S dobrou stážou máš vysnívanú prácu takmer istú: Ako sa ti podarí ju nájsť?

Stážisti s kolegami vo firme

Ako nájsť stáž, ktorá bude pre teba prínosom? (Zdroj: Freepik/viewapart)

#Opýtaj sa na to ktoréhokoľvek študenta, ktorý si hľadal stáž počas vysokej školy a povie ti len jednu vec: Nájsť dobrú stáž môže byť ťažké, ale rozhodne to stojí za to. Prečo je vôbec dobré absolvovať stáž?

Na rovinu treba povedať, že platených stáží je málo, avšak existujú. Odhliadnuc od peňazí ti však môžu poskytnúť neoceniteľnú skúsenosť a silné profesionálne základy. To môže v konečnom dôsledku znamenať lepšie príležitosti po ukončení štúdia, potenciál vyššieho zárobku a profesionálne vzťahy, ktoré môžu byť pre teba do budúcna prospešné.

Cestu k vysnívanej práci máš takmer istú

Stáž na vysokej škole ti môže priniesť prácu. Podľa prieskumov o stážach a spoluprácach za rok 2019, ktoré vykonala The National Association of College and Employers (NACE), až 70,4 % študentov dostane po skončení stáže pracovné ponuky.

Stáž dozaista vylepší aj tvoj životopis. Absolvovanie stáže v niektorých odvetviach je jedným z hlavných atribútov, ktoré zamestnávatelia hľadajú. Niekedy je pre nich dôležitejšia než samotné štúdium vo vybranom odbore. Stáže môžu byť testom tvojej kariéry. Možno ťa prekvapí, aká odlišná je práca v teréne v porovnaní s teóriou, ktorú sa učíš na prednáškach.

Stážovanie ti pomôže nadobudnúť skutočný pohľad na odbor, v ktorom študuješ. Zváž preto svoje skúsenosti a využi aj možnosť nechať si poradiť od súčasných zamestnancov vo firme. Ako stážista sa môžeš naučiť celú škálu nových zručností.

Rebríček najťažších jazykov sveta.
Nájsť dobrú stáž je niekedy doslova umenie (Zdroj: freepik.com/Freepik)

V praxi sa naučíš to, čo ti teória len tak nedá

Skoro v rámci každého odboru existujú isté profesionálne systémy a postupy, ktoré sa môžeš naučiť iba v praxi. Navyše získaš prehľad o svojich silných a slabých stránkach. Zažiješ situácie, s ktorými sa môžeš stretnúť jedine v profesionálnom prostredí, a nie na akademických prednáškach. Veď vieš, ako sa hovorí – lepšie raz vidieť ako stokrát počuť.

Stáže ti môžu rozšíriť tvoje kontakty. Stážovanie je rovnako o učení sa nových zručností, ako aj o vytváraní sociálnych sietí a zručností (a tým naozaj nemyslíme to, že svojich kolegov followneš na Instagrame či TikToku). Ide predovšetkým o vytváranie vzťahov vo všeobecnosti, schopnosť naučiť sa komunikovať s kolegami, klientmi aj vedením firmy.

Možno aj niečo zarobíš

Nadviazanie nových vzťahov a kontaktov, či už s kolegami alebo profesionálmi z danej brandže, sa ti určite vyplatí. Najmä, ak chceš napredovať vo svojom odvetví. Ďalším dobrým dôvodom, prečo stážovať, je doplnenie referencií do životopisu. Pri hľadaní práce môžeš požiadať svojho nadriadeného o odborné odporúčania, ktoré ťa pracovne posunú ďalej. Prípadne môžeš v danej firme rovno získať zamestnanie ihneď po skončení školy a nemusíš tak absolvovať náročné pracovné pohovory.

Možno je to pre teba prekvapivá informácia, ale za pár rokov sa veľa vecí zmenilo a niektoré vysokoškolské stáže sú skutočne platené. Je ich síce menej, ale ak sa dobre porozhliadneš, určite nájdeš vo svojom odbore aj stáž s malou finančnou odmenou.

Príprava na maturity
Stáže je dobré hľadať aj rok vopred (Zdroj: freepik.com)

Kľúčom k úspechu je začať čím skôr!

Teraz ťa určite zaujíma, ako a kde možno nájsť dobrú vysokoškolskú stáž? Svoje šance zvýšiš jednoducho tak, že nájdeš (a pošleš žiadosť o prijatie) do čo najväčšieho počtu firiem – samozrejme, pokiaľ sú v súlade s tvojimi kariérnymi cieľmi. Čím viac dvier si otvoríš, tým väčšie máš šance uspieť. Núdza o miesta rozhodne nie je.

