Rebríček najlepších hip-hopových a rapových filmov: Nie je to len Eminem, na zoznam sa dostal aj jeden slovenský!

Snímka 8 Mile

Film 8 Mile s Eminemom (Zdroj: Universal Pictures)

#Hip-Hoprap spolu veľmi úzko súvisia, a preto sme do nášho rebríčka zakomponovali filmy z oboch žánrov. Či už ide o hudobné, dramatické, tanečné, komediálne, romantické, kriminálne alebo dokumentárne filmy, vyberali sme ich len na základe ich spätosti s daným štýlom hudby a tanca. Ktorý z nich máš najradšej?

Straight Outta Compton (2015)

Kalifornský Compton je jedno z najnebezpečnejších miest v Amerike. Kriminalita je tu na dennom poriadku. Práve tu vzniká hudobný žáner, ktorý má zmeniť svet. Dokážu ale revolucionári z Comptonu, že nie každý, ktorá má tmavú farbu pleti, musí mať policajtmi namaľovaný terč na chrbte?

Fresh (1994)

Michael je 12-ročný chlapec z New Yorku. Vyrastá s tetou, snaží sa nezanedbávať školu a sem-tam kvôli finančnej tiesni pomôže aj drogovým dílerom. Takto ale žiť nechce. Chlapec, ktorý si hovorí Fresh, sa postaví na vlastné nohy a vydá sa cestou za svojím snom.

8 Mile (2002)

8 Mile nie je Eminemova biografia, ale fiktívny príbeho Jimmiho. Aj keď uznávame, tá paralela je až prekvapivo blízka. Jimmi chce byť rešpektovaný, nájsť si pekné dievča a žiť dôstojný život. Ten mu ale ulice Detroitu nechcú dovoliťm a tak sa musí z nehostinného prostredia predrať vlastným umením.

Fear of the Black Hat (1993)

Tento dokumentárny film zaznamenáva vzostup a pád podľa mnohých nie veľmi talentovanej, no predovšetkým výrazne kontroverznej hip-hopovej skupiny NWH (Niggaz with Hats) z 90. rokov. Známi boli svojimi svojráznymi čapicami, ktoré by si v tých časoch na uliciach určite neprehliadol.

Dave Chappelle’s Block Party (2005)

Dave Chappelle pripravuje v uliciach New Yorku živé vystúpenie. Pozve desiatky ľudí, ktorí niečo znamenajú a vyzerá to tak, že takúto párty ešte Veľké jablko nevidelo. Dokument je sondou do života (nielen) Dava Challella od oscarového tvorcu Michela Gondryho za najlepší originálny scenár.

Bulworth (1998)

Senátor Jay Bulworth vie, že jeho kariéra sa končí. Preto sa rozhodne, že zmení štýl politiky. Jedného dňa začína každému a pri každej príležitosti hovoriť len pravdu. To ho ale znovu vynesie na prvé miesto v popularite medzi obyvateľmi. Musí však ešte zastaviť mladého zabijaka, ktorého si najal na svoju popravu.

House Party (1990)

Kid ‘N Play je pseudonym dvoch kamarátov, ktorí chcú preraziť v rapovom odvetví. Jedného dňa odchádzajú rodičia na niekoľko dní preč. Chalani využijú príležitosť a usporiadajú párty, na ktorej ukážu priateľom svoj talent. Komédia dostala vďaka svojej popularite viaceré pokračovania.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto bol Vincent Van Gogh? Umelecký génius s odrezaným uchom, jeho najdrahší obraz vydražili za 117 miliónov dolárov

Get Rich or Die Tryin‘ (2005)

50 Cent je jedným z najuznávanejších raperov na svete. Taktiež je hrdinom tohto hudobného dramatického filmu. Vystupuje ako Marcus, ktorý sa po tom, čo jeho matku zavraždili, rozhodne dílovať drogy a zarobiť veľké peniaze. Takto ale svet v skutočnosti nefunguje…

Krush Groove (1985)

New Yorkom sa v 80. rokoch šíri nová hudobná vlna. Spoločne s rapom sa dostáva na výslnie aj hip-hop. Krush Groove je malou firmou, ktorá investovala do výroby a predaja platní s novým hudobným žánrom. Prichádzajú však exekúcie a majiteľ Russell musí prísť na to, ako situáciu vyriešiť bez toho, aby firma skrachovala.

