Koloseum či obrovská socha Dia: Objav všetky divy sveta plus exkluzívne tipy na top miesta

Taj Mahal

Tento indický palác je považovaný na najromantickejšiu stavbu sveta (Zdroj: Unsplash.com/Shan Elahi)

#Za divy sveta sa považujú stavby, ktoré vytvorila ľudská civilizácia, a nie príroda. Staroveké divy sveta určite poznáš, ako však vyzerajú dnes? Ktoré dnešné stavby sa považujú za moderné divy sveta? A kam odporúčame ísť aj mimo týchto tipov? Možností na výlet je veľa. Kam ťa napokon na letných potulkách zaveje vietor?

V článku sa dočítaš:

Staroveké divy sveta

Sumár siedmich starovekých divov sveta tvorí pamiatky, ktoré dokázali postavať prvé veľké civilizácie. Za otcov týchto divov sa požujú Herodotos (ktorý ich začal spisovať), ale aj Filón Byzantský či Antipatros, ktorí mali podiel na ich šírení a mapovaní.

Keďže prvé zmienky o nich pochádzajú z 5. storočia pred naším letopočtom (až do 2. storočia), nájdeš v zozname stavby z okolia Stredozemného mora a Blízkeho východu. Mnohí si myslia, že sem patrí aj rímske Koloseum, no to vzniklo v prvých desaťročiach nového letopočtu. Do starovekých divov sveta teda patria:

  • Semiramidine visuté záhrady v Babylone, ktoré vznikli okolo roku 600 pre naším letopočtom,
  • Pyramídy v Gíze, ktoré vznikli zhruba v roku 2500 pred naším letopočtom,
  • Mauzóleum v Halikarnase, ktoré sa neskôr stalo hrobkou,
  • Maják v egyptskej Alexandrii, najmladšia pamiatka na zozname, ktorú v roku 796 zničilo zemetrasenie,
  • Socha boha Dia v Olympii, ktorá bola postavená v roku 433 pred Kristom a merala na výšku 12 metrov,
  • Artemidin chrám v Efeze, ktorý bol v 5. storočí pred naším letopočtom jednou z najväčších stavieb na svete,
  • Socha boha Hélia na Rodose známa ako Rodoský kolos, ktorý pravdepodobne zničili islamské vojská počas bojov.
Poloha starovekých divov sveta
Poloha starovekých divov sveta (Zdroj: Wikimedia)

Ako vyzerajú dnes?

Dodnes sa vo svojej celistvosti z týchto divov zachovali len egyptské pyramídy, ktoré taktiež poznačil zub času. Až tri z nich zničilo zemetrasenie. Ako vyzerali pamiatky kedysi a ako ich poznáme dnes, si môže pozrieť v galérii:

7 moderných divov sveta

Nezisková organizácia Open World Corporation vyhlásila ešte v roku 2007 medzinárodnú súťaž, v ktorej mohli ľudia hlasovať za sedem moderných divov sveta. Stavby museli byť postavené v našom letopočte a museli stáť dodnes. Úzky zoznam siedmich výhercov vyhlásila organizácia 7. júla 2007 v portugalskom Lisabone. Koľko z nich si už videl?

Machu Picchu

Machu Picchu sa nachádza v Peru a objavené bolo v prvých rokoch 20. storočia. Postavili ho Inkovia pred viac ako 500 rokmi a v starom kečuánskom jazyku znamená Stará hora. Tento názov mu však dala až v 20. storočí novodobá civilizácia, skutočné meno mesta sa zrejme nikdy nedozvieme. Malo tu žiť zhruba 300 ľudí a bolo odpočinkovým miestom.

Pyramída Chichen Itza

Známa majská pyramída Chichen Itza znamená v preklade Ústa studne vodných čarodejníc. Podľa všetkého slúžila ako svätyňa boha Kukulkána a zároveň ako vstup do podsvetia. Pyramídu postavili v 6. storočí nášho letopočtu a Španieli, ktorí Mexiko dobyli, ju nazývali najprv hradom. Na vrchol sa dá dostať z každej strany, zvyšok obvodu tvoria terasy.

Koloseum

Koloseum je jednou z najnavštevovanejších pamiatok v Európe. Je zároveň najväčším amfiteátrom na svete a v časoch veľkej rímskej civilizácie bol jednou z najväčších pých staviteľstva. Vtedy mu hovorili Flaviánsky amfiteáter. Odohrávali sa tu okrem iného aj gladiátorské duely, ktoré boli vykúpením pre otrokov. V publiku mohlo naraz sedieť až 50-tisíc ľudí. Dnes je z neho len turistická atrakcia.

Socha Ježiša Nazaretského

Socha Ježiša s rozprestretým náručím je symbolom mesta Rio de Janeiro v Brazílii, nad ktorým bdie už desaťročia. Postavená bola a v roku 1931 poľsko-francúzskym sochárom Paulom Landowským a brazílskym inžinierom Heitorom da Silvom Costom. Socha je vysoká tridsať metrov. Nebola však vybudovaná v Riu, ale vo Francúzsku, odkiaľ ju na lodiach dopravili do Brazílie po stovkách kusov.

Veľký čínsky múr

Veľký čínsky múr je zďaleka najdlhšou stavbou na svete. Stavali ho ázijské civilizácie od 5. storočia pred Kristom, no dokončili až v 16. storočí, takže výstavba trvala viac ako dvetistíc rokov. Postavený je z kameňa, tehly, dreva a ubíjanej zeme. Slúžil ako ochrana čínskych provincií pred mongolskými jazdcami, ktorí sídlili na severe. Hovorí sa, že je vidieť aj z vesmíru, no astronauti na ISS toto tvrdenie popierajú.