Pozor, nábor na stážistov začína v mnohých firmách už na jeseň. Začni preto hľadať čo najskôr. Ak sa chystáš absolvovať stáž napríklad až o rok, vytipuj si vhodných zamestnávateľov už v priebehu vianočných sviatkov. V priebehu roka sleduj pracovné ponuky pre stážistov a pozri si ich podmienky. Aj dodatočný čas na prípravu je kľúčom k úspechu.

Pri počiatočnom prieskume venuj pozornosť termínom prihlášok. Niektoré spoločnosti začínajú s náborom vysokoškolských stážistov aj rok predtým, ako sa stáž vôbec začne. Jesenné stáže teda hľadaj na jar. Ak dopredu vieš, že odchádzaš na leto pracovať do zahraničia, prihlás sa na stáž čo najskôr, aby si ju do prázdnin stihol absolvovať.

Na jar sa pozri ponuky stáží, ktoré začínajú s príchodom nového školského roka. Aj letné mesiace využi na prieskum. V rámci letných stáží hľadaj už v období septembra až mája. Práve leto je skvelý čas na vysokoškolskú stáž práve z toho dôvodu, že budeš mať dostatok času venovať sa práci vo firme na sto percent.

Kde vlastne hľadať?

Väčšina študentov začína stážovať ihneď po príchode na výšku, prípadne aj na strednej škole, ale nie je výnimkou začať aj vo vyššom ročníku. Čím skôr začneš, tým lepšie vyhliadky budeš mať pri hľadaní práce po ukončení štúdia.

Veľa ponúk pre stážistov prichádza priamo na vysoké školy (Zdroj: GettyImages)

Začni napríklad tým, že sa opýtaš na tvojej škole či univerzite na stáže pre vysokoškolákov. Škola by mala byť prvým miestom, ktoré kontroluje trh so stážami. Niektoré slovenské univerzity majú dokonca aj oddelenie kariérnych služieb, kde ponúkajú vždy aktualizovaný zoznam stáží na hlavnej stránke.

Porozprávať sa môžeš aj so študijným poradcom, ktorý ťa pomôže nasmerovať. V škole si okrem iného môžeš overiť, či sa ti stáž započítava do povinnej praxe alebo kreditov. Mnohé školy majú stanovené termíny s formulármi na vyplnenie, tak sa uisti, že o nich budeš vedieť.

Pravidelne kontroluj webové stránky

Ak sa nechceš spoliehať na školu, alebo ťa ponuka z jej strany nezaujala, môžeš hľadať na vlastnú päsť. Stáže často nájdeš aj na webových stránkach konkrétnych firiem a spoločností. Existuje nejaký podnik, pre ktorý si vždy chcel pracovať? Vytvor si zoznam spoločností, v ktorých by si chcel stážovať, a potom navštív ich webové stránky.

Ak niektoré firmy stáže v danom momente neponúkajú, určite si nastav pripomienky na pravidelné kontrolovanie webov, prípadne sa informuj v každej firme mailom, ak nevieš nájsť konkrétne alebo úplne informácie. Týmto spôsobom budeš mať o pripravovaných stážach prehľad a môžeš si v dostatočnom predstihu podať žiadosť.

Zahraničie alebo doma?

Záleží aj na tom, kde si chce stáž hľadať. Ak študuješ v zahraničí, v každej krajine sú odlišné podmienky na získanie stáže. Ak študuješ na Slovensku a za stážou chceš vycestovať za hranice, taktiež musíš využiť trochu iný postup vyhľadávania. Existujú nielen slovenské, ale aj zahraničné platformy, ktoré ti s hľadaním stáže pomôžu. 

Medzi zahraničné patria:

Home office sme využívali všetci.
Základom je vytvoriť si dobrý prehľad o voľných stážach (Zdroj: freepik.com/drobotdean)

K dispozícii máš aj množstvo zaujímavých slovenských stránok, avšak do pozornosti dávame najmä portál kariera.sk, kde nájdeš nielen pracovné ponuky, či stáže z dielne tých najlepších zamestnávateľov v krajine.

