Rebríček 30 najlepších katastrofických filmov: Koniec sveta sa blíži!

Apokalyptický film 2012 od Rolanda Emmericha

Apokalyptický film 2012 od Rolanda Emmericha (Zdroj: Columbia Pictures)

#Kedy nastane posledný deň Zeme? Ako by ľudstvo reagovalo? A má vôbec šancu na prežitie? V rebríčku najlepších apokalyptických filmov sa pozrieme na to, ako si filmári predstavovali koniec ľudstva pred desaťročiami a ako si ho predstavujú dnes. Ktorý z filmov máš najradšej?

Armageddon (1998)

Zem prestane existovať za 18 dní. Presne toľko delí našu planétu od zrážky s obrovským asteroidom veľkosti stredného štátu. Záchrana sveta spočíva v rukách pár vyvolených, ktorý musia na telese pristáť a vykloniť ho z kurzu. Títo hrdinovia sa však na Zem možno nikdy nevrátia…

Cloverfield (2008)

V malom newyorskom klube je párty. Jeden z partie priateľov totiž odchádza z mesta a chce dať známym posledné zbohom. Mesto je však terčom útoku monštra, ktoré sa chystá zničiť ľudstvo. Celý film je pritom nakrútený akoby na ručnú kameru, čím vyvoláva bezmocný a klaustrofobický pocit.

The Planet of the Apes (1968)

Charlton a dvaja astronauti na spoločnej misii za novými planétami sa náhle preberú z hybernácie. Ich kozmická loď je poškodená, a tak musia núdzovo pristáť na najbližšom telese v okolí. Zisťujú, že tu žije civilizácia, ktorá nie je úplne vzdialená ten našej – všade na planéte totiž pobehujú hovoriace opice.

Terminator (1984)

V roku 2029 ovládli našu Zem stroje, ktoré po vzbure prevzali kontrolu. Ľudský vodca odporu je však vytrvalý a preto roboty posielajú do minulosti Terminátora, aby zneškodnil matku vodcu ešte pred tým, ako sa narodí. Osud sveta tak spočíva v jej rukách. Film sa stal kultovým a započal dodnes úspešnú franšízu.

12 Monkeys (1995)

James prežil väčšinu svojho života v podzemí. Všetko to začalo ešte v 90. rokoch, keď sa vo vzduchu rozšíril nebezpečný vírus, ktorý vyhladil takmer celé ľudstvo. Teraz, keď sa píše rok 2025, žijú ľudia ako krtkovia. Vyzerá to tak, že jediná nádej nášho druhu na záchranu leží v ceste do minulosti. Stihneme zastaviť vírus včas?

28 Days Later (2002)

Kuriér Jim sa jedného dňa preberá na jednotke intenzívnej starostlivosti. Vôkol neho je pusto, nemocnica vyzerá prázdno a všade je neporiadok. Jim sa totiž prebudil 28 dní po tom, čo šimpanzy začínajú napadať ľudí a stávajú sa dominantným druhom. Vyzerá to tak, že je posledným človekom na Zemi. Či?

World War Z (2013)

Príbeh filmu sa začína v deň, keď si ľudstvo musí poradiť s nákazou, ktorá mení človeka v chodiacu mŕtvolu. Reportér Gerry je po prevoze do dočasného útočiska poverený úlohou, aby zistil pravdu o pôvode vírusu. Kto zaň môže? Ako sú ľudia mutovaní? A existuje liek, ktorým by sa dali zachrániť tí, ktorí prežili?

Independence Day (1996)

Je 2. júla a celá Amerika sa pripravuje na oslavy Dňa nezávislosti. Nad Mesiacom sa však presúva zlovestný tieň smerujúci k Zemi. Výskumná základňa v Novom Mexiku zachytí signály z vesmíru, ktoré vysiela obrovská kozmická loď mimozemského pôvodu. Má pred sebou ľudstvo posledné tri dni života?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Fashion trendy na jar a leto: Vyberieš si farebný grunge alebo to dáš na Wednesday?

Melancholia (2011)

Melancholia je druhý diel trilógie „depresia“ od Larsa von Triera o dvoch sestrách, z ktorých tá mladšia sa práve vydáva. Svadobná slávnosť sa odohráva na starobylom vidieckom sídle. Sviatočnú náladu však pokazí náhla hrozba v podobe červenej planéty s názvom Melancholia, ktorá vystúpila spoza Slnka a pre Zem znamená bezprostrednú katastrofu.

2012 (2009)

Podľa majského kalendára by posledným dňom na Zemi mal byť 21. december 2012. Presne v tento deň totiž kalendár končí. Slnečná erupcia začína ovplyvňovať zemské jadro a tektonické dosky sú odrazu nestabilné. Kto prežije a kto bude obeťou katastrofy, na ktorú nebolo ľudstvo nikdy pripravené?

