroj: Instagram/maria.svarbova)

#Hoci vyštudovala reštaurátorstvo a archeológiu, už od roku 2010 sa Mária Švarbová profesionálne venuje fotografovaniu. Na svojom konte má viacero prestížnych ocenení a magazín Forbes ju dokonca zaradil do známeho rebríčka 30 pod 30. Jej fotografie sú typické absenciou emócií a čistými líniami. Hlavnú úlohu v nich zohráva priestor, ktorý spolu s architektúrou označila v rozhovore pre Dokument Magazín za svoj hlavný zdroj inšpirácie.

VIZITKA
Meno: Mária Švarbová
Dátum narodenia: 6. máj 1988
Charakteristika: Umelecká fotografka

Mária Švarbová sa narodila v Zlatých Moravciach, no vyrastala v obci Slepčany. Vyštudovala reštaurátorstvo na Škole umeleckého priemyslu Josefa Vydru v Bratislave a neskôr archeológiu na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Hlavným prostriedkom umeleckého vyjadrenia sa však pre ňu stala fotografia. Prvú zrkadlovku dostala od sestry a svoju prvú sériu fotografií nazvala Kúsok z prírody.

Priestor a architektúra v centre pozornosti

Prírodu by si v súčasnej Máriinej tvorbe hľadal márne. Umelkyňa nemá v obľube zelenú farbu a zvyčajne sa jej vyhýba. Svoje fotografie charakterizuje ako akýsi fiktívny dokument, v ktorom sa bežné scény z každodenného života prelínajú s umelo vytvoreným svetom.

Hoci v počiatkoch svojej tvorby sa Mária venovala aj fotografovaniu portrétov, dnes sa zameriava na človeka ako súčasť celku. Bez emócií či výrazu v tvári. Spolu s človekom je v centre pozornosti priestor a architektúra. Fotografka je obdivovateľkou architektúry z obdobia socializmu, čo je zrejmé aj z viacerých jej diel.

Slávna séria slovenských plavární

Asi najznámejšou sériou fotografií Márie Švarbovej je Swimming Pool. Táto séria vyšla v roku 2017 aj v knižnej podobe. Koncept vznikol už tri roky predtým a fotografku k nemu inšpirovala architektúra plavárne v Zlatých Moravciach. Sériu tvoria fotografie z trinástich slovenských plavární, postavených medzi rokmi 1920 až 1970.

Jednoduché, až sterilné prostredie plavární, typické pre funkcionalistickú architektúru, pôsobilo podľa umelkyne priam futuristicky. Tieto priestory sú plné čistých, symetrických línií a modelky na fotografiách miestami pripomínajú skôr figuríny. Akoby bez života, neprejavujúce žiadne emócie. Vynikajú len vďaka farebným plavkám či kúpacím čiapkam.

Výstavy po celom svete

Experimentovanie, a to nielen s priestorom, ale aj s farbami a atmosférou je takisto súčasťou Máriinho fotografického štýlu. Jej tvorba je známa prakticky na celom svete. Vystavovala v mestách ako New York, Miláno či Marseille. Rozsiahlu expozíciu, ktorej súčasťou bola celá jej tvorba, mala v taiwanskom meste Taipei.

Od 7. októbra vystavuje v španielskej galérii La Térmica. Jej fotografie boli uverejnené aj v prestížnych publikáciách ako Vogue či The Guardian. Okrem Swimming Pool sú jej ďalšími známymi sériami napríklad Futuro Retro, ktorá tiež vyšla v knižnej podobe, či Fragile Concrete.

Fotografka sa najradšej venuje práve vlastným umeleckým projektom, no má za sebou aj niekoľko spoluprác. Na mobil nafotila sériu desiatich fotografií pre Apple, ktoré boli súčasťou ich kampane „Shot on iPhone“. K tejto spolupráci došlo, paradoxne, až keď spoločnosť oslovila Máriu druhýkrát, pretože v minulosti ich ponuku kvôli vyťaženosti odmietla.

Okrem toho spolupracovala napríklad aj s Museum of Ice Cream v New Yorku či slovenskou módnou značkou NEHERA. Oslovil ju tiež Metropolitný inštitút Bratislavy, pre ktorý nafotila sériu z kúpeľov Grössling.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, dokumentmagazin.sk
Odporúčame