Tádž Mahal

Tento indický palác je považovaný na najromantickejšiu stavbu sveta. Dal ho vybudovať cisár Shah Jahan ešte v 17. storočí ako mauzóleum svojej nebohej manželke. Názov pochádza z mena ženy Arjumandu, ktorá bola v Indii známa ako Mamtaz Mahal, čo v preklade znamená Vyvolená z paláca. Taj zasa v hindčine znamená koruna a názov preto v preklade hovorí „Koruna paláca“.

Kamenné mesto Petra

Posledný úkaz, ktorý sa do zoznamu dostal, je Kamenné mesto, pôvodne známe ako Raqmu. Je pravdepodobné, že bolo postavené už v 3. storočí pred Kristom, no historici to nevedia s určitosťou potvrdiť. Dnešná Petra bola hlavným mestom Nabatejcov, ktorí sa preslávili prepravovaním korenia, kadidiel a luxusného tovaru medzi Blízkym východom a Stredomorím.

7 našich tipov na nezabudnuteľný výlet

Na záver sme si pripravili sedem našich tipov. Síce sa nedostali do „topky“ podľa spomínanej svetovej ankety, no každý z týchto ľudských divov ohúri. Staroveké aj stredoveké civilizácie boli skutočnými priekopníkmi technológií a stavebného inžinierstva. Niektoré z týchto pamiatok navštíviš aj priamou letovou linkou z Bratislavy či Košíc.

Palác Potala

Potala sa nachádza v blízkosti mesta Lhasa v Tibete. Pôvodne bol palác vcelku malý, no v 17. storočí ho dal Dajalmáma piaty rozšíriť. Dnes má rozmery 350 metrov na dĺžku, 400 metrov na šírku a až 117 metrov na výšku. Radí sa medzi jedny z najväčších sídiel na svete a má viac ako tisíc izieb a viaceré svätyne. Vstup je však obmedzený počtom okolo dvetisíc návštevníkov denne, preto si ich prípadne kúp v predstihu.

Sochy Moai

Veľkonočný ostrov preslávili vo svete hlavy trčiace zo zeme. Objavili ich ruskí moreplavci začiatkom 19. storočia. Niektoré sochy prešli od svojho objavenia reštauráciou a niektoré dostali aj špeciálny japonský chemický náter. Na ostrove by sa malo nachádzať okolo tisícky sôch, presný počet však historici ani výskumníci nevedia zistiť, pretože výskumné práce stále prebiehajú. Predpokladá sa, že ich vytvorili tunajší obyvatelia niekedy medzi 13. až 16. storočím. Niektoré sú vysoké viac ako 20 metrov.

Timbuktu

Mesto Timbuktu v africkom štáte Mali je ako vytrhnuté zo Star Wars. Mnohí ho prirovnávajú k planéte Tatooine. Kedysi bolo dôležitým bodom pri preprave tovarov cez južnú Saharu. Nachádzajú sa tu aj mešity, univerzity či trhy. Domy sú postavené prevažne z hliny a kamenných blokov a majú plochú strechu. Dnes v meste žije približne 50-tisíc obyvateľov.

Hagia Sofia

Známa istanbulská dominanta Hagia Sofia slúžila v minulosti ako moslimská mešita. Budovala sa desiatky rokov a jej prvé kamene položili ešte v 4. storočí za vlády Konštantína II., keď bola Rímska ríša ešte vcelku. Až do 16. storočia bol tento chrám najväčší na svete. Je z neho múzeum, no v roku 2020 turecká vláda schválila, že bude znova mešitou, a tak sa využíva primárne na moslimské modlitby.

Angkór

Angkór je chrámový komplex, ktorý sa nachádza na území dnešnej Kambodže. V minulosti bol hlavným centrom Khemského kráľovstva a budoval sa od 9. storočia zhruba 500 rokov. Najväčším chrámom je Angkór Vat postavený v 12. storočí ako prvý budhistický chrám na svete. Zároveň slúži ako hrobka Súrjavarmanovi II., ktorý ho dal s týmto účelom aj vybudovať.

Zakázané mesto

Legendárne Zakázané mesto v Pekingu bolo postavené v 15. storočí, keď slúžilo ako sídlo cisárov dynastií Ming a Čching. Často bolo centrom bojov. Hradby okolo mesta sú hrubé takmer 9 metrov a vysoké 8 metrov. Navyše je pred nimi aj viac ako 50 metrov široká vodná priekopa. Okrem vstupného sa priprav aj na značné obmedzenia, ako striktné dodržiavanie trasy či zákaz dotýkania sa akýchkoľvek exponátov.

Bazilika sv. Petra

Koloseum nie je jedinou dominantou Ríma. Srdcom Vatikánu je Bazilika sv. Petra, pri ktorej má svoje sídlo aj pápež. Vyhliadkový balkón, odkiaľ môžu okolie sledovať aj turisti, sa nachádza vo výške necelých 150 metrov a Rím máš z neho ako na dlani. Priprav sa však na tlačenicu. Bazilika sa začala stavať v 6. storočí. Je sprístupnená aj turistom za menší poplatok a chráni ju švajčiarska garda, čo je obdoba polície vo Vatikáne. Pred vstupom ťa čaká pasová kontrola ako na letisku.

Ktorých 7 pamiatok je podľa teba najkrajších?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, budgetdirect.com, openworldcorporation.com, perurail.com
Odporúčame