25 top stavebníc Lego: Obrovský Rokfortský zámok nie je zďaleka vo vedení, najcennejší kúsok má inú prednosť

skladačka lego

Niektoré Lego skladačky sú extrémne drahé hračky (Zdroj: LEGO)

#Miluješ stavebnice Lego? Či už si vášnivý „stavbár“, alebo vnímaš túto skladačku ako zberateľský kúsok, mal by si vedieť, že cena niektorých setov sa šplhá na poriadne mastné čiastky. Aj tu platí, podobne ako pri iných hračkách, že nedotknuté kúsky naberajú rokmi na hodnote. Ak ťa ale zaujímajú stavebnice, ktoré sú už teraz vzácnymi skvostmi, pozri si výber v našom rebríčku.

Hulkbuster

Cena: 445,99 dolárov
Rok uvedenia: 2022

 

Lego Hulkbuster (Zdroj: Lego.com)

Titul „najlacnejšej“ skladačky v našom rebríčku si vyslúžil Hulkbuster. Marvelovky sú super a vie to aj Lego. Jeden z najznámejších Marvel oblekov tu preto nesmie chýbať! Najsilnejšia zbraň Tonyho Starka bude aj tvojím triumfom. Figúrka má pohyblivé končatiny a ide o ozajstný skvost z dielne dánskeho výrobcu.

Rokfortský zámok

Cena: 469,99 dolárov
Rok uvedenia: 2019

Lego Rokfortský hrad
Lego Rokfortský hrad (Zdroj: Lego)

Tento zberateľský kúsok poteší každého milovníka Harryho Pottera. Skladá sa z viac ako 6000 dielov a jeho súčasťou sú aj štyri mini figúrky predstaviteľov jednotlivých fakúlt. Nájdeš tu však aj ďalších 27 mikro figúrok známych učiteľov a študentov z Rokfortu. Tento set je priam nabitý všetkým, čo je pre čarodejnícku ságu charakteristické. A ver, že pri skladaní sa dobre zapotíš!

Hogwarts Express – Zberateľská edícia

Cena: 499,95 dolárov
Rok uvedenia: 2022

Hoci na trhu nájdeš viaceré alternatívy Rokfortského expresu, tento je jedinečný. Spomedzi ostatných modelov vyniká unikátnou veľkosťou 1:32. Skladá sa z 22 malých figúrok zo štyroch rôznych dôb života Harryho Pottera. Dokáže stvárniť scény z prvého, tretieho, šiesteho a siedmeho dielu ságy. Úplným triumfom je pohľad do budúcnosti, pretože obsahuje aj figúrku dospelého Harryho, Ginny a ich detí, Lilly Lunu a Albusa Severusa.

Pán Prsteňov: Rivendell

Cena: 499,99 dolárov
Rok uvedenia: 2023

Lego The Lord of the Rings: Rivendell (Zdroj: Lego.com)

Set Lord of the Rings: Rivendell si vyžiadali fanúšikovia Pána Prsteňov Poskladaním stavebnice sa prenesieš do hlbokého lesa Vododol. Nechýbajú magické detaily ako elfská dielňa, Elrondova pracovňa či sochy z histórie Stredozeme. Balenie obsahuje aj 15 figúrok, vďaka ktorým si hru maximálne užiješ.

Rímske Koloseum

Cena: 549,99 dolárov
Rok uvedenia: 2020

Lego Colosseum (Zdroj: Lego.com)

Koloseum bolo donedávna najväčšou Lego skladačkou v histórii. Zmontovanie tohto setu je naozaj náročné. Mnohé dieliky sú si totiž podobné a finálna skladačka údajne obsahuje aj nadbytočné prvky. Avšak za ten ohromujúci výsledok to určite stojí! Vyskladať takéto hračkárske Koloseum je naozajstná pocta rímskemu impériu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vedci vydali šokujúce oznámenie: Vyzerá to tak, že uniká jadro Zeme! Prečo sa to deje?

Mandalorianova loď  – The Rasor Crest

Cena: 598,99 dolárov
Rok uvedenia: 2022

Lego The Rasor Crest (Zdroj: Lego.com)

Mandalorianova charakteristická loď, ktorú fanúšikovia Star Wars s istotou poznajú! Je jedinečným kúskom aj napriek tomu, že nie je nejakou extra špeciálnou dizajnovkou. Razor Crest je však jedinečný kúsok, ktorý obsahuje karbonitovú mraziacu komoru, únikový modul a odnímateľné bloky lode.

Titanic

Cena: 679,99 dolárov
Rok uvedenia: 2021

Lego Titanic (Zdroj: Lego.com)

Dokonalá replika nešťastne slávneho zaoceánskeho parníka. Dizajnéri si dali záležať na tom, aby model prezentoval Titanic s plnou úctou. Napodobenina lode je rozdelená do troch segmentov. V priereze môžeš dokonca vidieť jedáleň, kotolňu či kabíny posádky. Stavebnica je premyslená do každého detailu, od piestových motorov až po lodné vrtule.

