RECENZIA Ohybný Z Fold 4 sa zlepšil hardvérovo aj softvérovo: Je tento mobilný hybrid budúcnosť smartfónov?

Smartfón Samsung Galaxy Z Fold 4

Smartfón Samsung Galaxy Z Fold 4 (Foto: hashtag.sk)

#Okrem nového Flipu som na testovanie dostal aj Galaxy Z Fold 4. generácie. Oproti Flipu sa otvára vertikálne a jeho pointou nie sú kompaktné rozmery, ale prechod z bežnej veľkosti mobilu na tablet. Podarilo sa Flipu vychytať minuloročné chyby? Pozeráme sa na budúcnosť mobilného odvetvia?

Pevnejší pánt a matný finish

Čo som si na dizajne všimol ako prvé, bol pomerne veľký model fotoaparátov. Z Fold 4 má totiž rovnaké objektívy ako februárová vlajková loď S22. K samotným fotkám sa ale dostanem neskôr. Aj Fold dostal tento rok matné spracovanie, čo mu dodáva jednak na elegancii, ale aj na praktickosti – neostávajú na ňom odtlačky prstov.

Po otvorení som však zistil, že mobil má aj nový tuhší pánt. Otvoriť ho bez krytu je niekedy makačka pre brušká prstov. Na rozdiel od Flipu ho ale nebudeš otvárať často – všetky úkony vybavíš na prednej obrazovke, ktorá funguje ako bežný smartfón.

Jeho hrúbka v otvorenom stave je len 6 milimetrov, no v zatvorenom raz toľko. Kým v otvorenom stave pôsobí ľahko a vyváženie hmotnosti je v režime tablet skvelé, v zatvorenom stave tých 263 gramov pocítiš. Časom si na to ale zvykneš.

Nový Z Fold 4 má matný chrbát
Nový Z Fold 4 má matný chrbát (Foto: hashtag.sk)

Selfie kamera zmizla ešte viac

Poďme sa teda pozrieť dovnútra. Po otvorení na mňa čakal 7.6-palcový 120 Hz displej s atypickým rozlíšením 1812 x 2176 pixelov. Má o niečo vyšší jas ako minulý rok a tiež o niečo tenšie rámčeky. Vďaka tomu je o pár milimetrov menší bez toho, aby to ubralo z veľkosti displeja.

Selfie kameru vo vnútornom displeji sa snaží Samsung znova skryť pixelmi. Nie je to stále to pravé orechové, ale počas hrania či browsovania na internete som ju v podstate nevnímal. Asi takto – ak sa na skrytú kameru budeš sústrediť, nájdeš ju, ak nie, tak ti zmizne preč zo zorného poľa.

Keďže má len 4 Mpx, a aj tie musí občas dorátavať kvôli zavadzajúcim pixelom, výstup z nej stále nie je dobrý. Odporúčam využívať 10 Mpx selfie kameru na prednom displeji (nie je pod displejom). Tú vnútornú ber iba ako nevyhnutnosť pri občasných hovoroch. Je použiteľná, ale nie na fotenie portrétových fotiek.

Režim flex
Režim flex (Foto: hashtag.sk)

Pôsobí skvelo ako mobil aj ako tablet

Počas používania som sa pristihol pri tom, ako mobil otváram len v naozaj nevyhnutných prípadoch. Pri modeli Z Fold 4 verím Samsungu, že by mi pánt vydržal približne spomínaných päť rokov. Využíval som ho však pomerne málo v režime flex – teda v polootvorenom stave.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Juraj Slafkovský prichádza do hry NHL: Jeho tvár sa však príliš nepodobá a nepoteší ani jeho skóre

Tlačidlo odomykania na pravej strane je v dokonalej výške pre moje ruky a čítačka odtlačkov prstov je okamžitá. Ak máš otvorenú apku v zatvorenom stave a otvoríš mobil, apka sa prispôsobí väčšiemu displeju. YouTube video dokonca ani neprestane hrať. Všetko funguje intuitívne.

Nefunguje to však spätne – zatvorenie vnútorného displeja znamená automaticky vypnutie apky a zamknutie zariadenia. Po odomknutí predného displeja si znova na domovskej ploche. Osobne by som pridal do nastavení možnosť zamknutia alebo pokračovania v práci.

Z Fold 4 v otvorenom a zatvorenom stave
Z Fold 4 v otvorenom a zatvorenom stave (Foto: hashtag.sk)

Ukážkový multitasking

Softvér pridal spodnú lištu aplikácií – maximálne tu môžeš mať šesť vopred predvolených a dve naposledy otvorené. V otvorenom stave pôsobí síce ako tablet, ale softvérovo sa správa ako počítač. Využívať ho s novým taskbarom bolo skvelé a ide o najlepší spôsob multitaskingu, aký som ma mobile kedy videl.

Aplikácie môžu byť na displeji rovno tri – jedna na polovici a dve na druhej zdieľanej polovici. Ich veľkosť môžeš meniť. S perom, ktoré som na test nedostal, by som zrejme prehlásil, že majiteľ tohto mobilu si už nikdy nemusí kúpiť tablet.

Niektorým apkám, najmä tým od tretích strán, chýba ešte optimalizácia – napríklad stories na Instagrame orežú asi 20 % vrchnej aj spodnej časti, takže fotky či videá na výšku nevidíš celé. Samsung má svoje aplikácie a tie od Google plne pokryté a ovládanie je skvelé.

Nový Snapdragon 8+ Gen 1 dodáva výkon a šetrí batériu zároveň. Asi ti nemusím hovoriť, aké plynulé a parádne je hranie hier na vnútornom displeji. Hráčom na smartfónoch odporúčam zbystriť pozornosť. Stereo z reprákov je dobré v zatvorenom aj otvorenom stave, respektíve v horizontálnej aj vertikálnej polohe. Stredný pánt je na displeji cítiť, ale počas používania si ho nebudeš všímať.

Multitasking na Galaxy Z Fold 4
Multitasking na Galaxy Z Fold 4 (Foto: hashtag.sk)

Denné fotky

Pri fotení budeš ihneď otvárať zariadenie, pretože náhľadový displej s veľkosťou takmer osem palcov nemá jednoducho žiadny mobil. A fotky počas dňa sú veľmi podobné, až rovnaké ako spomínaná S22. Hlavný 50 Mpx snímač má uveriteľné farby a zbytočne nepresycuje. Detailov je veľa, ostrenie rýchle a čisté – výstupy si už pozri sám.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chceš ísť študovať do sveta? Svoju vysnívanú školu v zahraničí nájdeš teraz na veľtrhu #ŠtúdiumBezHraníc

U Samsungu som zvyknutý na príliš sýte farby a počas fotenia na ultra-wide. Ultra-širokouhlý snímač má 12 Mpx a robí pekné fotky, no na automatike pridáva tradičný samsungovský kontrast, ktorý budeš chcieť zrejme neskôr upraviť. Je to však vec vkusu a niekomu sa tieto sýte farby môžu páčiť.

Prekvapil ma najmä teleobjektív, ktorý je použiteľný aj na 10x zoome. Optický je síce len trojnásobný, no na sociálne siete by som sa nebál ísť do spomínaného 10-násobného. Fotky z neho vyzerajú podobne ako macro. Všetko nad touto hodnotou je však už nepoužiteľné, aj keď som rád, že maximálka je tu až 30-násobný zoom.

Video nakrúca v 8K na 24fps a je úplne totožné ako S22. Nemôžem ho hodnotiť, keďže 8K televíziu nemám, ale aj pri zoomovaní je obraz kvalitný. Stabilnejší obraz je však na 4K 60fps, ktorý má navyše aj o niečo sýtejšie farby. Selfie kamera z predného displeja ujde, ale videl som aj lepšie – dokonca v Samsungoch. Portréty stále nie sú jej dobrý kamarát.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

Bol som zvedavý, či nočné fotky zvládne rovnako dobre ako S22. Na počudovanie áno, aj keď mám pár „ale“. Objekty z hlavného snímača fotí Z Fold 4 veľmi pekne, ale nesmú byť obrovské alebo príliš ďaleko. Tak som skúsil odfotiť obrovský objekt ďaleko odo mňa a výsledok nie je uspokojivý. Zlepší sa jedine vtedy, ak zapneš 12 Mpx automatiku s nočným režimom.