Annihilation (2018)

Vyzerá to tak, že na Zemi sa objavil nový, pre nás dosiaľ neznámy ekosystém. Každý, kto sa rozhodol ho preskúmať, v ňom nenávratne zmizol. Teda až na manžela mladej biologičky, ktorá sa vydáva v jeho stopách, aby dala ľudstvu odpovede. V nadčasovom filme Alexa Garlanda si zahrala Natalie Portman.

Children of Men (2006)

Predstav si Zem v roku 2027. Ani zďaleka to nie je pokojné miesto. Už devätnásť rokov sa nenarodilo jediné dieťa a ľudstvo začína vymierať. Bojuje sa o každý liter vody a o každý meter priestoru. Theo sa v tomto výpravnom filme Alfonsa Cuarona pokúša dopraviť neznámu ženu do bezpečia. Je jedinou nádejou ľudstva. Je totiž tehotná.

Don’t Look Up (2021)

Dvaja astronómovia vyrážajú na turné po svete. Nie, nemajú hudobný talent. Chcú upozorniť verejnosť na to, že čoskoro do Zeme narazí smrtiaca kométa a vláda USA na ich výzvy nereaguje. No zdá sa, že nikoho táto novinka nezaujíma. Teda až do chvíle, keď to vyzerá, že má Zem už všetko zrátané.

I Am Legend (2007)

Vražedný vírus vyhladil takmer celé ľudstvo. Bývalý vedec Robert s tvárou Willa Smitha prežil len vďaka svojmu dôvtipu a pravidlám. Žije v New Yorku so svojím psom a von vychádza len počas dňa, keď infikovaní spia. Všetko ale zmení udalosť, počas ktorej zistí, že v meste nie je taký osamotený, ako si myslel.

The Tomorrow War (2021)

Do dnešného sveta dorazí cestovateľ z budúcnosti. Tvrdí, že o 30 rokov neskôr, teda z doby, z ktorej pochádza, ľudstvo prehráva vojnu proti mimozemskému druhu. Jediná nádej na záchranu sveta je verbovanie armády minulosti, ktorá pomôže v boji proti nepriateľovi v budúcnosti. Do tohto súboja sa chce zapojiť aj Dan, ktorý bojuje za lepší svet pre svoju dcéru.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najlacnejšie letenky v roku 2023: Kam sa dostaneš zo Slovenska už za pár eur?

The Quiet Earth (1985)

Zac sa jedného dňa prebudí a zistí, že je na celej planéte sám. Podľa neho to má na svedomí tajný vládny projekt, ktorý náhle zlyhal a celé ľudstvo sa bez stopy vyparilo. Prečo ale on apokalypsu prežil? Je naozaj jediným človekom na Zemi? A kam, preboha, zmizli všetci ostatní?

Sunshine (2007)

Začiatkom druhej polovice nášho storočia začína Slnko vyhasínať. Aby sme zabránili jeho úmrtiu a zaistili tak prežitie ľudstva na Zemi, vyslali sme k nemu kozmickú loď Icarus 2 s najväčšiu jadrovou bombou, ktorá má obnoviť funkcie Slnka. V tesnej blízkosti hviezdy však zachytí posádky núdzový signál. Je to loď Icarus 1, ktorá na svojej misii zlyhala, no zrejme dodnes niekto z nich žije.

The Mitchells vs. the Machines (2021)

Odkedy tínedžerku Katie prijali na vysnívanú školu, nevie sa dočkať, kým začne vlastný život. Spolu s otcom, mamou, mladším bratom a rodinným mopslíkom sa vyberajú na nedobrovoľný posledný výlet cez celú krajinu, ktorý však preruší vzbura robotov. Mobily, chladničky či hriankovače chcú získať vládu nad ľudstvom a zdá sa, že Katie a jej rodina môžu byť jedinou nádejou na jeho záchranu.

10 Cloverfield Lane (2016)

Predstav si, že sa raz po autonehode zobudíš pripútaný a zamknutý v podzemnom bunkri starého muža. Ten tvrdí, že Zem bola napadnutá mimozemskou civilizáciou a „tam hore“ nie je bezpečne. Uväznená žena začína spriadať plán, ako utiecť, pretože mužovým slovám neverí.

This is the End (2013)

Keď Jay odcestuje do Los Angeles navštíviť najlepšieho kamaráta Setha, nič nenasvedčuje tomu, že ich práve čaká najväčšie dobrodružstvo ich života. Hoci návrh ísť sa večer zabaviť na jeden z večierkov v dome hollywoodskeho búrliváka Jamesa Franca je v podstate istým prísľubom toho, že to všetci prítomní poriadne roztočia! Teda, až na taký malý detail. Túto párty nečakane preruší nefalšovaný koniec sveta.

Invasion of the Body Snatchers (1978)

Matthew si začína všímať čudné správanie jeho priateľov po tom, čo odtrhli čudnú bylinu, o ktorej doteraz nik nepočul. Každý človek je po odtrhnutí cez noc nahradený vlastným klonom. Komu môže Matthew veriť vo svete, keď nevie, kto je skutočne človek a kto len klonom samého seba?

Contagion (2011)

Po Zemi sa začína šíriť smrtiaci vírus, ktorý do niekoľkých dní zabíja svojho hostiteľa. Je mimoriadne infekčný a raketovou rýchlosťou sa dostane do každého kúta sveta. Oscarový Steven Soderbergh ešte v roku 2011 nakrútil až príliš realistický príbeh toho, čo sa podobá koronavírusu v rokoch 2020 a 2021.

Deep Impact (1998)

Len štrnásťročný Leo objaví svojím teleskopom kométu, ktorá sa má v budúcnosti zraziť so Zemou. Zatiaľ čo vláda rieši, koho zachrániť v protiatómových bunkroch, starnúci kozmonaut Spurgeon vedie výpravu, ktorá by mala odchýliť dráhu asteroidu od Zeme. No stret sa napriek tomu zdá viac ako pravdepodobný.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Sociálne siete zaplavil čudný trend: Odsávanie tuku z líc podstúpili najznámejšie hviezdičky, koľko stojí na Slovensku?

The Day After Tomorrow (2004)

Čo ak by sa na Zemi začala nová doba ľadová? Vedci zisťujú, že počasie a klíma na planéte sa zásadne menia. Tornáda sú čoraz pravidelnejšie a záplavy aj na miestach, kde doteraz neboli. Na severoamerický kontinent mieri obrovský hurikán, ktorý by mohol poslať ľudstvo do obdobia pred pravekom…

War of the Worlds (2005)

Robotník Ray sa stane svedkom zvláštnej udalosti, ktorá navždy zmení životy všetkých na Zemi. Akýsi ohromný vojnový stroj na troch nohách sa vynorí z hĺbky zeme a skôr, ako ktokoľvek stihne zareagovať, začne spaľovať všetko vo svojom dosahu. Normálny deň sa náhle zmení na najhroznejší zážitok jeho života.

Noah (2014)

Noe v snoch čoraz častejšie vidí koniec ľudstva. Boh má zoslať na ľudí potopu, ktorá vyhladí všetko, čo jej bude stáť v ceste. Vybral si Noeho rodinu, aby postavila archu, ktorá zachráni zvieratá každého druhu. Ľudstvo dostáva nádej začať odznova, no Noemu v prípravách archy prekáža snaha vlastného druhu, ktorý neverí znameniam o konci sveta.

Night of the Living Dead (1968)

Pojem zombie bol po prvýkrát bez hanby predstavený práve vo filme Noc živých mŕtvol a prepísal všetky pravidlá apokalyptického žánru. Príbeh sleduje osudy siedmich ľudí, ktorí nájdu pred nakazenými útočisko na opustenej farme. Všetko sa však zvrtne, keď začnú bojovať nie proti zombie, ale medzi sebou.

Take Shelter (2011)

Curtis žije so svojou ženou a dcérou v malom meste v Ohiu. Jedného dňa však uňho začnú apokalyptické sny. S vervou sa púšťa do budovania krytu pre svoju rodinu, no nikto z okolia jeho výzvam neverí. Curtis tak stojí pred otázkou, či je skutočným nebezpečenstvom apokalypsa v jeho snoch alebo jeho psychické zdravie.

The Road (2009)

Takmer nikto si už nepamätá svet pred apokalypsou. Zomreli milióny ľudí a tí, ktorí ostali, bojujú o zvyšky potravy a pitnej vody. Muž a chlapec putujú týmto svetom bez jasného cieľa či vidiny lepšieho zajtrajška. V hlavných úlohách adaptácie rovnomennej novely Cormaca McCarthyho sa predstavili Viggo Mortensen a Kodi Smith-McPhee.

The World’s End (2013)

Partia kamarátov zo školských čias sa znova stretne, aby vymietali bary v meste Newton Haven ako zamlada. Posledným barom má byť povestný The World’s End. Toto však nie je komédia, na aké si u Edgara Wrighta zvyknutý. Bar totiž berie svoj názov vážne a hrdinovia v ňom budú skutočne bojovať o budúcnosť ľudstva.

 Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, AFK, Itafilm
Odporúčame