Zvládaš horúce leto 2023? Extrémne teploty budú pokračovať

Horúce letné dni trápia krajiny po celej Európe (Zdroj: Unsplash/Tomas Salas)

#Horúce dni, ktoré momentálne zažívame, pravdepodobne najradšej tráviš schovaný v chládku alebo niekde pri vode. Možno sa v najbližších dňoch dokonca chystáš k moru, v tom prípade by si ale mal byť obozretný. Vlny extrémnych horúčav podľa portálu Euro News spôsobujú komplikácie v mnohých obľúbených destináciách.

Môže padnúť nový teplotný rekord

Extrémne teploty najviac zasiahli oblasť južnej Európy, vrátane populárnych dovolenkových destinácií ako Španielsko, Taliansko, Chorvátsko a Grécko. Očakáva sa, že v niektorých častiach Grécka a Talianska teploty prekročia 40 stupňov a nie je vylúčené, že padne aj nový európsky teplotný rekord. Ten aktuálny je momentálne 48,81°C. Túto rekordnú teplotu namerali v roku 2021 na Sicílii.

Ide už o druhú vlnu horúčav, ktorá južnú Európu zasiahla za uplynulý týždeň. Obe spôsobili anticyklóny s pomerne temnými názvami z gréckej mytológie. Tá prvá dostala meno Cerberus, podľa trojhlavého psa strážiaceho bránu do podsvetia, a momentálne oblasť sužuje anticyklóna Charon, pomenovaná podľa mytologického prievozníka mŕtvych. Súčasná vlna horúčav podľa meteorológov potrvá do konca mesiaca, no západné oblasti sa miernejších teplôt možno dočkajú už v najbližších dňoch.

Momentálne je na tom najhoršie Grécko (Zdroj: Unsplash/Constantinos Kollias)

Kritické Grécko

Až pre 23 gréckych miest oddnes platia červené výstrahy. To znamená, že teploty nie sú nebezpečné len pre najzraniteľnejšie skupiny, ako sú starší ľudia a deti, ale pre celú populáciu. Miestne úrady odporúčajú obyvateľom a turistom vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu medzi 11:00 a 18:00.

Turistov tiež žiadajú, aby nezabúdali na opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom a aby dodržiavali pitný režim a vyhýbali sa alkoholu. Vždy ale môže nastať situácia, že budeš potrebovať lekársku pomoc, preto by si nemal zabúdať na cestovné poistenie. Ako ale upozorňujú úrady, zdravotnícke zariadenia sú kvôli problémom spôsobeným horúčavami v mnohých oblastiach vyťažené.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dopraj si refresh pred dovolenkou: Poradíme ti, ako zažiariť a cítiť sa dokonalo!
Kvôli vysokým teplotám sú v niektorých krajinách uzatvorené určité turistické atrakcie (Zdroj: Unsplash/Patrick)

Uzatvorené turistické atrakcie

Viacerých dovolenkárov nebezpečné horúčavy odradili a svoje pobyty sa rozhodli zrušiť alebo presunúť. Cestovné kancelárie však v zájazdoch pokračujú bez akýchkoľvek obmedzení.  Nepozmenili ani podmienky, za akých je možné dovolenku zrušiť či presunúť. Cestovné kancelárie argumentujú tým, že ľudia bežne cestujú napríklad do Egypta či do Dubaja, kde teploty často presahujú štyridsiatky. Ak sa teda ostaneš kvôli horúčavám ostať doma, budeš musieť zaplatiť štandardný poplatok určený cestovnou kanceláriou.

Ak sa horúčavami nenecháš odradiť a na dovolenku pôjdeš, môže sa stať, že k niektorým turistickým atrakciám sa nedostaneš. Viaceré boli totiž kvôli častým hláseniam o kolabujúcich turistoch uzatvorené. Počas najhorúcejších častí dňa je dočasne uzatvorená napríklad Akropola v Aténach a o obmedzeniach návštev historických pamiatok a turistických atrakcií uvažujú aj úrady v Taliansku. V gréckych mestách, ktoré sú horúčavami zasiahnuté najviac, platí tiež obmedzená pracovná doba a Rím navyše trápia výpadky elektriny spôsobené vysokou spotrebou klimatizáciami.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Greece 🇬🇷 Europe Travel | Hotels | Food | Tips (@greece.explores)

 

Rozsiahle požiare

Extrémne horúčavy a suchá netrápia len miestnych obyvateľov a turistov, ale vedú aj k rozsiahlym požiarom. Tie trápia viaceré oblasti Grécka či Chorvátska a lesný požiar spôsobený vysokými teplotami vypukol v sobotu na španielskom ostrove La Palma. Oheň sa kvôli suchu a silnému vetru rýchlo šíril, čo viedlo k evakuácii tisícok ľudí. Počasie sa odvtedy našťastie zmiernilo, čím sa spomalilo aj šírenie požiaru a časť obyvateľov sa mohla vrátiť do svojich domovov.

Požiar, o ktorom však zatiaľ nie je potvrdené, či súvisí s horúčavami, vypukol v nedeľu aj na najfrekventovanejšom letisku Sicílie v meste Catania. Požiar sa už podarilo uhasiť a našťastie sa obišiel bez zranení, letisko však muselo byť evakuované a až do dnešného popoludnia bolo uzavreté. Lety boli zrušené alebo presunuté na okolité letiská a predpokladá sa, že zmeny zasiahli až 120 000 cestujúcich.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Greek Reporter (@greekreporter)

<script>
 

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, EuroNews.com
Odporúčame