Black and White (1999)

Dve farby v názve filmu odrážajú dve tváre New Yorku. Táto snímka sa sústredí najmä na tú čiernu, ktorá je plná hip-hopu, rapu, kriminality a drog. Sú však ľudia, ktorí chcú prekročiť tenkú hranicu medzi nimi. Preto sa jedného dňa manželská rodina rozhodne nakrútiť veľmi zaujímavý dokument.

Do the Right Thing (1989)

Mookie je roznášačom pizze. Miluje svoje mesto, ľudí v ňom a rap. Práca u Talianov mu však kredity vo svojom meste nepridáva. A keď jedného dňa príde na scénu majiteľov syn Pino s jeho rasistickými poznámkami, mesto sa stane bojiskom dvoch odlišných kultúr. Snímku nakrútil uznávaný Spike Lee, ktorý si rovno zahral aj hlavnú postavu.

Step Up (2006)

Tyler žije v Baltimore, no sníva, že odtiaľ raz utečie a odíde žiť svoj sen. Nora je zasa balerína, ktorej sa mesto taktiež nepozdáva. Ak sa chce v živote posunúť, musí sa ním jedine pretancovať. Dostane ponuku splniť si svoj sen, no potrebuje partnera na tanečné vystúpenie. A v tej chvíli stretne Tylera.

Something from Nothing: The Art of Rap (2012)

Režisér filmu Ice-T sa vydáva na hlbokú osobnú cestu, v ktorej odhalí, ako sa táto „hudba z ulice“, teda rap, rozrástla na jeden z dominantných žánrov na svete. Počas cesty stretáva Ice-T celé spektrum hip-hopových talentov, od zakladateľov, cez nové tváre, až po svetové hviezdy, akými sú Common, Dr Dre, Snoop Dogg či Mos Def.

New Jack City (1991)

Crack ovládol černošskú štvrť Harlem, rovnako ako ostatné časti New Yorku. Vďaka droge existuje kráľovstvo drogového magnáta Nina Browna. Film je príbehom mafiána, ktorého cesta k moci znamenala milióny ľudí závislých na tvrdých drogách a mnohé obete pouličných bojov.

Dope (2015)

Malcolm sa pomaly pretĺka životom v rodnom Los Angeles. Posiela prihlášky na vysoké školy, absolvuje niekoľko rozhovor a to je tak všetko. Dostane však pozvánku na oslavu drogového dílera, ktoré zmení jeho život na jedno obrovské dobrodružstvo. Režíruje jeden z tvorcov Mandaloriána.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
5 farebných kombinácií, ktoré ti zaručia luxusný vzhľad: Máš ich v šatníku?

Hustle and Flow (2005)

DJay je len pouličným podvodníkom, ktorý okráda ľudí. Zisťuje však, že by mohol byť aj nadaným raperom. Skontaktuje sa s kamarátom zo strednej školy, aby spoločne nahrali jeho prvý album. Táto skúsenosť mu zmení život od základov. DJay je dôkazom, že každý si môže splniť svoj sen.

Notorious (2009)

The Notorious B.I.G. bol mladý, no mimoriadne talentovaný a úspešný raper. Svoj talent objavil ešte v 70. rokoch. Tento dokument hovorí o mužovi, ktorý dokázal zmeniť svoje okolie a je jedným z otcov rapového žánru. Jeho slávu nezatienila ani tragická smrť v roku 1997.

Breakin‘ (1984)

Kelly je mladá a atraktívna študentka. Nemá rada prísny režim svojich učiteľov a kvôli striktným pravidlám odchádza z tanečnej školy. Na tanec však nezanevrie, práve naopak. Zmení ho na nepoznanie. Brekin‘ je jedným z prvých úspešných filmov o break dance a jeho dopade na kultúru.

CB4 (1993)

Albert a jeho priatelia Rip a Otis sú ctižiadostiví raperi. Už skúsili každý trik na to, aby prenikli do hudobného priemyslu, no stále bez úspechu. Keď nemôžu byť slávni, rozhodnú sa byť neslávne slávni. Presedlajú na gangsterský rap a využijú na to aj miestneho zločineckého bossa. Hlavnú postavu si v tejto komédii strihol Chris Rock.

