Dnes už patrí k dôchodcom, jej výdrž by si však chcel mať aj dnes: Ikonická Nokia 3310 oslávila svoje 20. narodeniny

Špinavá stará Nokia 3310

Nokia 3310 je veterán, ktorý bol revolučným telefónom svojej doby (Zdroj: YouTube/Hacktuber)

#Nezničiteľný telefón, ktorý sa dostal do rúk každému z nás. Máme na ňu len dobré spomienky a pri každom obrázku sme zvláštne nostalgickí. Dnes je už len skvelým zdrojom zábavy pre celý svet. Nehovoriac o jej nezničiteľnosti, ktorá siaha až za zákony zdravého rozumu.


Chuck Norris mobilných telefónov sa vracia na trh: Pozrite, čo všetko (ne)prežije legendárna 3310


Kedysi však bola viac, ako len vtip. Nokia 3310 bola revolučným telefónom, vďaka ktorému sa naštartoval vývoj mobilných telefónov. Svojim užívateľom priniesla mnoho funkcií a nových možností. Tým sa otvorili dvere do sveta technológií, aké boli dovtedy neslýchané.

Vyrábala sa aj v Maďarsku

Nokia 3310 bola oficiálne uvedená na trh v septembri v roku 2000 ako nová náhrada modelu 3210 s veľmi podobným dizajnom, ktorý ešte obsahoval anténu. Nový model bol navrhnutý vo vývojovom centre Nokie v Kodani. Po prvýkrát ju predstavili na veľtrhu s názvom „Don’t be bored. Be totally board.“ v Nemecku a na konferenciách „Nokia Unplugged“ v Ázií.

Nokia 3310 z každého uhla
Nokia 3310 je veterán, ktorý bol revolučným telefónom svojej doby (Zdroj: Wikipedia/Multicherry).

Jej výroba však prebiehala prevažne vo Fínsku a v Maďarsku. Práve vo Fínsku sa stala súčasťou tamojšej kultúry tým najlepším možným spôsobom. Stála sa totiž súčasťou smajlíkov, ktoré majú túto krajinu reprezentovať. Fínska trojka je teda rocker, sauna a Nokia 3310.

Závideniahodné schopnosti

Batéria tohto nezničiteľného dôchodcu vydržala pri neustálom používaní až 55 hodín, čo sú solídne dva dni. Ak sa však mobil nepoužíval vôbec, vybila sa až na desiaty deň, čo predstavuje neuveriteľných 245 hodín. A teraz si spomeň na svoj smartfón, ktorý ti z 88 percent klesne o polovicu za dve hodiny. Smutné, čo?


Značka, ktorá ponúka veľa muziky za málo peňazí: Toto sú najlepšie Xiaomi mobily na trhu


Dnes trvá našim telefónom približne 20 sekúnd, kým sa ich softvér kompletne načíta až po režim používania. Tušíš správne, Nokia 3310 prekonala aj tento čas. Trvalo len neuveriteľných osem sekúnd od jeho úplného vypnutia, kým sa dal telefón normálne používať na telefonovanie alebo sms-kovanie.

Pokrok v každom smere

Prelomový bol hlavne miniatúrny dizajn telefónu, ktorý bol obrovským krokom vpred oproti konkurencií. Displej bol monochromatický s rozlíšením 84×48 pixelov. Software bol rozhodne novinkou a to vo viacerých smeroch. Celý telefón vážil 133 gramov, no na trhu bola k dispozícií aj o 20 gramov ľahšia verzia. Tá mala menej predinštalovaných programov (chýbalo napríklad nezabudnuteľné logo Nokie s dvomi rukami).

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nokia 3310 (@_nokia_3310_),

Nokia 3310 mala limit na správy 459 znakov, čo bolo trojnásobne viac ako bolo v tom čase štandardom. Dokonca aj dnes je limit len 160 znakov (samozrejme, v smartfónoch to tak nevnímame, pretože správy sa automaticky prevedú na formát MMS).  Keď sme pri správach, Nokia 3310 bol prvý telefón, ktorý mal autocorrect. Po stlačení tlačidla sa užívateľovi zobrazil zoznam slov a stačilo si jednoducho vybrať, ktoré chce vložiť.

Sen všetkých tínedžerov

Ten nadupaný mobil bol vôbec prvý, ktorý umožňoval ľuďom chatovanie na internete. Bolo to ako splnený sen pre všetkých mladých ľudí. Formát tejto správy vyzeral rovnako ako SMS. Zožal preto samozrejme obrovský úspech. Rozhodne zaujímavá bola aj možnosť výmeny krytov, pričom celosvetovo sa vyrábali v rôznych variáciách.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nokia 3310 (@_nokia_3310_),

Ďalšou vymoženosťou bolo aj vytvorenie vlastnej skladby. Túto funkciu umožňoval predinštalovaný program The Composer. Užívateľ jednoducho stláčal tlačidla a telefón zaznamenával tento zvuk. Každý si tak mohol vytvoriť originálne zvonenie na mieru.

Najpredávanejší telefón

Nokia 3310 sa hrdo môže pýšiť titulom najpredávanejšieho mobilného telefónu všetkých čias. Celosvetovo sa predalo neuveriteľných 124 miliónov kusov. Pre porovnanie, spoločnosť Apple zožala veľký úspech, keď sa im podarilo dosiahnuť hranicu 25 miliónov predaných kusov. To znamená, že predaj tohto nezničiteľného monštra bol o 400 percent vyšší.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nokia 3310 (@_nokia_3310_),

To však nie je jediné prvenstvo, ktoré spoločnosť Nokia s týmto telefónom získala. Hra Snake je oficiálne najviac hranou hrou všetkých čias. Tento rekord bol zapísaný aj do Guinnessovej knihy rekordov, a to v roku 2010, kedy presiahla hranicu jednej miliardy hráčov. Popularita neubudla ani dnes a ľudia dokonca našli spôsob, ako ju hrať aj na smartfónoch.

Viac než len mobil

Pre niektorých ľudí sa tento mobil stal parťákom na celý život, pre iných zase viac než životom. Noviny The Sun uverejnili príbeh Angličana, ktorý si Nokiu kúpil v roku 2000, presne keď uzrela svetlo sveta. Svojho verného technického priateľa neopustil a verne mu slúži aj dnes, po rovných 20 rokoch.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nokia 3310 (@_nokia_3310_),

Na sociálnych médiách sa tiež začal šíriť aj ďalší príbeh. Išlo o vojaka, ktorý bojoval v Afganistane a bol postrelený. Nebyť nesmrteľného telefónu v jeho vrecku, guľka by prevŕtala vojakovo telo. Takto však ostala zakliesnená v Nokii a on z toho vyviezol bez akéhokoľvek zranenia.

Dostupná pre každého

Keď jedinečný telefón prišiel na trh, mal na krku cenovku s hodnotou 166 dolárov, čo bolo na tú dobu pomerne dosť. Ak si po takomto modely zatúžil, máme pre teba dobrú správu. Pri troche snahy sa na eBay dá zohnať ešte aj dnes a stojí približne 30 dolárov.


VIDEO z crash testov: Je nová Nokia 3310 rovnako nezničiteľná, ako tá stará?


Ak by si ale predsa radšej siahol po niečom modernejšom, máme tu niečo aj pre teba. Len pred tromi rokmi vyšla na trh nová verzia Nokie 3310, ktorá je dizajnovo podobná svojmu predkovi, no nájdeš na nej už dotykový displej. Cena tohto skvostu je o niečo vyššia a pohybuje sa okolo 50 eur.

Zdroj: wikipedia.org, thefactside.com
Odporúčame