Kto bol Vincent Van Gogh? Umelecký génius s odrezaným uchom, jeho najdrahší obraz vydražili za 117 miliónov dolárov

Vincent van Gogh autoportrét v galérii

Meno a tvorbu Vincenta Van Gogha sa nedá nepoznať (Zdroj: unsplash.com/Redd F)

#Meno Vincent Van Gogh určite poznajú aj tí, ktorí o umení nemajú ani páru. Nečudo. Dodnes je Van Gogh považovaný za jednu z najväčších osobností v oblasti umeleckej tvorby a predstaviteľa postimpresionizmu. Po Rembrandtovi sa dnes považuje za najväčšieho holandského maliara. Čo všetko o ňom vieme?

Keby si si tohto slávneho umelca chcel naštudovať do hĺbky, Van Gogh Museum v Amsterdame pripravilo v roku 2023 pri príležitosti 50. výročia od svojho založenia špeciálnu výstavu venovanú Van Goghovej rodine. 

Náhrada za mŕtveho brata?

Vincent Van Gogh pochádzal z Holandska. Na svet prišiel pred 160 rokmi, presne 30. marca 1853. Do rodiny sa narodil ako druhorodený syn, ktorý však dostal rovnaké meno ako ten prvý. Dôvod bol pomerne jednoduchý. Prvorodený Vincent zomrel.

To, či rodičia chceli z druhorodeného Vincenta urobiť náhradu za svoje mŕtve dieťa, zostáva iba v rovine špekulácie. Nasvedčuje však tomu množstvo dôkazov, ako samotné krstné meno, takmer navlas rovnaký deň narodenia (iba o rok neskôr než jeho nebohý súrodenec) či ďalšie.

Nešťastný už v detstve

Ako dieťa bol Vincet vraj tichý a zamyslený. Podľa jeho slov nemal šťastné dospievanie. Rodičia ho totiž poslali na internátnu školu, čo mladý chlapec neniesol dobre. Cítil sa opustený a sám. Blízky vzťah mal iba k bratovi Theovi. Podľa zdrojov si v rokoch 1872 až 1890 s bratom vymenili až neuveriteľných 652 osobných dopisov.

Vincentovi sa nedarilo ani v oblasti lásky a práce. Uvádza sa, že svoj smútok zaháňal „čmáraním“ na papier, ale aj prekladaním Biblie do cudzích jazykov. Najväčší prelom v oblasti umenia však nastal po stretnutí s jeho bratrancom Antonom Mauveom, ktorý bol uznávaným maliarom. Aj Van Gogh sa ním chcel stať. Na slávu si však musel počkať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Maturuješ z dejepisu? Máme pre teba tipy na výlet, vďaka ktorým sa nemusíš učiť nudnú teóriu

Šialené množstvo diel v krátkom čase

Vincent skúšal pod krídlami Mauvea vodové farby, avšak neskôr mu najviac učarovali tie olejové. Za to, že Vincent Van Gogh vôbec maľoval, môžeme dnes vďačiť najmä jeho bratovi Theovi, ktorý mu posielal peniaze. Mladý umelec žil na hranici chudoby a peniaze od brata míňal práve na farby. Pri živote ho držalo umenie, chlieb, káva a tabak.

Vyvrcholenie prišlo po tom, čo sa Vincent Van Gogh rozhodol stráviť časť života v izolácii. V roku 1889 sa na vlastnú žiadosť nechal presťahovať do ústavu pre duševne chorých v Saint-Paul-de-Mausole. S maľovaním však neprestával, práve naopak. V tomto období vznikol aj jeho najslávnejší obraz Hviezdna noc.

Jeho rukopis je aj dnes ľahko rozpoznateľný. Jeho paleta farieb bola tmavšia, používal línie a bodky aj prerušované ťahy. Až v poslednej fáze života sa v jeho obrazoch začali objavovať aj svetlé a jasné odtiene.  Zarážajúce je aj množstvo diel, ktoré vytvoril. V priebehu 10 rokov stvoril viac ako 2100 umeleckých diel. Z toho bolo 900 olejomalieb a 1300 kresieb, akvarelov či skíc. Jeho maľby a najmä autoportréty sú jeho vizuálnym denníkom a obrazom duševného rozpoloženia.

Ako prišiel o ucho?

Túto skutočnosť spomenula vo svojej skladbe aj slovenská skupina Elán. Pramene nie sú úplne jednoznačné v tom, ako sa táto udalosť stala. Najväčšia zhoda je však v tom, že si Vincent odrezal časť ľavého ucha po hádke s iným umelcom – nemenej slávnym Gauguinom. Časť ucha mal neskôr umyť, zabaliť do novín a odniesť ako darček do verejného domu.

Svoj život chcel ukončiť v jednu júlovú nedeľu roku 1890. Odišiel na pole, kde rád maľoval, a revolverom si strelil do brucha. Zranenie síce nebolo ihneď smrteľné, ale svoju daň si aj tak vyžiadalo. Aj napriek starostlivosti doktora Gacheta (namaľoval aj jeho portrét) o dva dni na to v bolestiach opustil tento svet.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prídeme kvôli umelej inteligencii o prácu? Bude to skôr naopak, pozri aké nové pozície vďaka AI vzniknú

Extrémne drahé obrazy

Hoci Vincent van Gogh žil v biede, jeho obrazy sa dnes dražia za astronomické čiastky. Paradoxne však nejde o jeho najznámejšie diela, ako Slnečnice, Autoportrét či Hviezda noc.

Vôbec najdrahším v histórii je Cyprusový sad (1888), ktorý šťastný majiteľ získal v minulom roku za 117,2 miliónov dolárov. Druhým najlepšie predaným sa stal Portrét Dr. Paula Gacheta (1890), ktorý putoval do súkromnej zbierky v roku 1990 za 82,5 miliónov dolárov. Tretie miesto dodnes patrí dielu s názvom Laboureur Dans Un Champ (1889), ktoré zobrazuje robotníka na poli. Dražiteľa vyšlo niečo vyše 81 miliónov dolárov.

Pozrite si tvorbu Vincenta Van Gogha v galérii.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, vytvarnavychova.sk
Odporúčame