Gramatika: Vieš, čo znamenajú pojmy ako generalizácia, komparácia, analógia či exemplofokácia?

Všetko dôležité čo je potrebné vedieť o náučnom štýle! (Zdroj: Gettyimages)

#Ruka v ruke s náučným štýlom ide aj argumentácia. Hoci na prvý pohľad sa môže zdať, že správna argumentácia je jednoduchá, uprostred zapálenej debaty sa dá ľahko zabudnúť, ako správne argumentovať a skĺznuť k rôznym chybám. O niektorých z nich ti teraz povieme. 

Útok ad hominem: keď útočíš ad hominem, vlastne neargumentuješ, ale napádaš svojho debatného partnera, jeho dôveryhodnosť, výzor, názory, a tak ďalej. Čiže vlastne ani nejde o nijaký argument, skôr o odpútanie pozornosti. 

Odvolávanie sa na autority: toto je akoby opak útoku ad hominem. Autority, na ktoré sa človek odvoláva, nemusia byť vôbec dôveryhodné. Navyše to nie je nijaký argument a môže narobiť dosť veľa zla. 

Mylné analógie: keď skúmame dva javy a zistíme, že sú si podobné, budeme predpokladať, že ďalší jav bude mať tiež podobné vlastnosti – to sú analógie a niekedy sú fajn,  napríklad keď chceš niečo lepšie vysvetliť, v argumentácii ich však väčšina ľudí využíva nesprávne a potom sú z nich argumentačné chyby. 

Viac sa o hovorovom jazykovom štýle a jeho útvaroch dozvieš v našom Schooltag podcaste. Tak nezabudni dať odber na Spotify a follow na Instagrame, aby ti nič neuniklo.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame