Máš problémy so spánkom? Možno za to môže jedna z týchto vecí

Problémy so spánkom majú ľudia všetkých generácií, patríš medzi nich aj ty? (Zdroj: Unsplash/iam_os)

#Určite si to už zažil aj ty. Večer si sa pohodlne uložil do postele, no spánok nie a nie prísť. Možno patríš medzi šťastlivcov, ktorým sa niečo také prihodí len občas, no možno ťa problémy so zaspávaním trápia pravidelne. No a je dosť možné, že v tomto článku zistíš nielen to, prečo to tak je, ale aj ako sa to dá zmeniť. Ako totiž uvádza Ladbible, lekár Karan Raj na TikToku prezradil, ktorými zvykmi si zhoršujeme kvalitu spánku a ako proti tomu bojovať.

Žiadne ťažké jedlá

Doktor Karan Raj si získal priazeň používateľov TikToku svojimi videami, v ktorých bežným smrteľníkom približuje svet medicíny a momentálne má už viac, ako 5 miliónov sledovateľov. S nimi často zdieľa rôzne rady a tipy z oblasti zdravia. V jednom z videí hovoril aj o tom, čo všetko môže negatívne vplývať na náš spánok.

Prvý zo zvykov, ktorý Raj spomenul, pre teba pravdepodobne nebude žiadnou novinkou. Určite si už totiž počul o tom, že ťažké jedlá ti k pokojnému spánku rozhodne nepomôžu. Jedeniu by si sa mal podľa doktora Raja vyhýbať minimálne dve alebo tri hodiny pred tým, ako plánuješ ísť do postele.

„Trvá približne 90 minút, kým sa polovica nášho žalúdka vyprázdni do tenkého čreva. Čím je žalúdok plnší, tým je väčšia pravdepodobnosť pálenia záhy, ktoré samozrejme môže spánok narušiť,“ vysvetlil vo videu.

@dr.karanr

Replying to @ZombieRazor 5 habits that ruin your sleep

♬ Bach unaccompanied cello suite „Prelude“ – Jianteng

 

Pozor na vodu

Aj ty si možno pred tým, ako sa uložíš do postele, dáš pohár vody, prípadne si ho necháš pripravený na nočnom stolíku. Ani s vodou by si to ale pred spaním nemal preháňať. Dôvod na to je celkom logický: nechceš predsa, aby si sa v noci zobudil na to, že ti treba na WC.

„Keď spíme, naše telo produkuje viac hormónu adiuretínu, takže zadržuje vodu a potláča potrebu močiť“, vysvetlil doktor Raj.

Ak však pred spaním vypiješ veľa vody, produkcia adiuretínu sa môže znížiť a ty sa tak zobudíš na to, že si potrebuješ odskočiť.

To, že počas spánku nemáme potrebu močiť, je celkom prirodzené aj z vedeckého hladiska (Zdroj: Unsplash/Jamie Street)

Svoju rolu zohráva aj teplota

To, že v teple sa spí horšie, si počas uplynulých nocí mohol zistiť na vlastnej koži. Doktor Raj vo svojom videu ozrejmil, kvôli čomu to tak je. Podľa jeho slov je naša telesná teplota najvyššia okolo siedmej večer a následne začína klesať, vďaka čomu sa cítime viac unavení.

„Zjednodušene povedané, naše telo sa potrebuje ochladiť, aby sme rýchlejšie zaspali,“ zhrnul.

Podľa portálu Healthline je optimálnou teplotou na spanie 18,3°C, takže ak nemáš klimatizovanú spálňu, na ideálne podmienky na spanie si pravdepodobne budeš musieť počkať do jesene.

Neprospieva kofeín ani alkohol

Mnohí z nás začínajú deň rannou kávou, ktorá nás preberie a nakopne k nadchádzajúcim povinnostiam. Ak ale piješ kávu aj počas neskoršieho popoludnia, práve to môže byť dôvodom, prečo sa ti v noci horšie zaspáva. Ako totiž vysvetlil doktor Raj, kofeín zabraňuje hromadeniu spánkových molekúl.

Alkohol má opačný efekt. Možno máš pocit, že po pár pohároch vína zaspíš, ani nevieš ako. To však neznamená, že ide o kvalitný spánok. Podľa doktora Raja alkohol narúša spánok REM, takže ak sa chceš dobre vyspať, rozhodne by si to s ním nemal preháňať.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk., Ladbible.com, Healthline.com
Odporúčame