AT-AT Walker

Cena: 849,95 dolárov
Rok uvedenia: 2022

Lego AT-AT Walker
Lego AT-AT Walker (Zdroj: Lego)

Tento model sa od väčšiny stavebníc svojimi rozmermi odlišuje. Špecifický vertikálny tvar je zaujímavosťou, ktorú si všimneš na prvý pohľad. Predpokladáme, že to je omnoho ťažšie na konštrukciu než horizontálne skladačky. Pri budovaní takéhoto monumentu musíš dbať na rovnováhu a vlastnú váhu dielikov, aby konštrukcia vôbec držala.

Hlava Dartha Maula

Cena: 1 255 dolárov
Rok uvedenia: 2010

Vzácny kúsok vo svojej cenovke presahuje hranicu tisícky. Ikonické Lego z roku 2010 pozostáva z 3D modelu hlavy sithského bojovníka Dartha Maula z Hviezdnych vojen a je rozhodne vzácnosťou. Dokonalá replika tohto lorda bola vydaná po prvom diele Star Wars a okamžite rozpútala šialenstvo, a to nielen medzi fanúšikmi Hviezdnych vojen, ale aj medzi zberateľmi.

Loď rebelov

Cena: 1 330 dolárov
Rok uvedenia: 2001

Lego Rebel Blockade Runner (Zdroj: Lego.com)

Ak uvažuješ nad tým, že tento kúsok pridáš do svojej zbierky, určite ťa zabolí peňaženka. Gigantický set Rebel Blockade Runner má síce astronomickú cenu (vzhľadom na to, že ide o kus plastovej skladačky), no pre zberateľov za to jednoznačne stojí. Pozostáva až z 1700 dielikov a zabaví všetkých fanúšikov Star Wars.

Eiffelova veža

Cena: 1 455 dolárov
Rok uvedenia: 2007

Lego Eiffel tower (Zdroj: Lego.com)

Eiffelovka z umelohmotných kociek je definitívne najvyššou Lego stavbou, akú môžeš na trhu zohnať. Skladá sa z 3 428 kusov dielikov a je navrhnutá v mierke 1:300 k pôvodným plánom reálnej Eiffelovej veže. Ak máš kopu času, vytrvalosť (a samozrejme, budget), určite choď do toho!

Batman: Tumbler

Cena: 1 500 dolárov
Rok uvedenia: 2021

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čo má spoločné Mona Lisa a orechy? Tajomná žena z plátna odhalila ďalšie prekvapenie
Lego Tumbler (Zdroj: Lego.com)

Ak miluješ Batmana, určite ti je známy aj jeho Batmobil. Auto, ktoré v Lego svete nesie názov Tumbler, patrí k pomerne dostupným modelom (klasickú verziu zoženieš za necelých 300 dolárov), no verzia Tumblera s prívlastkom Jokerove zmrzlinové prekvapenie je ozajstným skvostom, za ktorý by si vysolil až 1 500 dolárov!

Imperiálny hviezdny ničiteľ

Cena: 1 600 dolárov
Rok uvedenia: 2019

Lego Imperial Star Destroyer (Zdroj: Lego.com)

Ďalšia stavebnica z radu Star Wars! Ak si fanúšikom, tak iste chápeš, prečo sú tieto modely také super. Set Imperial Star Destroyer obsahuje viac ako 3000 dielikov a hotová stavba má dĺžku až 3 metre. Ak sa rozhodneš si ho zaobstarať, určite sa vopred uisti, že naň máš dostatok priestoru. Bola by fakt škoda nemať ho na očiach.

Vesmírna loď Millennium Falcon

Cena: 1 750 dolárov
Rok uvedenia: 2017

Lego Millennium Falcon (Zdroj: Lego.com)

Vesmírna loď z Hviezdnych vojen sa na trhu s hračkami objavila pred viac ako šiestimi rokmi (čo je bežná doba „dôchodku“ v prípade Lego skladačiek).  Nejde teda o najnovší model, no na popularite mu to neuberá. Ide o vernú repliku vesmírnej lode bez akýchkoľvek väčších zásahov dizajnérov Lego. Celkom podarený kúsok, čo povieš?

Death Star

Cena: 1 972 dolárov
Rok uvedenia: 2005

Lego Death Star
Lego Death Star (Zdroj: Lego)

Tak tento set je bomba! Ikonická Death Star si zaslúži (a hlavne vyžaduje) svoj priestor na to, aby zažiarila. Opäť veľké, 3000-kusové Lego je mimoriadne náročné nielen z priestorového, ale aj finančného hľadiska. Skladanie tejto srandy by ti zabralo dosť veľa času, no zážitok z tejto Lego gule by bol určite nezabudnuteľný!

