Zatoč s podovolenkovou depresiou: Návrat do bežných dní môže byť optimistický, stačí sa držať týchto rád

Podovolenková depresia má rôzne príznaky a ľudí postihuje častejšie, než si myslíš (Zdroj: Pexels.com/Qutab Aswad)

#Možno máš už tohtoročnú dovolenku za sebou a čaká ťa návrat do krutej reality bežných dní. Prechádzky po slnečnej pláži, ochutnávanie exotických špecialít, či prekonávanie vlastných hraníc zrazu vystrieda všednosť, nuda a povinnosti.

Ak sa u teba po návrate domov objaví pocit napätia alebo úzkosť, ide o celkom prirodzený stav, nazývaný podovolenková depresia. Hashtag ti prináša niekoľko rád, vďaka ktorým si po dovolenke dokážeš naplno užiť aj bežné dni.

Ako sa podovolenková depresia prejavuje?

Tento pojem označuje negatívne emócie, stav podobný depresii, či vnútorné napätie, ktoré sa zvyknú častokrát objavovať po návrate z dovolenky. Pýtaš sa, ako je to možné, keď by nás práve dlhodobý odpočinok niekde vo vysnenej destinácii mal nabiť energiou a zlepšiť náladu?

Problém je v tom, že pozitívne účinky takýchto „výletov“ zväčša netrvajú dlhodobo a miznú pri prvom kontakte s pracovnými či študijnými povinnosťami. Neexistuje konkrétny dôvod, ide skôr o vyústenie mnohých obáv a povinností, ktoré sa nám s denným kolobehom spájajú.

Príznaky depresie sú skutočne rôzne, od pocitu bezmocnosti, prázdnoty, úzkosti, cez ťažkosti so sústredením, spánkom, až po nedostatok energie, či stratu záujmu o obľúbené činnosti. Možno si sa už s podobnými náladami po dobrodružnej dovolenke stretol aj ty, no rozhodne by ti to nemalo brániť v plánovaní ďalších výletov.

Návrat do rutiny je veľmi náročný (Zdroj: Pexels.com/Dziana Hasanbekava)

Tu je niekoľko rád, vďaka ktorým si vychutnáš každý moment a na návrat ku bežným činnostiam sa už budeš tešiť.

1. Nauč sa niečo nové a pokračuj v tom aj doma

Počas pobytu v zahraniční sa častokrát priučíme novým veciam – činnostiam, ktoré pôsobia tak exkluzívne, že nám ani nenapadne pokračovať v nich aj po príchode domov. Či už ide o hru na nejaký exotický nástroj, získanie základov tradičného tanca, pochytenie niekoľkých miestnych fráz či zručnosť vo varení obľúbeného jedla z tvojej destinácie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Koloseum či obrovská socha Dia: Objav všetky divy sveta plus exkluzívne tipy na top miesta

Prečo by si mal s týmito aktivitami razom seknúť a zabudnúť na všetko, čo si sa počas dovolenky naučil? Pokračovanie a rozvíjanie novo nadobudnutých znalostí ti pomôže udržať zmysel pre dobrodružstvo a predĺžiť radosť z dovolenky, aj keď si už dávno doma.

2. Nemusíš sa „odtrhnúť z reťaze“

Napriek tomu, že asi pre každého z nás predstavuje dovolenka príležitosť na porušovanie bežných návykov, nemalo by to byť prehnané. Zvykneme mať totiž tendenciu prejedať sa, alebo len tak maškrtiť celé dni. Samozrejme, nie je nič zlé na tom, ak si dopraješ miestne špeciality, či občasne prebdieš celú noc.

Keď sa ale vrátiš domov, môžeš byť naskočenie do rutiny veľmi náročné, pretože si až príliš vybočil zo zdravých návykov. Navyše ti to neuľahčí ani jet lag, objavujúci sa pri dlhých trasách. Aby si predišiel podovolenkovej depresii, snaž sa výrazne nevybočiť od obvyklého nastavenia a naskočenie späť do práce bude omnoho menej stresujúce.

3. Buď vďačný za to, čo si zažil

Len pár dní stačí na zozbieranie množstva krásnych spomienok. Či už je to romantika alebo adrenalínom nabité zážitky, je veľmi užitočné, viesť si o nich nejaké záznamy. Fotenie, písanie cestovného denníka, či dokonca listov, ti neposlúži len na uchovanie spomienok, ale aj na ich rekapituláciu a zamyslenie sa, čo ti táto dovolenka priniesla a kam ťa posunula.

4. Nezabudni na „deň“ voľna po dovolenke

Jedným z najhorších pocitov, aké môžeš v lete zažiť, je vedomie, že akonáhle opustíš palubu lietadla, naskočíš do pracovného kolobehu. Preto si po dovolenke naplánuj ešte aspoň jeden prechodní deň, ktorý venuješ starostlivosti o seba samého, nákupom potrebných vecí na bežné fungovanie, či drobným výletom v tvojom okolí. Táto „medzizastávka“ ti pomôže aklimatizovať sa späť do denného rituálu príjemným spôsobom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zvládaš horúce leto 2023? Extrémne teploty budú pokračovať

5. Naplánuj si, čo budeš doma robiť

Depresii z fádnych dní, nasledujúcich bezprostredne po dovolenke, sa môžeš zbaviť aj tak, že si ešte pred odchodom preč naplánuješ nejakú zaujímavú činnosť, ktorá na teba bude doma čakať. Nemusí to byť nič nákladné, stačí návšteva kina s priateľmi, piknik, návšteva zoologickej záhrady, koncert či niečo uletenejšie, ako je napríklad tetovanie.

6. Neostaň po dovolenke osamote

Vrátiť sa do prázdneho bytu či domu po tom, ako si bol týždeň v spoločnosti priateľov či známych, nie je asi veľmi príjemné. Vzniká tu potom priestor na nie veľmi optimistické myšlienky, ktoré by návšteva kamaráta či starých rodičov razom zahnala.

Navyše sa s nimi môžeš podeliť o zážitky, sprostredkovať im dobrodružstvá a preniesť na nich trochu svojho optimizmu. Na podovolenkovú depresiu jednoducho nebudeš mať čas!

 

Trpel si už niekedy podovolenkovou depresiou?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk insider.com
Odporúčame