5 dôvodov, prečo nie je dobré dlhodobo zanedbávať kvalitný spánok: Pozoruješ na sebe niektoré z týchto príznakov?

spánok

Nežiaduce účinky spánkovej deprivácie sú nepríjemné (Zdroj: Freepik/lookstudio)

#Asi ti nemusíme pripomínať, že spánok je nevyhnutnou zložkou pre správne fungovanie organizmu, a že je veľmi potrebný. Ale aj napriek týmto zaužívaným poučkám sa mnohí správame inak. Nežiaduce účinky spánkovej deprivácie sú nepríjemné. Prejdi si s nami 5 jednoduchých dôvodov, prečo je lepšie ísť do postele skôr, než udrie hlboká noc.

Strata pozornosti

Určite na sebe pozoruješ aj ty, že ak si po prehýrenej noci, nedokážeš dostatočne rýchlo reagovať. Či už na otázky okolia, na niektoré situácie, alebo si ani po pár minútach nepamätáš, čo si komu sľúbil a povedal. Po noci bez kvalitného spánku sa musíš venovať každej činnosti omnoho viac, čím vynaložíš aj viac energie.

Ak sa poriadne nevyspíš, prvé čo telo utlačí do úzadia je koncentrácia, pamäť a kreativita. Ak spíš menej než 6 hodín, horšie zvládaš stres a hocičo ťa vyvedie z miery.

Ach, tá naša nálada…

Spánková deprivácia je skvelým základom zlej nálady. Deje sa to z dôvodu nedostatočnej produkcie serotonínu, ktorý sa nazýva aj hormón šťastia. Ak ho máš málo, cítiš sa podráždený, smutný, naničhodný…

Vplyv serotonínu na našu náladu si ľahko všimneš na príklade malého dieťaťa – ak je v noci často hore, alebo si počas dňa neoddýchne dostatočne, je podráždené, nervózne, nič ho dlho nebaví…

Mám vybité baterky…

Toto ide ruka v ruke s nedostatkom spánku. Prebdená noc sa rovná nedostatku energie. Telo sa snaží regulovať tento stav, a hľadá spôsob, ako sa vrátiť do normálu. Najbežnejšia a aj najrýchlejšia cesta, ako doplniť energiu, sú sacharidy.

A tak zistíš, že miesto bežného jedla do seba natlačíš poriadnu dávku sacharidov – keksíky, čokoláda, cukríky… To všetko si mozog vyžiada. Avšak tento štýl stravovania neuvíta tvoje telo, ani číslo na váhe.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Spíš v noci menej ako sedem hodín? Takto to vplýva na tvoje telo!

Vyzerám nezdravo…

Nedostatok spánku vplýva aj na zníženie kvality pokožky. Možno si si to nikdy nevšimol alebo si to nepripisoval nedostatočnému spánku. Zlý spánkový režim vysušuje pokožku, znižuje jej pH, čo sa odzrkadlí na tvojej tvári. Akné, prvé vrásky, strata elasticity…

Okrem pravidelného a kvalitného spánku ti pomôže pokožku hydratovať. Skúsiť však môžeš aj studený obklad z harmančekového čaju, ktorý má antiseptický účinok.

Keď zdravie kričí o pomoc

Okrem všetkých vyššie spomenutých dôvodov spánok ohrozuje aj to najcennejšie, čo máme. Zdravie. Nie je reč len o poklese imunity, ale aj o riziku zvýšenia krvného tlaku, diabetu, kardiovaskulárnych ochorení, ale aj vo vyššom veku stareckej demencie, či cievnej mozgovej príhody.

 

 

Máš dostatočný spánkový režim?

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame