Vybrali sme najlepšie epizódy seriálu Black Mirror: Tieto časti sa rozhodne oplatí vidieť

Seriál Black Mirror

Seriál Black Mirror si zamilovali milióny divákov po celom svete (Zdroj: Netflix)

#Seriál Black Mirror patrí rozhodne k tomu najzaujímavejšiemu, čoho sme sa v rámci seriálovej tvorby kedy dočkali. Projekt je charakteristický svojimi satirickými až temnými témami, ktoré zobrazujú modernú spoločnosť vo vzťahu k následkom nových technológií.


Tieto sci-fi seriály určite treba vidieť: Ukážu ti, ako môže vyzerať budúcnosť nášho sveta


Výnimočnosťou celého projektu je, že každá jedna časť má iné obsadenie, rozoberá inú tému a odohráva sa v inej časovej realite. Prvé dve série a vianočný špeciál vysielala britská stanica Channel 4. Neskôr bol Black Mirror dostupný aj na Netflixe, ktorý si následne objednal ďalšiu nálož epizód.

Celý seriál vytvoril Charlie Brooker, ktorý je vo Veľkej Británii mimoriadne populárny. On sám prezradil, že „čierne zrkadlo“ predstavuje obrazovku televízora, monitora a displeja telefónu. My sme sa na tento unikátny projekt pozreli a vybrali sme pre teba tie najlepšie epizódy, ktoré sa nám na poriadne dlhý čas vryli do pamäte. Je medzi nimi aj tvoja obľúbená?

Black Mirror
Vybrali sme pre teba najlepšie epizódy seriálu Black Mirror (Zdroj: Netflix)

Shut Up and Dance (3. séria, 3. časť)

Jedna z mála epizód, ktorá neprináša žiadny sci-fi element, ktorý by odlišoval fiktívny svet od toho nášho. Hlavný hrdina sa stane obeťou klasického vydierania internetových hackerov. Stojí teda pred zásadným rozhodnutím. Buď bude plniť čoraz radikálnejšie úlohy, ktoré mu chodia cez internet, alebo bude riskovať odhalenie svojich intímnych tajomstiev.

Epizóda s názvom Shut Up and Dance opäť raz otvorila tému prekrývania webkamery. A keďže si ju prekrýva samotný Mark Zuckerberg, asi by bolo najlepšie, ak ho budeš nasledovať. Nikdy totiž nevieš, kto sa pozerá a aké následky to v konečnom dôsledku môže mať.

Be Right Back (2. séria, 1. časť)

Ash a Martha sa sťahujú do vidieckeho domu. Ona je vyťažená ilustrátorka, on tak trochu rojko, hlavou večne zaborený vo svojom smartfóne. Mladej žene to ale nijako nevadí, miluje ho a obaja sa tešia na nový spoločný život. Ash však zomiera pri autonehode. Martha následne zistí, že je tehotná.

Smútok sa zdá byť na nevydržanie, a tak sa rozhodne vyskúšať službu, ktorá pomáha oživiť zosnulých. Tá je založená na softvéri, ktorý na základe dostupných internetových stôp zrekonštruuje osobnosť dotyčného a komunikuje jeho menom aj fyzicky podobným telom. A dokáže oveľa viac. Otázkou zostáva, či je to naozaj správne.


Sú lepšie ako knihy či filmy: Vybrali sme pre teba tie najlepšie príbehy zo sveta videohier


U.S.S. Callister (4. séria, 1. časť)

Star Trek do istej miery predstavuje ideálny optimistický svet budúcnosti. Čo ale, ak si do neho premietneš všetky svoje frustrácie, túžby a sklamania a naprogramuješ si svoju vlastnú verziu vesmíru, kde si kapitánom hviezdnej lode USS Callister ty?

Mimoriadne zaujímavý koncept si podmanil mnohých divákov, ktorí túto epizódu stavajú na piedestál. Na rozdiel od iných epizód dostávame humornejšie ladenú časť, pri ktorej človeku vôbec nevadia niektoré nelogickosti. U.S.S. Callister je rozhodne časť, ktorú sa oplatí pozrieť aj viackrát.

White Christmas (špeciál z roku 2014)

Dvaja muži na vzdialenej základni v zamrznutej divočine rozprávajú tri prepojené príbehy o tom, ako sa počas Vianoc zbláznila technika. Aj tak sa dá v skratke zhrnú príbeh tohto špeciálu, ktorý niekde nájdeš uvádzaný aj ako štvrtú časť druhej série Black Mirror.


Čip v tele nie je len strašiakom konšpirátorov: Čo je biohacking, máme sa ho báť?


Z príbehu je cítiť, že ide o tri príbehy, ktoré mohli byť zamýšľané aj ako samostatné epizódy, no sú prepojené zásadným spôsobom, ktorý ku koncu prináša nečakaný zvrat, ktorý ťa do záverečných titulkov dostane hneď niekoľkokrát.

Nosedive (3. séria, 1. časť)

Príbeh, ktorý žiaľ nemá až tak ďaleko od reality. V Nosedive sledujeme mladú ženu v podaní Bryce Dallas Howard, ktorá sa zúfalo snaží preraziť na sociálnych sieťach, pričom od celkového hodnotenia od ľudí sa odvíja aj celý jej status v spoločnosti. Skvelou správou je, že nečakane narazí na jackpot v podobe pozvánky na luxusnú svadbu.

Výlet ale vôbec neprebieha podľa jej predstáv a ona sa tak ocitá nielen vo fyzickom, ale aj spoločenskom ohrození. Okrem toho, že v epizóde zaznie aj čeština je zaujímavosťou aj to, že podobný systém spustila tento rok Čína. Práve na jeho základe sa ľahko môže stať, že niektoré skupiny budú znevýhodnené a iné budú zase profitovať.

San Junipero (3. séria, 4. časť)

Je rok 1987 a nesmelá mladá žena sa v prímorskom meste stretáva s dievčaťom, ktorésa vie poriadne odviazať a baviť. Vzniká medzi nimi puto, ktoré akoby neobmedzovali zákony času a priestoru. Jedna z najemotívnejších epizód ukázala, ako sa Black Mirror zmenilo v rukách streamovacieho giganta.

Nádherný vizuál hrajúci farbami, hlboká myšlienka a ukážka čistej lásky medzi dvomi ženami, ktoré potrebovali prežiť celý život, aby prišlo na to, kým sú a čo v živote naozaj potrebujú. K tomu pridaj mimoriadne silný záver, ktorý dostane aj najtvrdšieho chlapa a máme tu jednu z najlepších epizód celého projektu.

BONUS – Bandersnatch

V roku 2018 sme sa zo sveta Black Mirror dočkali mimoriadne zaujímavého projektu. Netflix totiž uverejnil interaktívny film, kde samotný divák môže rozhodnúť, ako bude príbeh ďalej pokračovať. Oficiálna dĺžka je 90 minút, no tvoje rozhodnutia môžu mnohé ovplyvniť.


Dnes už patrí k dôchodcom, jej výdrž by si však chcel mať aj dnes: Ikonická Nokia 3310 oslávila svoje 20. narodeniny


Išlo o mimoriadne zaujímavý koncept, kedy si mal len desať sekúnd na to, aby si si vybral, čo chceš, aby postava urobila. Pokiaľ si to nestihol, Netflix vybral náhodne za teba. Práve tento psychologický element sa divákovi poriadne vryl pod kožu. Bandersnatch si rozhodne zaslúži tvoju pozornosť.

Zdroj: hashtag.sk, Wikipedia/Black Mirror, wired.co.uk
Odporúčame