Drevené hračky Lego

Cena: 2 000 dolárov
Rok uvedenia: 1932 (predával sa do roku 1960)

Dovolíme si aj malý pohľad do histórie. Tušil si, že prvé kocky Lega sa vyrábali z dreva? Drevená kačka dánskeho výrobcu je preto skutočná zberateľská pecka! Vo svojich počiatkoch v medzivojnovom období bola veľmi obľúbenou a slávnou. Pochopiteľne, jej cena predstavovala zlomok oproti tej dnešnej. V roku 2022 sa táto hračka dočkala znovuzrodenia v plastovej podobe, no drevené Lego je len jedno!

Socha slobody

Cena: 2 132 dolárov
Rok uvedenia: 2018

Lego Socha slobody
Lego Socha slobody (Zdroj: Lego)

Najznámejšia socha sveta nemôže chýbať ani v Lego rodinke. O jej jedinečnosti svedčí aj astronomická cena, za ktorú sa 3000-dielny set predáva. Ak si milovník tento americkej pamätihodnosti a máš nazvyš pár tisíc dolárov, rozšír svoju Lego zbierku práve o tento kúsok!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Oplatí sa tankovať prémiové palivo? Sľubuje lepšiu spotrebu aj vyšší výkon

Veľký kolotoč

Cena: 2 300 dolárov
Rok uvedenia: 2009

Grand Carousel je kolotoč pozostávajúci z kociek Lega, ktorý sa dá ovládať pribaleným diaľkovým ovládačom. Je plne funkčný, preto po zmontovaní slúži ako plnohodnotná hračka. Vzhľadom k vysokej cene však určite nepatrí do rúk deťom.

Vlak z Legolandu

Cena: 2 750 dolárov
Rok uvedenia: 2014

Miluješ vláčiky? Vlak z Legolandu s podtitulom LEGO Inside Tour 2014 je skutočnou raritou! Nielenže si môžeš poskladať vlastnú čarovnú repliku vláčika, ale k setu dostaneš aj sedem mini-figúrok, s ktorými sa môžeš zahrať, či doplniť okolie na výstavke. Ak by si si ho kúpil v roku 2014, keď bol uvedený na trh, dnes by (nerozbalené balenie) malo cenu takmer 3000 dolárov!

Taj Mahal

Cena: 2 865 dolárov
Rok uvedenia: 2017

Lego Taj Mahal (Zdroj: Lego.com)

Ikonická indická stavba sa radí ku gigantickým skvostom aj vo svete Lego skladačiek! Taj Mahal je premakaný do posledného detailu, v podstate je to kus umenia. Pozostáva z viac ako 5900 kusov. Ak by si hľadal nejakú investíciu v podobe Lego skladačky, bol by si so svojím nákupom nadmieru spokojný.

Piper Airplane

Cena: 4 016 dolárov
Rok uvedenia: 2012

Tento cool kúsok v špeciálnom vydaní Lego Inside Tour Exclusive 2012 Edition údajne stojí za tú cenu. Predáva sa za štyri tisícky dolárov a okrem samotného modelu lietadla dostaneš v balení aj letisko a mini figúrky. Naozaj trendy kúsok pre zberateľov, ktorí milujú všetko spojené s letectvom!

Lego Pizza

Cena: 4 276 dolárov
Rok uvedenia: 2012

Túžiš po najdrahšom kúsku pizze na svete? Volá sa TMNT Antonio´s Pizza-Rama. Vznikla exkluzívne pri príležitosti festivalu Comic-Con 2012 v New Yorku. Lego pizza, ktorá je drahšia ako Eiffelovka či Socha slobody, ti prinesie potešenie. A to aj bez toho, aby si ju ochutnal. Ide totiž o veľmi vzácnu skladačku, pretože vo svete ju vlastní len veľmi málo ľudí.

Andersenov Hlúpy Jano

Cena: 7 375 dolárov
Rok uvedenia: 2015

Špeciálna edícia z roku 2015 vznikla na počesť dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Skladačka má zosobňovať jednu z najznámejších postáv spisovateľových príbehov, hlúpeho Jana (originálny názov znie Andresen´s Clumsy Hans). Z výroby vyšlo do sveta len 80 kusov, preto patrí k tým menej dostupným a vzácnym druhom, čo sa, prirodzene, premieta aj do ceny. A to aj napriek tomu, že na prvý pohľad je skladačka veľmi nenápadná, ba až obyčajná!

Space Command Centre

Cena: 10 100 dolárov
Rok uvedenia: 1978

Ozajstný výstavný kus! Pôvodná Lego vesmírna stanica z roku 1979 má trhovú cenu takú vysokú, až sa ti z nej zakrúti hlava! A prečo stojí jedna škatuľa Lega vyše 10-tisíc dolárov? Je to jednoduché, ide o starý a nesmierne žiadaný kúsok. Na trhu existovali aj iné podobné sety z rokov 1978 až 1987, no práve ročník 1978 sa považuje za ten najexkluzívnejší.

Si milovníkom stavebnice LEGO?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, brickeconomy.com, ign.com, wargamer.com, wealthygorilla.com
Odporúčame