Aj sociálne siete môžu byť dobrým zdrojom na hľadanie stáží. Nájdeš tu rôzne skupiny a komunity zamerané na ponuky práce a stáží. Hodiť sa ti môže aj profil na sieti LinkedIn. Je to špičková platforma pre profesionálov, a to od vysokoškolských študentov, až po skúsených manažérov. Navyše, mnoho spoločností používa LinkedIn výhradne na pracovné ponuky, vrátane stáží pre študentov. Firmy však oznamujú voľné miesta aj cez Facebook, Instagram či Twitter.

Existujú aj iné spôsoby

Opýtaj sa aj vo svojom okolí. Starší študenti, prípadne aj rodina a blízki, ktorí majú za sebou túto skúsenosť, ti určite budú vedieť dobre poradiť. Keď už vieš, že chceš absolvovať stáž na vysokej škole, rozhoď siete aj medzi známymi. Ako to už zvyčajne býva, ľudia poznajú ľudí, ktorí poznajú ďalších ľudí. Vďaka odporúčaniam od známych či rodiny sa môžeš dostať k super stážam.

Vysokoškolskú stáž môžeš nájsť aj na kariérnom veľtrhu či na burze práce. Na tieto akcie príď dobre pripravený, pokojne aj so životopisom. Dobrým ťahom je precvičiť si rozhovory s firmami, o ktoré sa zaujímaš pomenej. Takto sa pripravíš do budúcna a budeš sa cítiť sebavedomo aj vtedy, že narazíš na ponuku od svojej vysnívanej spoločnosti.

Aké sú najčastejšie chyby pri hľadaní stáže?

  1. Kontaktovať nesprávnu osobu. V zoznamoch pracovných miest a stáží je zvyčajne jasné, na koho sa obrátiť. Ak chceš osloviť priamo firmu či spoločnosť, nezabudni poslať e-mail alebo zavolať priamo manažérovi náboru.
  2. Spraviť si nedostatočný prieskum. Nie všetky vysokoškolské stáže sú rovné. Sprav si prieskum. To ti môže pomôcť nájsť relevantné stáže pre tvoj odvetvie či odbor. Urob si zoznam všetkých spoločností, v ktorých chceš stážovať a vyselektuj tie, ktoré najviac zodpovedajú tvojím požiadavkám a záujmom.
  3. Nespraviť si personalizovaný životopis a motivačný list. Tvoj životopis bude pravdepodobne súťažiť s množstvom iných CV, takže sa uisti, že môžeš preukázať schopnosti na dané miesto. Podľa CareerBuilder.com si 54 % uchádzačov o prácu neprispôsobí svoj životopis a 45 % v žiadosti o prácu nezahrnie motivačný list. Nájdi si čas na prečítanie inzerátu a zdôrazni svoje najrelevantnejšie zručnosti. V motivačnom liste vysvetli, prečo sa tvoje schopnosti zhodujú s konkrétnou úlohou.
  4. Nepremýšľať o výhodách a nevýhodách stáže v rámci malých/veľkých firiem. Absolvovanie vysokoškolskej stáže vo veľkých aj malých spoločnostiach má svoje výhody aj nevýhody. Veľká spoločnosť značí dostať do životopisu zvučné meno, ktoré zaujme. Na druhej strane, malé spoločnosti nemusia byť známe, avšak stážistom ponúkajú viac praktických skúseností aj možností sebarealizácie. Ak budeš mať možnosť, vyskúšaj oboje, aby si vedel, aké je pracovať vo veľkej i malej firme.

    Stáž je dobré absolvovať v malej aj veľkej firme (Zdroj: Freepik/mrmohock)
  5. Vzdať to, keď ťa odmietnu. Ak spoločnosť neponúka stáže pre vysokoškolákov, prípadne si to miesto po pohovore nezískal, nezúfaj. Požiadaj o informatívny pohovor. Nielenže sa môžeš dozvedieť niečo o danej spoločnosti alebo práci, ale buduješ si aj vzťah, ktorý ti môžeš pomôcť o rok, keď sa opäť prihlásiš na stáž.
  6. Nepripraviť sa na pohovor. Na pohovore pravdepodobne dostaneš veľa otvorených otázok, ale určite sa ťa budú aj to, prečo chceš pracovať pre danú spoločnosť. Priprav sa a prečítaj si ich webové stránky, pozri si ich sociálne siete a aktuálne správy. Preukážeš tým svoj skutočný záujem o to, že chceš pracovať pre danú spoločnosť.

Bol si už niekde na stáži?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, collegeavestudentloans.com, thebalancecareers.com
Odporúčame