Niežeby nebol objekt dostatočne osvetlený alebo málo detailný, ale jeho okolie jednoducho nevyzerá ako noc, ale ako modro-fialovo-čierna obloha.  Na druhej strane, blízke a malé objekty sa oplatí fotiť na 50 Mpx bez nočného režimu. Fotka často ponúkne vernejšie spracovanie a lepšiu hĺbku (viď pohár z IKEA). Vždy radšej urob dve fotky (50 Mpx aj automatiku) a lepšiu si nechaj. Je to istota.

Najviac ma prekvapilo macro. Aj keď tu nemá samostatný objektív a ide v podstate o automatický 12 Mpx hlavný snímač s lepším priblížením k objektu, výsledok je skvelý – stačí pozrieť v galérii. 4K video je tiež fajn, 8K je už trošku horšie a selfie kamera má vďaka dobre svetelnosti pekné výstupy.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 30 najlepších superhrdinských filmov: Čo by si okrem Iron Mana, Avengerov či Batmana mal ešte vidieť?

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria a nabíjanie

Batéria Z Fold 4 síce nevydrží tak dlho ako priemerný tablet, no vydrží viac ako priemerný mobil. Nie je najlepšia, ale uspokojí. Doba zapnutého displeja bola takmer vždy viac ako 7 hodín pri štandardnom používaní predného aj vnútorného displeja. Ak nebudeš mobil otvárať, batérii to príliš nepridá.

Prakticky sa tu bavíme o hybride s dvojdňovou batériou, čo si určitú pochvalu zaslúži. Vďačiť môže aj novému procesoru. Z mojej praxe: v pondelok som mal 100 % batérie, vybitý mobil bol v utorok večer. Nie je to teda celých 48 hodín. Nabíjať budeš každú druhú noc. S tým som maximálne oukej.

Škoda, že nabíjanie stále zaostáva za väčšinou konkurencie. 25 W je dnes už málo a mobil nabiješ približne za hodinu a pätnásť minút. Bezdrôtové trvá necelé tri hodiny a 4.5 W reverzné je vhodné len na nabíjanie slúchadiel alebo hodiniek (podporovaných). Druhý mobil by si takto nabíjal veľmi dlho. Z praxe potvrdzujem, že na 3 % dobitia druhého mobilu som potreboval 11 minút.

Batéria Samsung Galaxy Z Fold 4
Batéria Samsung Galaxy Z Fold 4 (Screenshot: hashtag.sk)

Verdikt

Tohtoročný Fold je lepší ako tohtoročný Flip. Nepriniesol okrem matného prevedenia do dizajnu nič nové, no zlepšil sa softvérovo, čo je zrejme oveľa dôležitejšie. Multitasking dostal vďaka taskbaru, jednoduchému zapínaniu, premiestňovaniu a usporiadaniu aplikácií svoju jedinečnosť a bude mi chýbať.

Tento rok Fold 4 dokonca klesol na cene o stovku a za 1799 eur v základnom 12/256 GB modeli ide o veľmi dobrú kúpu. Teda, ak ťa nelimituje rozpočet, chceš hybridný mobil a nevadí ti, že za kryt a pero dáš ďalšie dve stovky. Samsung má navyše časté akcie a výkupy. Svoj potenciál však Fold znova naplnil, a to ešte viac ako kedykoľvek predtým.

Dúfam, že Samsung odstráni medzeru v zlome, vylepší skrytú selfie kameru v otvorenom displeji a zlepší nabíjanie. Apky tretích strán by mali popracovať na optimalizácii. Myšlienka malého mobilu s veľkým displejom je budúcnosť – či sa ti to páči alebo nie. Samsung to stále robí najlepšie, aj keď je ešte čo vylepšovať. Tento rok Fold porazil Flip a priniesol zmysluplné zmeny. Len tak ďalej.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame