Si čerstvo po maturite? Tieto povinnosti ťa na konci štúdia neminú

Študent rieši administratívu

Po ukončení strednej školy ťa čaká pár povinností (Zdroj: Gettyimages)

#Po ukončení strednej školy má študent rôzne povinnosti, ktoré sa líšia v závislosti od toho, či sa rozhodne ísť na vysokú školu alebo do zamestnania. Mysleli sme na každý možný scenár, s ktorým sa ako čerstvý maturant môžeš stretnúť a zhrnuli všetky povinnosti v tomto článku.

Budúci vysokoškolák

Ak sa po maturite rozhodneš nezavesiť štúdium na klinec a pokračovať ďalej na vysokej škole nemusíš robiť nič. Všetko za teba naďalej hradí štát, a to aj v priebehu prázdnin, kým nenastúpiš na výšku. To znamená že nemusíš chodiť na úrad práce, nemusíš nič oznamovať zdravotnej poisťovni ani platiť zdravotné či sociálne poistenie. Navyše tvoj rodič má stále nárok na prídavok na dieťa.

Ak ťa neprijali na vysokú školu a v nasledujúcom školskom roku nebudeš vysokoškolákom, tvoje povinnosti závisia od tvojich ďalších plánov. Zamestnáš sa alebo nie?

Do 31. augusta bude za teba hradiť zdravotné poistenie štát. Nemáš ani povinnosť oznámiť zdravotnej či sociálnej poisťovni ukončenie svojho štúdia. Platí to aj o daňovom bonuse a prídavku na dieťa. Rodič ho poberá do 31. augusta s tým, že ho dostane v septembri. Takisto posledným mesiacom na uplatnenie daňového bonusu je september.

Ako budúci vysokoškolák más najmenej povinností (Zdroj: Gettyimages)

Budúci zamestnanec

Ak sa po ukončení strednej školy zamestnáš na trvalý pracovný pomer, tvoj zamestnávateľ to oznámi zdravotnej poisťovni a začne za teba platiť poistné.

Ak sa rozhodneš odísť za prácou do zahraničia a zamestnáš sa tam, si povinný do 8 dní od vzniku pracovného pomeru oznámiť túto zmenu svojej zdravotnej poisťovni. Je to hlavne z dôvodu, že povinnosť platiť zdravotné poistenie na Slovensku pre teba zaniká, pretože si ho budeš platiť v zahraničí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Ako poznáš Hermionu z Harryho Pottera? Pozor, všetky otázky zodpovie málokto!

Budúci podnikateľ

Ak máš ambície začať po strednej škole podnikať, môžeš zvoliť aj túto možnosť. Automaticky sa staneš platcom zdravotného poistenia a budeš musieť každý mesiac platiť preddavky v minimálnej výške 84,77 eur.

Taktiež ti vzniká povinnosť oznámiť začiatok podnikania zdravotnej poisťovni do 8 dní od začiatku podnikania. Sociálne odvody platíš až po uplynutí roku – prvý rok si od platenia sociálneho poistenia oslobodený.

Po ukončení strednej školy sa môžeš rovno zamestnať (Zdroj: GettyImages).

Nezamestnaný maturant

Ak sa po skončení štúdia na strednej škole rozhodneš nenastúpiť na vysokú školu a zároveň nemáš zamestnanie, nemusíš sa hlásiť na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Do 31. augusta za teba platí zdravotné poistenie štát.

Ak si do konca leta nenájdeš prácu, od 1. septembra sa môžeš dať do 7 dní zaradiť do databázy uchádzačov o zamestnanie na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Ten oznámi zdravotnej poisťovni tvoje zaradenie do databázy a štát bude naďalej za teba platiť poistné.

Ak sa prihlásiš na úrad, musíš sa zaujímať o pracovné ponuky, ktoré budeš dostávať a aktívne si hľadať prácu. Svoju snahu budeš musieť preukazovať úradu práce. Inak ťa môžu vyradiť z evidencie. Zároveň rodič zaevidovaného študenta na úrade práce automaticky prichádza o prídavky na dieťa.

Zaradenie medzi uchádzačov o zamestnanie je dobrovoľné. Ak tak nespravíš, automaticky sa stávaš dobrovoľne nezamestnanou osobou. Znamená to, že si budeš musieť platiť zdravotné poistenie z vlastného vrecka. Okrem toho si povinný nahlásiť to aj do zdravotnej poisťovne.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, www.peniaze.sk
Odporúčame