Vieš si predstaviť, že by ťa vyučovala umelá inteligencia? V tejto škole je to realita!

Funguje na princípe populárnej služby ChatGPT (Zdroj: Freepik/pressmaster)

#Stretol si sa niekedy s tým, že ťa tak iritovala učiteľka, že by si ju pokojne vymenil za robota? V jednej anglickej škole je robotický pedagóg realitou. Nech to znie akokoľvek absurdne, tento skvelý nápad sa osvedčil, a zamestnanci či žiaci (často aj s poruchami učenia) sú z tohto nápadu nadšení!

Novodobý pokrok v školstve

Internátna prípravná škola Cottersmore School v západnom Sussexe sa podieľala na vývoji robotickej pedagogičky. S tímom vývojárov z oblasti umelej inteligencie vytvorili Abigail Bailey, teda robota, ktorý je navrhnutý na pomoc pedagogickému zboru, a tiež aj riaditeľovi školy, Tomovi Rogersonovi.

Ako Ladbible uvádza, robotická pedagogická výpomoc sa stretá s úspechom. Údajne je skvelé mať po ruke niekoho, kto napomáha chodu školy. Zároveň dodal, že zamieta možnosť zavrhnutia názorov ľudských kolegov. Výhodu v robotickej pomocnici vidí najmä v tom, že nemusí nikoho otravovať či volať, a odpoveď dostane takmer okamžite.

Čo je úlohou tejto pomocníčky?

AI Abigail, ako ju prezývajú, je po ruke vždy a každému, kto ju potrebuje. Poskytuje rady v mnohých otázkach, ktoré musia pedagógovia a žiaci denne riešiť. Podporuje zamestnancovt školy, pomáha tvoriť školskú politiku, či prispieva k výučbe žiakov, ktorí majú napríklad ADHD.

Funguje na princípe populárnej služby ChatGPT – tiež odpovedá na položené otázky prostredníctvom rôznych zdrojov, ktoré má v sebe naprogramované, a taktiež dokáže vypracovávať súvislé texty pre proces vyučovania.

Podľa riaditeľa Rogersona je Abigail navrhnutá tak, aby mala bohaté znalosti v oblasti robotického vzdelávania, a tiež dokáže rýchlo a efektívne analyzovať množstvo údajov, čo považuje za jej obrovský prínos.

Nahradí časom svojich ľudských kolegov?

Rogerson dúfa, že v budúcnosti bude takýto robot štandardnou výbavou aj v štátnych školách, no zároveň dodáva, že si nemyslí, že by mohla technológia nahradiť učiteľov z mäsa a kostí. A to aj napriek tomu, že táto škola má robotku Abigail, ktorá je takmer jeho pravou rukou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najväčší pivný festival na svete: Vedel si, prečo sa legendárny Oktoberfest koná už počas septembra?

Podľa jeho slov by k výmene ľudského faktora za technológiu dôjsť nemalo, hoci vstup budúcnosti do súčasnej doby hodnotí kladne. Stále však preferuje hodnoty tradičného vzdelávania, na ktoré je takmer celý svet zvyknutý.

Prijal by si takýto model vyučovania aj na Slovensku?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame