Rebríček najdrahších whisky na svete: To kto si môže toto dovoliť? Ceny sú extrémne!

whisky barman

Whisky má prezývku tekuté zlato (Zdroj: GettyImages)

#Určite sa zhodneme na tom, že whisky je čímsi viac než zlatistým alkoholom. Príbeh tohto nápoja s dušou siaha pomerne hlboko do minulosti. A spoločne s tým samozrejme aj do sudov, v ktorých zreje. Whisky ponúka svetu mnohé kúsky, ktoré sa stali ikonickými a predávajú sa za tisíce eur. Pozreli sme sa na top 10 fliaš whisky, ktoré patria medzi najdrahšie.

Whiskey alebo whisky?

Možno sa na úvod oplatí uviesť na pravú mieru jednu dôležitú informáciu. Môžeš sa stretnúť s dvoma označeniami, a to „whiskey“ alebo „whisky“. Prvá možnosť sa vzťahuje na obilné destiláty z Írska, Spojených štátov, prípadne Mexika, druhú verziu používajú výrobcovia v Škótsku, Kanade, Austrálii či Japonsku. V určitých regiónoch sa totiž proces výrobu tohto destilátu mierne líši, ale pre zjednodušenie tvojho čítania dnes budeme používať jednotný názov whisky.

whisky
Luxusný alkohol (Zdroj: Pixabay.com/ponce_photography)

Každá fľaška tohto alkoholu je v istom zmysle umeleckým kúskom, za ktorým sa skrýva určitý príbeh. Zároveň príbehy týchto aktuálne spomenutých whisky ich samozrejme aj svojou cenou odlišujú od bežne dostupných fľašiek. Svet whisky teda nie je len o ich lahodných chutiach, ale často teda aj o tých spomínaných výnimočných cenách, ktoré niektoré z týchto tekutých skvostov dosahujú. Poďme sa teda už spolu pozrieť na tie najdrahšie!

10. Highland Park 1920

Cena: 20 000 dolárov (18 497 eur)

Fľašky whisky značky Highland Park sú dostupné už od pár desiatok eur v rámci 10-ročných edícií, prípadne do 200 eur v prípade 18-ročných. Tento luxusný alkohol sa vyrába v meste Kirkwall, ktoré by si našiel v súostroví Orkney, 16 kilometrov severne od Škótska. Len pre zaujímavosť, túto lokalitu v roku 2019 označili za najlepšie miesto pre život v celej Veľkej Británii. Možno aj preto sa tu darí produkovať skutočne originálnu a obľúbenú whisky.

Navyše, vášniví zberatelia radi hľadajú odľahlé pálenice, ktoré sú čímsi výnimočné. Možno je aj preto je špeciálna edícia Highland Park 1920 cenovo niekde úplne inde ako bežné whisky. Okrem času dozrievania tu dôležitú rolu zohráva zaujímavá kombinácia klasickej whisky so silným dôrazom na drevo spojeným s príjemnou horkosťou.

9. Glenfiddich 50-Year-Old

Cena: 28 000 dolárov (25 896 eur)

Stavíme sa, že si o dosť mladší ako tento kúsok zo známej škótskej destilérie. 50-ročná Glenfiddich  whisky však skutočne dozrieva až päť dekád, aby ponúkla bohatý zážitok. Väčšinu času oddychovala v sudoch z pravého amerického duba, na posledné dva roky ju preliali do veľkého suda, kde dosiahne okrúhle jubileum.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vieš si predstaviť, že by ťa vyučovala umelá inteligencia? V tejto škole je to realita!

Každá fľaša je ručne vytvorená, takže množstvo je obmedzené na 50 kusov! Napriek tomu, že ide naozaj o špeciálnu edíciu, môžeš sa stretnúť aj s názormi, že alkohol takejto ceny v skutočnosti nie je hodný. Komu by sa však chcelo utrácať, aby si to overil na vlastných chuťových pohárikoch, však? 

8. Glenlivet 1940

Cena: 28 000 dolárov (25 896 eur)

Na ôsmej priečke sa nachádza whisky Glenlivet z roku 1940, ktorej cena útočí na 30-tisíc amerických dolárov. Táto kráska patrí medzi tzv. single malt, čiže jednosladové whisky, ktoré sú údajne chuťovo oveľa zaujímavejšie a majú pre znalcov väčšie kúzlo. Dozrievajú totiž v jednej pálenici, zatiaľ čo tzv. blended, čiže miešané whisky vznikajú mixovaním alkoholu z niekoľkých destilérií.