State Property (2002)

Beans je frustrovaný, pretože sa ocitol na mizine. Rozhodne sa, že jediný spôsob, ako si splniť sen, je ísť bezhlavo za ním. Tak začína príbeh jeho skupiny ABM, ktorá preberá mesto, buduje svoju ríšu a pritom spôsobuje totálny chaos. Čoskoro sa však do ich života pripletú rodinné problémy a polícia.

Beat Street (1984)

Snímka Beat Street rozpráva príbeh detí z ulíc južného Bronxu, ktoré vymýšľajú nové a kreatívne nápady na spopularizovanie rapu a break dancu najmä grafitmi a inými nekalosťami. Snímku nakrútil režisér nejedného televízneho vystúpenie Dava Chappella.

Beats, Rhymes and Life: The Travels of A Tribe Called Quest (2011)

Herec Michael Rappaport patrí od detstva k milovníkom rapu. Svoj filmový debut preto venoval práve tomuto žánru. Beats, Rhymes & Life je profilom A Tribe Called Quest – jedného z najinovatívnejších a najvplyvnejších hip hopových združení všetkých čias. Názov je odvodený od rovnomenného albumu skupiny, do ktorej zákulisia Rappaport nahliada.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
10 najväčších lákadiel v tíme Slovenska na MS 2023 v Rige: Koho sa oplatí sledovať?

Boyz N The Hood (1991)

Tento režisérsky debut Johna Singletona sleduje osudy troch chlapcov v černošskom gete v Los Angeles. Ich príbeh začína, keď majú 10 rokov. Po siedmich rokoch je však jeden z nich brutálnym spôsobom ubitý na smrť. Jeho kamarát plánuje pomstu.

Tempos (2020)

Hudobný dokument Tempos rozpráva príbeh Patrika „Rytmusa“ Vrbovského a jeho 30-ročnej rapovej kariéry. Príbeh je mapovaním cesty z nuly na vrchol. Film na pozadí zároveň odhaľuje dejiny rapu a hip-hopu na Slovensku očami Rytmusa a ďalších ľudí, ktorí žáner priniesli na našu pôdu.

Brown Sugar (2002)

Priatelia Sidney a Dre sa poznajú od detstva. Obaja mali radi hudbu a milovali hip-hop. Ich cesty sa ale po škole rozišli. Dre je majiteľom úspešnej firmy, Sidney zasa uznávaná novinárka. Stretnú sa po dvadsiatich rokoch a obaja uvažujú nad tým, či skutočne v živote našli pravú lásku.

Wild Style (1983)

Hip-hop sa v Amerike 80. rokov dostal aj do povedomia verejnosti. Zoro maľuje grafiti a zároveň upevňuje svoj vzťah s Rose. Wild Style sa považuje za vôbec prvý film o hip-hope a zachytáva atmosféru kultúry mesta s takmer dokumentárnou autenticitou.

How High (2001)

Dvaja obyčajní chalani sa rozhodli fajčiť marihuanu, pretože má údajne neobvyklý efekt na ich mozgový potenciál. Ich IQ vzrastie natoľko, že by zvládli aj Harvard. Lenže keď sa ich zásoby trávičky stenčujú, musia si poradiť sami. A vtedy sa rozhodnú zabaliť do papierikov naozaj čokoľvek.

A Man Named Scott (2021)

Tento dokument sleduje život a cestu nádejného mladíka menom Scott Mescudi. Uvidíš, ako sa mu poradilo vydať prvý album, ako prebieha tvorivý proces, aj ako sa bojuje s depresiou a osamelosťou. Jeho tvorbu však dnes poznáva celý svet pod prezývkou Kid Cudi.

I Got the Hook Up (1998)

Čo ak by sa ti náhodou dostal do rúk nákladiak plný „tovaru“? Poriadne si rozmysli, čo s ním. Ice Cube, Master P či Snoop Dogg, hlavné tváre filmu, majú jasný plán. Jedného dňa však zistia, že sa zaplietli do veľmi nebezpečnej hry s gangstermi aj s FBI.

You Got Served (2004)

Elgin a David sú kamaráti, ktorí by si chceli otvoriť vlastné nahrávacie štúdio. Majú sa však obrovskú konkurenciu, ktorá ich vyzýva na súboj. Jedno vystúpenie môže o všetkom rozhodnúť. V tomto hudobnom filme si zhrali mnohé osobnosti amerického hip-hopu.

 

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, ČSFD
Odporúčame