Tieto sci-fi seriály určite treba vidieť: Ukážu ti, ako môže vyzerať budúcnosť nášho sveta

Origin (foto: Youtube Originals/EPK.tv)

#Na nový rok som vždy plný očakávania a napätia. Môže za to najmä očakávanie vyplývajúce z ohlasovania nových seriálov a filmov. Pravda je, že mnoho z nich ma najprv nadchne, ale nakoniec ma veľa z nich začne nudiť už v polke. Napriek tomu sa vždy nájde žáner, ktorý ma nikdy neomrzí a ponúka pohľad na mnohé filozofické, ale hlavne spoločenské problémy spojené s pokrokom. Ak máš rád myšlienky a napätie, ktoré so sebou sci-fi žáner prináša tak si na správnom mieste. Dnes si povieme o piatich najlepších Science-fiction seriáloch za rok 2018

#1 Altered Carbon

Tento seriál si ma získal od začiatku a udržal až do konca. Prvá epizóda predstavuje hlavnú postavu Takeshiho Kovacsa, ktorý bol prebudený po 250 rokoch spánku. Zobudí sa do 24. storočia a zisťuje, že si ho kúpil boháč Laurens Bancroft. Hlavnou technológiou v Altered Carbon je stack, ktorý uchováva vedomie a spomienky človeka. To znamená, že telo je len nádoba, ktorá sa dá vymeniť. Je to určite vzrušujúci koncept, ale zároveň prináša aj veľa morálnych a etických otázok, ktoré sa ľudstvo snaží vyriešiť.

Vznikajú mnohé extrémistické skupiny a hnutia. Tie majú odlišný názor na technológiu, ktorá ich robí nesmrteľnými. Najlepšia vec na tomto seriáli nie sú však technológie ani krásne spracované mesto, ale skôr postavy. Asi najzaujímavejšou postavou je práve Takeshi, ktorý je odrazom mnohých protikladov. Jeho postava prechádza viditeľným vývojom, ktorý je sprevádzaný hlavne s vyrovnávaním sa s prehrou z minulého života. Vedľajšie postavy ako Ortega alebo Bancroft sú ďalším silnými ťahúňmi tohto seriálu a pomáhajú posúvať Altered Carbon dopredu.

Seriál vychádza z predlohy Altered Carbon od Richarda K. Morgana, ktorá sa trochu líši od samotného seriálu, ale to sa asi dá očakávať.  Celkovo však so svojím temným spracovaním a cyberpunkovým nádychom osloví nejedného diváka sci-fi seriálov.

#2 The Expanse

So seriálom The Expanse mám trochu zvláštny vzťah. Je to ako priateľka ku, ktorej sa musím neustále vracať, ale nikdy ju poriadne nemilujem. Teda až doteraz. The Expanse som prvýkrát začal pozerať pred dvoma rokmi, keď som ho náhodou objavil na internete. Koncept ma zaujal, ale krkolomné spracovanie a celkovo neistý smer ma nakoniec odradili. Druhé stretnutie nastalo, keď som uvidel reklamu na druhú sériu a povedal som si, že skúsim dať seriálu druhú šancu. Bohužiaľ nepresvedčil ma.

Zvláštny pocit som mal hlavne z hlavnej postavy Jamesa Holdena, ktorý bol celkovo nesympatický a nevýrazný. Dej bol prekvapivo dobre spracovaný, ale nakoniec ma to v polke omrzelo. Napriek tomu som sa nepoučil a donútil som sa k 3. sérii. Tá ma nakoniec pohltila a ja som vždy dychtivo čakal na najnovší diel.

Seriál bol bohužiaľ na Syfy zrušený. Už sa zdalo, že je navždy pochovaný, no nakoniec ho prebrala streamovacia služba Amazon Prime. Tá minulý týždeň pridala 3. sériu do ponuky a tento rok sa chystá 4. séria, ktorej dej však ešte nie je známy.

#3 Origin

Origin je zvláštny seriál. Patrí pod platformu Youtube Originals a je vidieť, že tvorcovia sa snažili vytvoriť zaujímavý príbeh s uveriteľnými postavami a dialógmi. Napriek tomu seriál zlyháva hneď v niekoľkých bodoch a jeho atmosféru kazia hlavne niektoré nezrovnalosti.

Seriál však udržujú naživo postavy Shuna a Lany, ktorých zvláštna dynamika ho posúva dopredu. Ďalšou postavou je Tom Felton, ktorý samozrejme podáva vynikajúci výkon. Výborne spracovanou postavou so zaujímavým príbehom je aj Baum, ktorého pochybné motivácie a zvláštne správanie pridávajú do seriálu potrebné napätie. Celkovo je dobrým oddychom a určite poteší fanúšikov sci-fi.

#4 Nightflyers

Nightflyers ponúka pohľad na skupinu vedcov, ktorí sa rozhodli kontaktovať mimozemskú rasu známu ako Volcryn. Počas cesty sa však samozrejme začnú diať zvláštne veci a hlavná postava vedca Karla D’Branina je spolu s tímom viacnásobne vystavená zvláštnym a hlavne nebezpečným situáciám.

Seriál je plný zvratov a neočakávaných momentov, avšak celkovo seriál patrí k tým slabším za rok 2018. To samozrejme neznamená, že nestojí za pozretie.

Čo tento rok?

Tento rok sa dočkáš viacerých noviniek, ako napríklad seriál The Twilight Zone alebo Star Wars: The Mandalorian. Takisto sa môžeš tešiť na ďalšiu sériu Black Mirror, Altered Carbon a je možné, že sa dočkáme aj novej série The Expanse.

Máš aj ty nejaké obľúbené sci-fi seriály, ktoré sa do listu nedostali? Daj nám vedieť v komentároch alebo na sociálnych sieťach!

Odporúčame