Táto zriedkavá whisky je produktom prestížnej skótskej destilérie Glenlivet. S jej prípravou začali už 3. februára 1940 George Urqhaurt a jeho otec John. Dohliadali na ňu celé generácie výrobcov, až kým vo februári 2020 konečne nezískala dokonalú zrelosť. 80 rokov z nej robí najstaršiu jednosladovú whisky, aká sa kedy plnila do fliaš. Pôsobivú krištáľovú karafu navrhol architekt a dizajnér Sir David Adjaye. Vložená je do dubového kufríka od Wardour Workshops. 

Snúbi sa v nej vôňa mandľového oleja, santalového dreva, hluchavky a rašelinového dymu, doplnená o tóny datlí, fíg, slaných sliviek, suchého sherry a mentolu, ktoré vyniknú hlavne v závere.

Destiléria The Glenlivet
Glenlivet je dnes moderná destiléria (Zdroj: Instagram/theglenlivet)

7. Ardbeg 1965

Cena: 40 000 dolárov (36 994 eur)

Ardbeg 1965 je kráľom ostrovných whisky s výraznými tónmi dymu a sladkosti. Pochádza z destilérie, ktorá svoje zlatisté nápoje vyrába na ostrove Islay, ležiacom západne od britského Glasgowa. Pre všetky whisky z tohto ostrova je typická aj nezameniteľná rašelinová chuť. Každá pálenica má však svoje špecifiká

Ardbeg 1965 pochádza len z dvoch sudov, ktoré naplnili v roku 1965. Whisky dozrela v roku 2005 a naplnila sa iba do 261 fliaš. Po uvedení na trh vzbudila rozruch už svojím balením, ktoré nastolilo novú éru dizajnu whisky nápojov. Ručne fúkanú fľašu zapečatili voskom a predávali v sklenej vitríne, kde okrem veľkej fľaše našli šťastní majitelia aj miniatúru plnenú rovnakým sladom.

Ak by si ju vlastnil, objavil by si v sete dokonca biele bavlnené rukavice a čistiacu súpravu. Samozrejme, chápeme, takýto poklad neradno chytať holými rukami!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TikTok highlighty: Aké sú najčastejšie gramatické chyby na sociálnych sieťach?

6. Glenfiddich 1937

Cena: 71 700 dolárov (66 312 eur)

Rovnaký výrobca sa v našom rebríčku ocitol po druhýkrát, tentoraz na šiestej priečke. Glenfiddich 1937 sa pýši tým, že ju vystavujú v legendárnej expozícii Panamericana v New Yorku. Rozhodne patrí k najhodnotnejším whisky značky Glenfiddich.

1937 v jej názve hovorí o roku, v ktorom ju naplnili do suda 843 a nechali zrieť. Stalo sa tak pri príležitosti korunovácie britského kráľa Juraja VI. Údajne na tento proces dozeralo až 10 generácií liehovarníkov, ktorí sledovali jej vývoj. Ochutnávali dovtedy, kým sa úplne nerozvinula a nedosiahla svoju úžasnú chuť.

Udivujúce je, že cena vyše 70-tisíc dolárov nemusí byť konečná, na trhu sa môžu sumy v ponuke vyšplhať až nad 100-tisíc. Vintage whisky už skutočne patrí k investičným kúpam. 

5. The Macallan 1928

Cena: 75 000 dolárov (69 364 eur)

Na piatom mieste sa umiestnila jedna z najstarších whisky v našom rebríčku. Macallan 1928 patrí medzi skvosty. Milovníci tohto alkoholu oceňujú hlavne krémový charakter a hladkosť chute. Vzácny obsah tejto fľašky je príkladom dokonale zrelého nápoja, a keďže v sudoch strávil viac než 90 rokov, niet sa čomu diviť. 

Liehovar Macallan založil v roku 1824 Alexander Reid, prostý farmár, pestovateľ jačmeňa a učiteľ. Jeho whisky dnes patrí medzi zberateľmi k najvyhľadávanejším a pravidelne zaznamenáva rekordy na aukciách po celom svete.

whisky
Whisky patrí k najdrahším alkoholom (Zdroj: GettyImages)

4. Glenfiddich Janet Sheed Roberts Reserve 1955

Cena: 94 000 dolárov (86 936 eur)

S touto whisky sa spája skutočne jedinečný príbeh. Vzácny alkohol z edície Glenfiddich Janet Sheed Roberts Reserve 1955 totiž vyrobili pri príležitosti 110. narodenín Janet Sheed Roberts, pravnučky zakladateľa destilérie! Svojho času ju považovali za najstaršiu žijúcu Škótku. 

Táto edícia je o to vzácnejšia, že fliaš venovaných jej pamiatke bolo vyrobených iba jedenásť. Janet sa svojich ďalších narodenín už bohužiaľ nedožila. A ako takáto výnimočná whisky chutí? Pocítiš v nej kvet pomaranča a fialky, v ktorých sa miešajú stopy mandlí a štipky dymu. Krémová vanilka a ľahký dym vytvára peknú rovnováhu so sladšími dubovými tónmi. 

3. Dalmore 62-Year-Old Single Malt

Cena: 145 000 dolárov (134 103 eur)

Výborná 62-ročná škótska whisky z dielne značky Dalmore sa svojou skutočne raketovou cenou radí medzi absolútne unikáty. Ide o skvost, ktorý získal viacero významných ocenení. Z tejto špeciálnej edície vyrobil majster Richard Paterson len 12 fliaš. Na trh ich uviedli postupne v rokoch 2002 až 2011 a každá dostala vlastné meno (napríklad The Kildermorie, The 12 Pointer či The Mackenzie), číslo a takisto podpis majstra sladovníka. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mikina nepatrí k papučovej kultúre: Máme pre teba 7 must-have kúskov na každý deň!

Túto škótsku plnili do ručne fúkaných krištáľových karáf s ikonickým logom 12-cípej platinovej hlavy jeleňa. Ručná výroba drevenej formy, v ktorej sa karafy odlievali, trvala viac ako 100 hodín. Ku vzácnemu moku získaš samozrejme aj certifikát kvality. Znalci túto whisky nazývajú čisté tekuté zlato.

2. Bowmore 1957

Cena: 253 000 dolárov (233 987 eur)

Na druhom mieste si svoju pozíciu vyslúžila luxusná whisky Bowmore 1957. Je príkladom skutočne majstrovskej destilácie, čo potvrdzuje nielen svojou nádhernou farbou, ale tiež bohatým profilom chutí. Vďaka tomu je veľkým lákadlom pre zberateľov. Samozrejme, tých majetnejších, pretože jej cena na aukciách je skutočne astronomická.

Z danej destilérie ide o najstaršiu whisky a zároveň najstaršiu jednosladovú whisky z oblasti Islay. Do sudov sa dostala v roku 1957, do fliaš ju plnili v roku 2011. Podobne ako v predchádzajúcom prípade, aj tu mali milovníci zlatého moku k dispozícii iba 12 kusov, čo vystrelilo jej cenu priam ku hviezdam. Znalci ju radi prezývajú trblietavé teplé zlato. V úvode ponúka chuť čučoriedok a divých fíg s jemnými mandľami, tropickým ovocím a bohatými dubovými tónmi. V závere by si zacítil aj bergamot či badián.

1. Macallan Fine & Rare Collection 1926

Cena: 1,9 milióna dolárov (okolo 1,75 milióna eur)

Nuž a na záver tu pre teba máme naozaj drahý kúsok. Aj túto sladovňu sme už mali v rebríčku, vydobyla si však rovno prvú priečku. Whisky Macallan Fine & Rare Collection 1926 je nepísaným kráľom.

V čase jej vzniku manažovala spoločnosť Macallan Janet Harbinsonová, ktorá liehovar kúpila v roku 1892. V tomto roku sa Gertrude Ederle stala prvou osobou, ktorá preplávala kanál La Manche za 14 hodín a 31 minút. Uskutočnili sa tiež prvé telefonáty medzi Londýnom a New Yorkom a škótsky inžinier John Logie Baird predviedol prvý televízor na svete.

Prekvapí ťa tónmi sušených hrozienok, datlí a sliviek s nádherne drevitým korením, najmä klinčekov, a melasovým karamelom. Luxusný nápoj sa predáva v unikátnom drevenom obale, ktorý je výsledkom práce s renomovanými umelcami. 

Najdrahšia whisky
Najdrahšia whisky na svete (Zdroj: Instagram/the_macallan)

Umelecké diela

Tieto whisky nie sú len nápojmi, nepochybne sú umeleckými dielami. Pre tých, čo milujú svet zlatého alkoholu, sú tieto lahôdky stelesneným pokladom, ktorý rokmi naberá na hodnote. A majitelia si ju v pohári rozhodne vychutnajú. Ak sa vôbec rozhodnú vzácnu fľašu jedného dňa otvoriť!

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame